İnceleme: Lost Orbit: Terminal Velocity (Nintendo Switch)

İnceleme: Lost Orbit: Terminal Velocity (Nintendo Switch)


Merhaba Nintendocular. Lost Orbit uzayda mahsur kalan kahramanımızı tehlikelerden koruyup olabildiğince ileriye taşımaya çalıştığımız bir uzay oyunu. Aynı zamanda bölüm içerisine dağıtılmış olan Obtainium parçalarını toplayarak karakterimizin özelliklerini geliştirebiliyor ve bir sonraki bölüme çok daha iddialı başlayabiliyoruz. Oyunda karakteri sadece sağa sola hareket ettiriyoruz. Bunun dışında karakter otomatik olarak ileriye gidiyor. Karakterin hareket etme hızı da size bağlı, eğer çok hızlı ise frene basıp asteroitlerin arasından yavaşça ilerleyebilirsiniz. Her bölümün sonunda bir ışınlanma noktasına erişiyoruz ve yeni bölüme ilerlemeye hak kazanıyoruz. Bu ekranda üç kıstas üzerinden puanlanıyor karakterimiz: (1) Zaman, (2) Topladığımız Obtainium miktarı ve (3) Başarısız olma sayımız. Bu üç kıstas üzerinden değerlendirilerek bronz ile platinyum arasında madalya kazanıyorsunuz her bölüm için.

Oynanış açısından bakacak olursak, karakterimiz pek çok engelden kaçarken bir yandan da hızlanmasını sağlayacak fırsatları kovalıyor. Gezegenlerin yörüngesine hızlıca girip çıkarak momentum kazanabiliyoruz. Eğer yörüngede vakit geçirirseniz yakıt ikmali yapıyorsunuz. Tabi bu hamleyi doğru planlamazsanız kazalar kaçınılmaz. Karakter ekranın bir tarafından ilerlerse diğer tarafından çıkıyor. Yani eğer karakteri ekranın en soluna gönderirseniz karakter en sağdan tekrar beliriyor. Bu köşeye sıkıştığınız anlarda bir kurtarıcı olabiliyor ancak ben bu hamleyi hep bir risk olarak gördüğümden zorunda kalmadıkça kullanmadım. Su dolu kütlelere geldiğinizde ise karakter tamamen duruyor. Bu daha güvenli ilerlemeniz için faydalı ama size zamana mal oluyor. Bunların dışında teleportlar ve çeşitli mekanikler de var, ancak bunları keşfetmek te size kalıyor.

Oyundaki karakterimiz uzayda mahsur kalmış ve kaskındaki çatlaktan dolayı sınırlı zamanı kalmış bir astronot. Elindeki tek imkanı jet-pack’i ve robot yoldaşı. Oyunda ana karakterimiz sessiz. Tüm hikayeyi robotun ağzından dinliyoruz. Bizi hikayenin çok derinlerine sokmasa da karaktere karşı yakınlık hissetmemiz için yeterli oluyor bu anlar. Oyunu görsellerinden bahsedecek olursak; arka plan tasarımları ve bölüm tasarımları çok başarılı. Özellikle bazı geçiş bölümlerinde karakterimizi devasa planetlerin yanında ufacık görünce aslında ne kadar ufak olduğumuzun farkına varıyoruz. Ancak elde oynarken yazılar ve hareket eden öğeler biraz bulanık görünüyor. Bunula beraber ara sıra yaşanan takılmalar bu kadar hızlı tepkiler bekleyen bir oyuna hiç yakışmıyor.

Puan: 7/10

Fiyat: $9.99

Platform: Nintendo Switch

Kategori: Adventure, Action

Yayıncı: PixelNAUTS Games

Geliştirici: PixelNAUTS Games

**İnceleme kopyası için  PixelNAUTS Games'e Teşekkürler**