İlk Jenerasyon Pokemon Oyunlarının Yapısökümü

İlk Jenerasyon Pokemon Oyunlarının Yapısökümü


Gerek benim gibi yaşı 25 ila 30 arasında olan 90'ların çocukları, gerekse daha genç arkadaşlarımız Pokemon'u muhtemeldir ki sevimli ve iç açıcı atmosferinden dolayı sevdi. Pokemon fanları oyunların hikayesinin içindeki soru işaretlerinin yarattığı boşluklardan faydalanarak Pokemon hakkında çeşitli teoriler üretti. Ne var ki bu teorilerden bazıları oldukça karanlık.

İlk olarak teori cenneti Reddit'te gördüğüm, oldukça popüler olan, ilk jenerasyon oyunlarının arkaplanının çözümlemesi niteliğindeki teoriler bütününü elimden geldiğince Türkçeye çevirmeye çalıştım. Pokemon'la yakından ilgileniyor ve İngilizce biliyorsanız bu tarz teorilere aşina olabilirsiniz. Eğer daha önce okumadıysanız ve karanlık Pokemon teorileri ilginizi çekiyorsa bu yazı tam size göre.
 

Ana Karakterlerin Kökeni:

Profesör Oak Mewtwo projesindeki çalışmalarından sonra bir insan klonu üretmek amacıyla birden fazla kere biyomühendislik faaliyetinde bulundu. İlk başarılı denemesinde dalga boyu (gülmeyin) 650 nanometre olan bir lazer kullandı. Üretilen örnek biyolojik olarak insan olsa da insani duygulardan uzaktı. Oak ikinci denemesinde ise dalga boyu (bak hala) 475 nanometre olan lazeri tercih etti. Üretilen kişi ilkinden daha başarılıydı ve normal bir insan; neşeli bir çocuk olmaya daha yatkındı. İlk örnek Palet kasabasında yaşayan bir taşıyıcı anneye nakledirken, ikincisi Oak'ın laboratuvarında yetiştirildi.

Söz konusu olan örnekler, sayesinde yaratıldıkları lazer ışınlarının renkleri olan kırmızı ve mavi, yani "Red" ve "Blue" olarak isimlendirildi. Doğumdan sonra taşıyıcı anne Red'i yetiştirmek isterken Profesör Oak'a da kendi öz torunu gibi bakıp büyüteceği Blue'yu yetiştirmek düştü.

 

Poketoplarının Çalışma Prensibi:

Bir poketopu taşınan pokemonların kütleleriyle orantılı olarak radyasyon yayar ve bir pokemon eğitmeninin güvenli bir şekilde kaldırabileceği radyasyon miktarı kendi vücuduyla doğru orantılıdır. "Youngster" ve "Lass" sınıfındaki eğitmenler Rattata ve Jigglypuff gibi hafif pokemonlar taşırken "Hiker" sınıfında olan güçlü eğitmenlerin Geodude ve Onix taşımaları da tamamen bununla alakalı. Tabii olarak her bir poketopu ayrıca radyasyon yaydığından insanların çoğu yanında en çok üç veya dört poketopu taşır. Gym liderleri sabit bir noktada olduklarından yanlarında pokemonlarını taşımak zorunda değillerdir ve poketoplarına çok yakın durmadıkları için rahatlıkla beş taneye kadar pokemon kullanabilirler. Ancak Red ve Blue laboratuvarda yaratılan insan üstü canlılar olduklarından aynı anda altı adede kadar poketopu taşımaya kadirdirler. (Kadir'e selamlar)
 


Level Atlama Mantığı:Pokemonlar savaşa katıldıklarında adrenalin salgılanması gibi bir tepki devreye girer. Böylelikle pokemonlar yıldırım düşürüebilir ve ağzılarından ateş saçabilir. Bunun gibi saldırıları kullanan pokemonlar büyük ölçekte radyasyon yayarlar. Pokemonların adrenalin tepkileri aynı zamanda onları savaş esnasında savaştıkları pokemondan gelen radyasyona karşı duyarlı bir hale getirir. Yayılan radyasyon pokemonların mutasyona uğramalarına sebep olur. Bu mutasyonların etkisi rakibin gücüne göre artar veya azalır. Güçlü bir rakiple karşılaşmak büyük mutasyonların önünü açarken, zayıf rakipler ise pokemonlarda ufak tefek etkilere yol açar.

Mutasyonlar pokemonların güçlerine üst üste etki ederken, bazen çeşitli özellikler ile organ eklentileri olarak kendisini gösterir. Mesela Bulbasaur'da Sarmaşık Kırbacı olarak kullanacağı sarmaşıklar çıkar. Bazı zamanlarda bu mutasyonlar öyle kuvvetli olur ki sonucunda pokemon yeni bir form kazanır. (evrim olarak da bilinir)

Level atlama pokemonların evrimleşmesi ya da yeni yetenekler kazanması için olağan bir yöntem olsa da bazı yapay uyarıcılar sayesinde pokemonlar yeni saldırılar öğrenebilir. Bunlara "performans artırıcı ilaçlar" diyebilirsiniz ancak "Technical Machine" yani TM de iş görür. Evrim taşları ise belirli pokemonların evrim geçirmelerini sağlayan yoğun kimyasal derişimlerdir.

 

Pokemon Ligi Nedir?Kanto bölgesi Elite Four olarak da bilinen dört seçkin imparator tarafından idare edilir. Biraz açmak gerekirse Kanto, sadık yardımcılarıyla birlikte gym'lerin içerisinde bulunan yerel yöneticiler tarafından feodal sistemle yönetilir. Elite Four üyeleri kendi pokemonlarından daha güçlülerini yetiştirecek bir eğitmen çıkması ihtimalinin farkındadır. Böyle birinin sebep olabileceği şiddetli bir ihtilal kalkışmasından (tüm Kanto halkını sokağa davet ediyorum) kaçınmak için Elite Four'un çok cazip bir teklifi vardır: kim Elite Four'u yenerse onlara katılmaya hak kazanacaktır. Bir sürü eğitmen dünyayı yönetmenin hayalini kurar, fakat aralarından pek azı ilk birkaç gym'i ancak geçebilecek kadar yeteneklidir.

 

Velhasılıkelam:Red, Elite Four'u yendikten sonra onların lideri olur. Ancak yazının başında bahis konusu edildiği gibi insani duygulardan yoksun olması onu liderliğe hiç de yatkın olmayan, tüm Kanto'nun nefret ettiği bir despot haline getirir. Onun liderliğinde Elite Four'un yetenekleri erozyona uğrar. Red Kanto'da meydana gelen isyan çığlıklarını göremez fakat bir eğitmen olarak yeteneklerinin köreldiğinin farkındadır. Bunu telafi etmek için Mount Silver'da tek başına antrenman yapabileceği bir yer tasarlar.

Elite Four'un yetenekleri erozyona uğradığı sırada Kanto'daki gym liderleri güç kazanmaya devam eder. Neticede bu gym liderlerinden güçlü olan tek Elite Four üyesi Red olur. Red de Mount Silver'a gidince Kantolu gym liderleri bir ihtilal başlatır. Lorelei ve Agatha kaçmış ya da öldürülmüştür. Diğer Elite Four üyelerinden daha babacan olan Bruno'nun kalmasına izin verilir. Kanto'nun gym lideleri Lance'in güçlü ejderhalarını yenmeyi başaramasa da, Agatha ve Lorelei'nin ortadan kaybolduğunu gören Lance'in halihazırdaki sistemin devamına tanıklık etmeye hiç niyeti yoktur. Yine de Kanto gym liderleri Lance'in lig şampiyonu olarak kalmasına izin verirken Elite Four'a kendilerinden biri olan Koga'yı atarlar. (Koga'nın kızı olan Jasmine de babasının yerine geçerek Fuchsia şehrinin yeni gym lideri olur.) Bu arada Red Mount Silver'daki çalışmalarına devam eder. Üç yıl boyunca tamamen dışa kapalı bir hayat sürer, ta ki Gold adındaki bir çocuk olan ilk insan ziyaretçisi gelene kadar.

 

Umuyorum ki yerli yerinde bir çeviri olmuştur. Hatalarımı mazur görünüz. Yazının orijinalini ve diğer spekülasyonları okumak için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz.

/FanTheories

2 yıl
Oğuzhan Maraba
Gen 1 ile ilgili güzel bir değerlendirme okuma ümidiyle başlayıp ilkokul düzeyinde bir kompozisyonla karşılaşınca bir miktar hayal kırıklığına uğradım doğrusunu söylemek gerekirse.
2 kişi beğendi