İnceleme: Yooka-Laylee and the Impossible Lair (Switch)

İnceleme: Yooka-Laylee and the Impossible Lair (Switch)


Merhaba Nintendocular,

Yooka-Laylee and the Impossible Lair eski Rare çalışanları tarafından kurulan Playtonic oyun stüdyosunun ikinci oyunu. Başarılı bir Kickstarter projesi olarak başlayan ve Rare’in efsanevi Banjo-Kazoee serisinden esinlenen Yooka-Laylee çok beğenilirken bazı eksiklikleri platorm severleri üzmüştü. Playtonic ikinci oyunlarında biraz tarz değiştiriyor ancak özlerinden kopmuyor. Stüdyonun son oyunu olan Yooka-Laylee and the Impossible Lair, Donkey Kong Country’den esinlenen ancak kendi başına platform oyun tarzında söz sahibi olabilecek ciddiyette bir 2,5 boyutlu platform oyunu.

Oyun başlar başlamaz bizi aksiyonun içine atıyor. Dünyanın kontrolünü ele geçirmeye çalışan Capital Bee’ye karşı duran Yooka ve Laylee Queen Bee’nin de yardımıyla Capital Bee’yi durdurmayı başarıyor. Ancak Capital Bee, Beetallion adı verilen koruyucu arıların ne kadar işe yaradığını fark edip bunları çalıyor ve hapsediyor. Kendisi de geçilmesi imkansız olan Impossible Lair’da saklanıyor. Capital Bee kendisine ve Impossible Lair’ın zorluğuna o kadar güveniyor ki, kapısını açık bırakıyor. Yani bu bölüme istediğiniz an girebiliyorsunuz, tabi sizi uyarmam gereken bazı durumlar var. Birincisi bu bölümde hiç kayıt noktası yok, ikincisi tek canınız var, üçüncüsü bu bölüm çok zor ve çok uzun (normal bölümlerin yaklaşık dört katı). Her sorunun bir çözümü olduğu gibi Imposibble Lair’in da bir çözümü var. Yooka ve Laylee’nin işini kolaylaştırmak için Capital Bee’nin dünyanın dört bir yanına hapsettiği Beetallion’ları kurtarmamız gerekiyor. Çünkü her bir Beetallion Impossible Lair’da bize bir can kazandırıyor. Böylece bu uzun ve zorlu bölümün üstesinden gelmek mümkün oluyor.

Oyun iki ana temada ilerliyor; oyun dünyası (overworld) ve bölümler. Oyun dünyası resmen başlı başına bir oyun, çok büyük ve interaktif. Yeni bölümlere ulaşmak için çevresel bulmacalar çözmeniz ve meydan okuma bölümlerini tamamlamanız gerekiyor. Oyun dünyasında neredeyse bölümlerde harcadığınız kadar vakit harcıyorsunuz. Bir bölüme ulaştırtan sonra üç ana görevimiz var; (1) Quill toplamak (para birimi), (2) Her bölümde 5 adet olan gizli paraları toplamak, (3) Koruyucu arı Beetallionları kurtarmak. Bu üç mekaniğin tamamı bir oyun mekaniği ile bağlantılı. Quill oyun dünyasındaki bulmaca çözümlerinde, Tonik satın alımlarında (ilerde bahsedeceğiz) kullanılıyor. Gizli paralar haritada yeni alan açmada kullanılıyor. Beetallionlar ise oyunun son bölümünde bize yardımcı oluyor. Dolayısıyla bölüm içinde yaptığınız her şey bir işe yarıyor.

Bahsetmek istediğim başka bir oyun dünyası mekaniği de bölümlerin alternatif versiyonları. oyun dünyasında çözdüğünüz çevresel bulmacalar bölümlerin alternatif hallerini ortaya çıkarıyor. Oyunda toplamda 20 adet bölüm, 20 adet alternatif bölüm var. Ancak bu alternatif bölümler orijinallerinden o kadar farklı ki gönül rahatlığıyla oyunda 40 bölüm olduğunu söyleyebilirim. Örnek verecek olursam, bölümlerden birisi normal bir platform bölümü iken bölüm girişini su bastıktan sonra aynı bölüme girerseniz her yeri su basmış oluyor ve su altı bölümü çıkıyor karşınıza. Veya yürüme bandı mekaniğine dayalı bir bölümün girişine bal dökerseniz tüm hareket duruyor ve her yer yapışkan oluyor.

Oyunun kontrolleri hissiyat ve ağırlık olarak Donkey Kong Country Tropical Freeze’i andırıyor, hatta bence aynı sınıfta. Yuvarlanma, zıplama ve havadayken spin atma yeteneklerini birleştirerek akıcı kombinasyonlar yakalayabiliyorsunuz. Ayrıca oyunun 60 fps olması kontrollerin hassasiyetini arttırıyor ve hissiyatını iyileştiriyor. Yeni oyunlarında Platyonic bazı eskimiş platform oyunu mekaniklerini geride bırakıp yeni mekanikleri benimsemiş. Mesela (1) artık oyunda can toplamak yok, bunun yerine karakter zarar gördüğünde oyunun para birimi olan Quill’den bir miktar kaybediyor. (2) Ayrıca eğer bir noktada defalarca başarısız olursanız, oyun sizi bir sonraki kayıt noktasına ışınlamayı öneriyor. Tabi bunu yaparsanız iki kayıt noktası arasındaki Quill ve Gizli paraları atlamış oluyorsunuz ancak bu durum bir bölümün bir noktasında takılıp oyunu bırakmaktan iyidir. (3) Oyun dünyasında bulabileceğiniz Tonikler risk-ödül dengesini kendinizin kurmanızı sağlıyor. Bazı Tonikler işinizi kolaylaştırıyor ancak bölümden kazanacağınız Quill miktarını azaltıyor. Bazıları ise işinizi zorlaştırıyor ancak getirisi oluyor. Mesela düşmanlara ekstra can veriyor ancak kazanacağınız Quill miktarını arttırıyor. Bunların dışında sadece görsel efekt görevi gören Tonikler de var.

Oyunun görsel sunumuna tek kelimeyle harika. Hem ara sahnelerdeki hem de oyun içindeki animasyon çok başarılı ve etkileyici. Düşmanların bölüm içindeki animasyonları onları daha gerçek kılıyor. Beğendiğim bir diğer görsel sunum öğesi de ışıklandırma. Dinamik ve renkli ışık kaynakları ve gerçek zamanlı görseller Yooka-Laylee’nin dünyasını daha da canlı hale getirebiliyor. Performansa gelecek olursak, oyun sabit 60 fps’de çalışıyor. Oyunla geçirdiğim vakitte fps ile ilgili hiçbir sorun veya takılma yaşamadım.

Özetleyecek olursam, Yooka Laylee and the Imposibble Lair süprizlerle dolu üst sınıf bir platform oyunu. Oyunun son bölümünde seçilen farklı yaklaşım, interaktif oyun dünyası ve başarılı bölüm dizaynı ve zorlayıcı bölümleri ile platform sevenlerin kesinlikle denemesi gereken bir oyun. 

Puan: 9/10

Fiyat: $29.99

Platform: Nintendo Switch

Kategori:  Action, Adventure, Platformer

Yayıncı: Team17 Digital Ltd

Geliştirici: Playtonic Games

**İnceleme kopyası için Team 17'e ve Playtonic Games'e Teşekkürler**