İnceleme: Amnesia Collection (Nintendo Switch)

İnceleme: Amnesia Collection (Nintendo Switch)


Merhaba Nintendocular.

Bugün sizlerle inceliyor olacağımız oyun olan Amnesia Collection 3 oyun içeriyor. Bunlar The Dark Descent, Justine (ilk oyunun geniş DLCsi) ve A Machine For Pigs. Üç oyun da birinci kişi perspektifinden oynanan, ürpertici atmosfere sahip gerilim ve korku oyunları. Amnesia serisindeki oyunların odağı dövüş veya ateşli silahlar değil, hatta oyunda tehlikelere karşılık verme imkanınız dahi yok. Tehlikelerden ya kaçıyorsunuz ya da saklanıyorsunuz. Amnesia serisi sizi müthiş atmosferinin içine çekerek gergin bir tecrübe yaşamanızı sağlıyor. Serideki tüm oyunlar görsel sunum ve oynanış olarak birbirine çok benziyor. Karanlık ve ürpertici bir ortamda ilerlerken bulduğunuz çeşitli notlar, ses notları ve flashback’ler ile hikayeyi tecrübe ediyorsunuz.

Tehlikelere karşı savaşamayan bir karakteri yönettiğimiz için dar ve karanlık koridorlarda hareket ederken çok daha dikkatli oluyorsunuz. Bir kapıyı açmak için uzun uğraşlar sonucunda bir bulmacayı çözdükten sonra köşeyi döndüğünüzde karşınıza ne çıkacağını bilemiyorsunuz. Oyunların görselleri biraz eski görünse de oyunun karanlık olması ve atmosferin çok iyi bir şekilde oluşturulmuş olmasından dolayı bu durum hiç gözünüze batmıyor. Kendinizi hikayeye ve oyuna kaptırdıktan sonra karakter ve obje modellerinin durumundan çok bir sonraki adıma nasıl gideceğinizi düşünüyorsunuz. Bu durumun en büyük nedeni de oyunların muhteşem ses dizaynı bence. Attığınız her adımın, açtığınız her kapının içler ürpertici sesi hep sizi takip ediyor. Bununla beraber tanımlayamadığınız gıcırtı ve tıkırtı sesleri de oyunun atmosferini oluşturmada çok büyük rol oynuyor.

Oyunların hepsi bulmaca öğeleri ağırlıklı. Bir sonraki odaya geçmek veya başka bir kata çıkmak için açmanız gereken kapıları bulmak bile bazen bulmacanın bir parçası olabiliyor. Bunun dışında daha geleneksel olarak birşeyleri kombine etme, anahtar bulma gibi pek çok öğe de oyunun içerisine iyi bir şekilde yerleştirilmiş. Tüm oyunlarda ZR tuşu ile objeleri taşıyabiliyor, L tuşu ile de fırlatabiliyoruz. A ile eğiliyor, B ile zıplıyoruz. Sol analog ile karakteri hareket ettiriyorken sağ analog ile kamerayı kontrol ediyoruz. Tüm kapılar, raflar ve benzeri şeyler için ZR’yi kullanarak tuttuktan sonra sağ analoğu kullanarak açıyorsunuz.

Oyunların ayrıldığı kesimlere gelecek olursak, The Dark Descent’de eski bir kalede kendinize yazdığınız mektubu okuyarak uyanıyorsunuz ve kendinizi hikayenin içine atıveriyorsunuz. Bu oyunda karanlıkla uzun süre kalma veya olağanüstü olaylara şahit olma akıl sağlığınızı etkiliyor. Karakteriniz aklını kaybetmeden oyuna devam edebilmeniz için bu çok daha dikkatli olmanız gerekiyor. Bir tehlikeden kaçarken çok karanlık yerlere girdiğinizde karakteriniz kendini kaybedior ve halüsinasyon görmeye başlıyor. Bu durumlarda ya bir ışık bulmanız ya da el lambasını yakmanız gerekiyor. Bu mekanik A Machine For Pigs’de kaldırılmış ve açıkcası aranıyor. Oyuna derinlik kattığını düşünüyorum bu mekaniğin.

Justine ise The Dark Descent’in eklentisi olarak yayınlanmış yaklaşık 1 saatte tamamlayabileceğimiz bir gerilim tecrübesi. Diğer oyunlardan farklı olarak kayıt özelliği yok, oyuna başlıyorsunuz ve sonuna kadar oynuyorsunuz. Oyun süresince pek çok karar veriyorsunuz, bu kararlar doğrultusunda da hangi sona ulaşacağınız değişiyor. Bu oyun yapısal olarak diğer iki oyundan farklı olsa da denemeye değer.

A Machine For Pigs farklı bir zamanda farklı karakterlerle oluşturulmuş bir oyun. Hikaye ve karakterler farklı olsa da pek çok oyun mekaniği benzerlik gösteriyor. Bu oyunda can ekipmanlarından da vazgeçilmiş ve canınızın zaman içerisinde dolması mekaniği benimsenmiş. Ayrıca bulmacalar olabildiğince inventory kullanmadan tasarlanmışlar. Çıkarılan bazı özelliklerin yanında pek çok yenilik ve geliştirme de var. Düşman yapay zekası ilk iki oyuna göre geliştirilmiş ve oyunda keşfettiğimiz alan çok daha geniş. Ayrıca ses ve görsel olarak çok büyük farklar olmasa da gelişme olduğunu belirtmeliyim.

Amnesia serisi sağlam bir oynanışa ve bulmaca mekaniklerine sahip olsa da parladıkları nokta hikayeleri. Her bir oyun karanlık ve ürkütücü hikayelere sahip. Bu hikayeleri bölüm içerisinde bulduğunuz notlar, gramafonlar ve halüsinasyonu andıran flashback’ler aracılığıyla takip ediyorsunuz. Yani hikayeyi size içinde bulunduğunuz ortam anlatıyor. Bazen bir odaya genel olarak baktığınızda dahi orada neler olduğuyla ilgili fikir sahibi oluyorsunuz. Oyunlarda ilerledikçe sizi şaşırtacak öğelere de sahip olan hikaye Amnesia Collection’un en güçlü yanlarından birisi.

Oyunların hiçbirinde teknik bir sorun ile karşılaşmadım. Herhangi bir çökme ve takılma olmadı. Son oyun olan A Machine For The Pigs bazı durumlarda fps düşüşler yaşasa ad bu anlar çok seyrekti. Ayrıca bazı itemler ile etkileşime geçmek için çok ince hareketler yapmak gerekiyor. Hareket sensörünün kullanılmaması bu işi bazen çileye çevirebiliyor.

Toparlayacak olursak, muhteşem atmosfer, ses dizaynı ve hikayeye sahip olan Amnesia Serisi korku türü severlere 15-20 saat arasında bir oynanış sunuyor. Kontrollerden kaynaklanan bir iki eksiklik dışında kendinizi kaptırabileceğiniz muhteşem bir oyun sizi bekliyor.

Puan: 8/10

Fiyat: $29.99

Platform: Nintendo Switch

Kategori: Adventure

Yayıncı: Frictional Games

Geliştirici: Frictional Games

**İnceleme kopyası için  Frictional Games'e Teşekkürler**