Sparklite Nintendo Switch İnceleme

Sparklite Nintendo Switch İnceleme


Sparklite, Zelda hayranlarının “ehh” diyerek gördüğü anda kanalı değiştirdiği klon oyunlardan biri mi değil mi tam arafta kalıyor. Karar vermek zor çünkü bu ince bir çizgi. Yeni, özgün tavırlarla karşılaşsak da kendini tekrar eden bildiğimiz öğeleri görmek çok mümkün. Hele Pokemon’un çıktığı günlerde Switch için yer alması büyük cesaret keza ne kadar Indie ve klon olsa da büyük emek harcandığı ortada.

EJ58-Jmz-Wo-AAYBba
 

Aksiyon-Macera janrasında yer alan Sparklite, Geodia dünyasını, Baron’dan kurtarmaya çalışan karakterimiz Ada’nın macerasını ele alıyor. Baron’un Geodi topraklarının enerjisini sömürmesi ve her türlü kötülüklerle terör estirmesi sonucunda güvenli bölge olan The Refuge’da kümelenmiş bir grup yetenekli insan bu macerada bize yardım ediyor. Oyun içinde kazandığımız değerli taşları burada silah, sağlık gibi ekipmanlara çevirebiliyoruz. Öldüğümüzde oyun bizim için tekrar buradan başlıyor ve zeplin-kayık karışımı bir araçla kaldığımız yere dönüyoruz.

EJ58-Jmx-X0-AAy-Tn-N
 

Tema olarak, kılıç-kalkan yerine tamirat araç gereçleri kullanılıyor. Zincirler, mekanik platformlar vs. Ana karakterimiz Ada’nın silahı ise bir İngiliz anahtarı. Y tuşuna basarak savuruyor, basılı tuttuğumuzda ise çekiç gibi yere doğru vurabiliyoruz. Hem bazı platformları geçmek hem düşmandan kaçmak için kullandığımız dash, hızlı kaçış için ise A tuşunu kullanıyoruz. Bazı bulmacaları çözerek elde edeceğimiz, kullanımı sınırlı sayıda olan ateşli silahlar ve bombalar da mevcut. Bunları geliştirmekle ilgili çok fazla detay olmaması ve sayıca az olmaları biraz sıkıcı. Bölüm içinde bu türün olmazsa olmazı, otlar, çeşitli parlak ağaçlar gibi şeyleri ana silahımızla keserek ve sandıkları açarak genelde ana birikimimiz değerli taş ve diğer elementler kazanabiliyoruz. Bazı bölgelere geçiş yapabilmek için yine bulmacalardan kazandığımız bombalarla taş blokları patlatmamız gerekiyor.

EJ58-Jmv-XYAEC4o-V


 

Oyunda aksiyon kısmı çok yoğunlaştırılmış. Düşmanlar kolayca sallapati yöntemlerle ölmüyor. En basit tür için bile savaşma yolları belirlemelisiniz. Bu durum oyunun zorluk seviyesini arttırmakla beraber keyifli hale getiriyor fakat hasar verilebilecek parçalarda karışıklıklar var. Mesela her gördüğümüz şey parçalanmıyor ve bununla ilgili bir simetri yok. Kendini tekrar etmekten uzak tutuyor ama bir süre sonra sıkıcı hale gelebiliyor. Keşfinin o kadar keyfili olduğunu söyleyemem. Dash mekaniğine alışmak biraz zaman alıyor. Paramparça olmuş toprak aralarına düşmemek için daha çok kullandığımız bu özellik tam zamanında kullanılmazsa sağlık kaybına sebep oluyor. Elbette bahsetmediğim bir çok öğe mevcut fakat genel olarak beni oyunda tuttuklarını söyleyemem. Harita çok kullanışlı değil. Belki daha ileride lazım olacak ekipmanları erken toplayıp ne işe yaradıklarını keşfetmekle zaman kaybederken oyuna ısınamadım.

85a173287359efaddff7b08639867acf282d4a53828e3603b1de5f64085548f6


 

Grafikleri çok beğendiğimi söylemem gerekiyor. Kamera açısını gereksiz uzak bulmakla beraber oyundaki herşeyin tasarımı gerçekten emek harcanarak bağımsızca üretilmiş. Türdeki benzer yapımlardan kendini ayırmak için bu yola başvurulmasını doğru buluyorum. Müziklerin bu epik ve yer yer sert, melankolik hikayeye göre (oyunun hemen başında hayatını feda eden sevimli bir yaverimiz var) daha dikkat çekici olmasını beklerdim. Ses efektlerine çok eğilinmemiş. Daha temiz sesler yerine daha karanlık müzikle beraber çarpıcı efektler ve titreşim beklerdim.

 

Puan : 7/10