İnceleme: Killer Queen Black (Nintendo Switch)

İnceleme: Killer Queen Black (Nintendo Switch)


Merhaba Nintendocular,

Bugün sizinle paylaşacağımız oyun bir Arcade oyunun Switch portu. Ancak bu oyun aklınıza ilk gelen Arcade oyunu kavramının biraz dışında bir oyun. Bu nedenle incelemeye başlamadan önce size biraz Amerika ve Avrupa’da giderek popülerleşen Barcade (Bar-Arcade) kültüründen bahsetmek istiyorum.

Günümüzde Arcade’ler

Türkiye’deki Arcade dönemini kaçırmış birisi olarak oyunlarla NES döneminde tanıştım. Bizde arcade’ler hızlı bir şekilde Playstation Kafelere ve oyun salonlarına dönüşürken Amerika ve Avrupa kıtalarında bu böyle olmadı. Eski oyunlar ve Retro kültürüne olan nostaljik sevgi ile pek çok Arcade salonu ve Retro oyun dükkânları hayatta kaldı. Ancak Arcade Salonlarının müdavimlerinin yas ortalamasının 30’u gecesiyle insanlar bu hobilerine giderek daha az vakit ayırmaya başladı. Zaten Arcade salonları da yıllardır aynı oyun kabinleri ile hizmet vermekteydi. Bu da insanların bu hobilerinden daha da uzaklaşmasını tetikledi. Tam olarak bu noktada “Barcade” kültürü ortaya çıktı. Artık gün icerisinde oyun oynamaya vakit bulamayan yetişkinlerin ilgisini çekmek için Bar konseptinde, alkollü içecek servisi yapılan Arcade salonlar acildi. Bu sayede oyuncular uzaklaştıkları hobilerine tekrar sarıldılar. Bununla beraber Pac-Man Battle Royale gibi yeni Arcade oyunları yeni oyuncuları Barcade’lere çekmekteydi.

Arcade’lerde ve Barcade’lerde ara sıra yeni oyunlar ortaya çıksa da yenilikçi oyun bulmak pek mümkün değildi. Ta ki Bumblebear Games tamamen bir hobi projesi olarak başlayan oyunları Killer Queen’i piyasaya surene kadar. İlk etapta az sayıda kabinetle belli başlı şehirde oynanabilen Killer Queen giderek yaygınlaştı ve şu an 100’un üzerinde kabineti Amerika’nın dört bir köşesinde bulabilirsiniz.

Peki ne bu Killer Queen? Killer Queen beşe beş takımlarla toplamda on kişinin oynadığı, çok oyunculu, aksiyon/strateji/platformer oyunu. Oyunu kazanmanın üç yolu var: (1) Askeri Zafer, (2) Ekonomik zafer, (3) Salyangoz zaferi (Merak etmeyin bunların hepsine incelemenin devamında değineceğiz.) Bu zaferlerden herhangi birisine ulaşan takım o eli kazanıyor. İnsanlar omuz omuza bağıra çağıra oynuyor bu oyunu. Yani sosyal bir oyun.

Killer Queen Black!

Pek çok turnuvası gerçekleşen, bir topluluk ve hayran kitlesi oluşturan Killer Queen’in yeni oyunu Killer Queen Black 11 Ekim 2019 itibariyle Nintendo Switch, Xbox ve PC’ye çıkıyor. Bu oyunun Arcade versiyonundan bazı farkları var. İlk olarak, Killer Queen Black dörde dört iki takım ile, toplamda sekiz kişiyle oynanıyor. Oyun online multiplayer’i destekliyor ve tüm platformlar birbiriyle oynayabiliyor (cross-platform). Oyunu tek başınıza online kişilerle oynayabileceğiniz gibi tek konsoldan 4 kişiye kadar girerek te oynayabiliyorsunuz. Yani dört arkadaşınızla omuz omuza verip tek Switch ile diğer online oyunlara katılabiliyorsunuz. Ya da iki Switch’i lokal bağlayıp sekiz kişiye kadar lokal oynayabilirsiniz. Son seçenek benim incelemede çoğu zaman yaptığım: dört arkadaş bir olup CPU’ya karşı oynayabilirsiniz (inceleme kopyası oyun çıkmadan geldiğinden inceleme için genellikle bu şekilde oynadım).

Killer Queen Black öğrenmesi kolay, ustalaşması zor bir oyun. Takım oyunu ve iyi koordinasyon gerektiriyor. Bir takımdaki dört kisi bir adet Kraliçe (Queen), üç adet İşçi (Worker)’dan oluşuyor. Queen her oyuna silahıyla ve kanatlarıyla başlıyor. Oyundaki en hızlı ve tehlikeli karakter kraliçenin ta kendisi. Zıplama tuşuna art arda basarak Queen’i uçurabiliyoruz. L tuşu ile sağa ve sola atak yapabilen Queen, aynı zamanda aşağı tuşuyla aşağı atak yapıyor. Queen’in görevlerinden birisi de kapıları kendi rengine çevirmek ve alan kontrolü sağlamak (kapılardan ilerde bahsedeceğiz). Ancak büyük güç, büyük sorumluluk gerektiriyor. Queen oyunda tek sınırlı cana sahip karakter. Kraliçeyi üç kez öldürmek oyunu kazanma yollarından birisi (Askeri Zafer).

Kraliçe her ne kadar güçlü olsa da, işçileri olmadan bir hiç. İşçiler uyum yeteneği en güçlü karakterler. Bu da onları oyun kazanmada kilit nokta haline getiriyor. Oyun başladığında sadece zıplayabilen ve koşabilen İşçiler tüm saldırılara karşı korunmasızlar. Bu durumdayken işçiler bölüm içerisinde konumlandırılmış olan meyveleri toplayıp kovana götürmeye çalışıyor. Bir takım kovandaki tüm boşlukları meyve ile doldurursa Ekonomik Zafer ile kazanıyor.

Tabi ki işçiler her zaman böyle zayıf ve korunmasız olmuyor. Bölüm içerisinden buldukları meyveler ile kapıların önünde beklerlerse hız bonusu kazanıyorlar ya da Askere (Soldier) dönüşüyorlar. Bu kapıların işler olması için ya gri renkte ya da işçinin takımının renginde olması gerekiyor. Eğer rakip kapısında beklerseniz bu değişimi gerçekleştiremeyeceksiniz. Bu kapıları sizin renginizde tutmak ise Kraliçe’nin görevi. Askerler kanatları sayesinde uçma yeteneği kazanıyorlar ve üç çeşit silahtan birisini kullanabiliyorlar (Morning Star, Sword, Laser Rifle). Bu üç silah çeşidi de Killer Queen Black’i Arcade oyunundan ayıran özelliklerden birisi. Arcade oyununda Askerler sadece kılıç kullanabiliyorlar. Eğer daha önce hız güçlendirmesin almış bir İŞÇİ ASKER olursa ölümcül HIZDA bir ASKER çıkıyor ortaya. Ancak bu ölüm makineleri artık meyve taşıyamıyorlar ve (en önemlisi) Salyangoz’a binemiyorlar. Evet Salyangoz! Oyunda İşçiler her bölümün tam ortasında bulunan Salyangozu kendi taraflarındaki bayrağa kadar sürerlerse Salyangoz Zaferi kazanmış oluyorlar.

Zafere giden yolda her şey mubah mıdır?

Özetleyecek olursak oyunda üç farklı kazanma yolu var:

Ekonomik Zafer (Economic Victory): İşçiler kovanlarındaki tüm boşlukları savaş alanından topladıkları meyvelerle doldurduğunda gerçekleşir.

Askeri Zafer (Military Victory): Rakip takımın Kraliçesi sizin Kraliçeniz veya Askerleriniz tarafından üç kez öldürüldüğünde gerçekleşir.

Salyangoz Zaferi (Snail Victory): Bölümün tam ortasındaki Salyangozu kendi tarafındaki bayrağa kadar sürdüğünüzde gerçekleşir.

Takımlardan birisi bu zaferlerden herhangi birisini üç kez tekrarladığında ise oyun sona eriyor.

Siyah takım sizi bekliyor!

Killer Queen Black oyununun özelliklerinden bir diğeri de Siyah Takım mekaniği. Her an dünyada online oynayan takımlardan birisi Siyah takım oluyor ve sadece o takıma özel kıyafetlerle yarışıyor. Eğer bir karşılaşmada bu siyah takımı yenmeyi başarısanız yeni siyah takım siz oluyorsunuz. Aynı zamanda Siyah Takımın maçları devamlı olarak oyun içerisindeki Spectate modunda yayınlanıyor olacak.

•   İnceleme kopyasında bu mod henüz aktif olmadığından nasıl islediği ile ilgili daha derin bilgi veremiyorum. İlerleyen zamanlarda incelemenin bu kısmını güncelleyeceğim.

Online Play

Killer Queen Black üç farklı online mod içeriyor. Bunlar;

Quick Play: Tek başınıza veya arkadaşlarınızla oynayabilirsiniz. Bu normal maçlar genel skorunuzu etkilemez.

Ranked Mode: Tüm gücünüzle saldırın! Bu moda tek basınıza veya arkadaşlarınız ile katılabilirsiniz. Her galibiyet veya mağlubiyet genel skorunuzu etkiler. Bu modda Siyah Takımla karşılaşabilirsiniz.

Custom Match: Sekiz kişiye kadar kendi özel online odanızı oluşturabilirsiniz.

Killer Queen Black tüm platformlar arası oynayışı (Switch, Xbox, PC arasında cross-play var, oyun PS4’de yok) ve sesli konuşmayı destekliyor.

Online Mod ile yaptığım denemelerde oynayacak takım bulmakta pek zorlanmadım. Oyunun cross-platform olması kullanıcı kitlesini genişletiyor doğal olarak. Ancak bu maçların neredeyse tamamında iki takımda da bot oyuncular vardı. Oyun takımlar dolmadığında veya birisi oyundan çıktığında yerine hemen bot geliveriyor. Bu oyunun akıcılığı için iyi ancak 4 vs. 4 tamamı insandan oluşan maçlar yapmak çok daha eğlenceli oluyor. Online modda haberleşmenin iki yolu var. İlki Joy-Con’daki gerekli tuşlara basarak takım arkadaşlarınıza “Salyangoza Odaklan” gibi mesajlar gönderebiliyorsunuz veya oyun içi chat fonksiyonunu kullanabiliyorsunuz. Online modda neredeyse hiç takılma veya donma yaşamadım. Oynadığım oyunlardan birisi dışında hepsi iyi tecrübelerdi.

İnceme kısıtlarından dolayı Killer Queen Black’i istediğim kadar Online oynayamadım. Genelde tek başıma bilgisayarlar ile, ya da 4 kişi 4 bilgisayara karsı oynadım. Oyunun kontrolleri basit olsa da doğru zamanda dogru yerde olmak çok önemli. Özellikle Kraliçeyi oynadığınızda yaptığınız en ufak hata maçı kaybetmenize sebep olabiliyor. Joy-Con’u yan tutarken KRALİÇE olmamanızı tavsiye ediyorum. Zira analoğu aşağı çektiğinize KRALİÇE dalışa geçiyor. Kendimi pek çok kez yanlışlıkla dalışa geçerken buldum. Bunun dışında kontroller çok basit ve anlaşılır. Switch’teki pek çok tuş da Online oynarken takım arkadaşlarınıza sinyal vermek için kullanılmış.

Oyunun görselleri gayet temiz. Her an ekranda ne olduğunu anlıyorsunuz. İŞÇİ iken bazen kendimi bulamasam da genelde tüm karmaşada nerede olduğumun ve ne yaptığımın farkındaydım.

Müzikler ise takdire şayan. Özellikle zafer ekranındaki gitar solo sizi moda sokuyor. Oyun sırasında müzik genellikle düşük bir seviyede. Bu anlarda aksiyonun sesi dolduruyor kulaklarınızı. Ancak kraliçelerden birisinin tek canı kalırsa veya Salyangoz üzerinde bir aksiyon gerçekleşirse müzik yavaş yavaş başlıyor ve yükseliyor.

Oyunu lokalde CPU ile oynarken bile çok eğlendim. Açıkçası incelemenin başında bahsettiğim Barcadelerden birisinde bu oyunu oynuyor olmayı çok istedim. CPU bazen saçmalasa da genelde gayet dişli. Özellikle rakip KRALİÇE gayet usta. Tabi ki botlar online modda gerçek rakiplerle kapışmanın yerini asla tutmuyor.

Nintendo eShop’tan indirebileceğiniz (ilerleyen zamanda fiziksel kopyası da çıkacak) Killer Queen Black klasik bir arcade oyununun çok başarılı bir adaptasyonu.

Puan: 9/10

Fiyat: $19.99

Platform: Nintendo Switch

Kategori:  Action, Strategy, Platformer, Arcade

Yayıncı: Liquid Bit, LLC

Geliştirici: Liquid Bit, LLC

**İnceleme kopyası için Liquid Bit, LLC'e Teşekkürler**