İnceleme: Yo-Kai Watch

İnceleme: Yo-Kai Watch


Bu daha önce yazdığım incelemelerden biriydi ancak sitede bir yedeği bulunsun istedim. Hazır 2. oyunun lokalizasyonu da onaylanmışken seriye başlamak isteyen olursa ilgisini çekebilir belki. 3DS'in kütüphanesi artık oturmuşken inceleme yapmaya yavaş yavaş devam edebilirim, incelemesini görmek istediğiniz bir oyun olursa yorumlarda veya gececilere yazabilirsiniz. Ekran görüntülerinin tamamı bana ait, o nedenle ben oyunun Japonca versiyonunu bitirdiğim için bütün ekran görüntüleri Japonca. 

Geçtiğimiz iki jenerasyondur Nintendo’nun en büyük 3. parti destekçilerinden biri Level-5’ın yeni projesi Yo-Kai Watch. Aslında yeni demek yerine güncel projesi demek daha doğru olur, çünkü seri Japonya’da 2. yaşını doldurmuş durumda. İlk oyun Temmuz 2013’de çıktığında çok az satıp adeta yapımcıların elinde patlamışken, kışa doğru oyunun animesi yayınlandığında satışlar 2013 yılında 300 bini, 2014 yılında ise 1 milyon 300 bini geçerek Japonya’nın 2014 yılında en çok satan 6. oyunu oldu. 2014 birincisi kim mi? Yo-Kai Watch 2. Hatta listenin dördüncüsü de YW2’nin 3. versiyonu (2. oyun iki versiyon halinde çıkmıştı). Durum böyle olunca oyunu dünyaya açmaya karar verdiler. Gördüğüm kadarıyla lokalizasyon ekibi ve oyunun tanıtımı oldukça başarılı gidiyor.

2

Hikayeyi kısaca özetlersek, yazın sıcağında dışarıda böcek yakalamaya giden Nathan (isterseniz kızı da ana karakter olarak seçebilirsiniz, fakat esas ana karakter Nathan), nadir böcekler bulmak için ormanda gezerken eskimiş bir oyuncak otomatıyla karşılaşıp garip bir sesin yönlendirmesiyle makineye para attıktan sonra toptan çıkan şeyle neye uğradığını şaşırıyor. Toptan çıkan Yo-Kai, Whisper, kendisinin ana karakterin hizmetinde olduğunu söyleyerek ona Yo-Kai Watch’u veriyor. Bu saatin sayesinde normalde insan gözüyle görülmeyen Yo-Kailer görülebilir hale geliyor. Böylelikle Nathan saati ile beraber günlük hayatta hem insanların hem de Yo-Kailerin sorunlarını çözmeye çalışarak başladığı hikayesinde kendini birbirinden garip olayların içinde buluyor.

Yo-Kai (Yōkai, 妖怪) Japon halk hikayelerinde geçen doğaüstü yaratıklardır, bazı sözlüklerde ruh, hayalet vb. olarak geçse de hikayelerin ve yaratıkların çeşitliliği nedeniyle tam olarak bu anlamları karşılamaz. Bunların zararsız olanları olduğu gibi, bütün amaçları insanlara zarar vermek olanları da bulunmaktadır. Oyunda temel olarak Yo-Kailer bu yönde ele alınsa da efsanelerin hepsini olduğu gibi almamışlar, ayrıca oyunu seri haline getirebilmek için araya kendilerinin uydurdukları yaratıkları da eklemişler. Hikayenin içinde Yo-Kailer daha çok günlük hayatın her yerinde hayattaki garip olayların sebebi olarak yansıtılmış. Durup dururken sağa sola sataşmaya mı başladınız? Sebebi Yo-Kai. Aniden halsizleştiniz mi? Sebebi Yo-Kai. Bugünlerde çok mu unutkansınız? Sebebi Yo-Kai.

8

3.png

Oyun günümüz Japonya’sında geçiyor, harita ise oldukça geniş ve detaylı. Çeşitli restoranlar, dükkanlar, marketler, park, okul, tapınak, istasyon, ne ararsanız var. İnsanlar sürekli dolaşıyor, şehirde belli bir trafik var. Yağmur yağdığında insanlar dışarı şemsiyeyle çıkıyor, karşıdan karşıya geçecekken etrafta ışık varsa yeşil ışığı bekleyip öyle karşıya geçmek gerekiyor (kuralı sürekli ihlal etmeyi denemeyin bence), çocuk ayakkabı çıkarılması gereken bir yere girdiğinizde ayakkabıyı çıkarıp öyle içeri giriyor, dükkanlarda bazı ürünler sınırlı sayıda satılıyor… Her taraf detaylarla dolu.

12

13

Şehirde gezerken sürekli etrafı keşfe çıkmak gerekli. Ağaçların dallarına, arabaların ve içecek makinelerinin altına, nehir/deniz kıyısına, çimenliklere, bambuların arasına yakınlaşıp bakabiliyorsunuz. Buralardan basit eşyalar, böcek/balık veya Yo-Kai çıkabiliyor. Yo-Kai çıkıp çıkmayacağını size ekranın sağ üst köşesindeki radar etrafta dolaşırken haber veriyor, radarın yönlendirmesiyle belli noktalarda saati kullanarak saklanan yaratığı bulabiliyorsunuz. Saklandığı yerden kaçmaya çalışırken saatin lensini üzerine tutup iyice belli edince de savaş başlıyor.

14.png

15.png

Savaş sisteminde savaşa aynı anda altı tane Yo-Kai sokuyorsunuz. Bunlar alt ekranda bir çemberin üzerine hizalanmış halde duruyorlar. Çemberin ön tarafındaki üçü aktif halde savaşırken arkadakiler de yedekte duruyor. İstediğiniz zaman sağa sola çevirip diğerlerini de savaşa katabiliyorsunuz. Savaşlar otomatik olarak gerçekleşiyor, sizin yapacağınız onlara destek olmak. Onlar dövüşürken sizin yapabileceğiniz şeyler özel hareketleri yapmak için seçtiğiniz elemanı saldırıya hazırlamak, düşmandan etkilenmiş olanları eski haline getirmek, iğneyi kullanarak belli bir tane düşmanı hedef göstermek veya eşya kullanmak. Özel hareketler ve iyileştirme işi alt ekrandaki 3-4 saniyelik basit hareketlerle (daireyi çevirip güç doldurma, dumanı silme, baloncuk patlatma vs.) gerçekleşiyor. İşaretleme seçeneği özellikle bossları yenmek için gerekli, mesela kapalı olan zayıf noktasını açması için başka yerini işaretleyip oraya saldırıyorsunuz. Eşyalarınsa takımınıza yardım etmek haricinde bir işlevi daha var, eğer karşınızdaki Yo-Kainin sevdiği bir yemeği ona atarsanız savaşın sonunda size katılmak isteyebiliyor. Bu yöntemle yeni yaratıklar elde ediyorsunuz.

17.png

16.png

Yo-Kaileri rütbe, sınıf ve elementlerine göre ayırmak mümkün. Rütbesi genel anlamda ne kadar güçlü olduğunu gösterirken, sınıfları onların savaşta daha çok ne işe yarayacaklarını gösteriyor. Örneğin Charming sınıfından olanlar hızlı saldırırlar, Heartful sınıfı sürekli HP restore yapmaya çalışır. Bu şekilde farklı farklı özelliklere sahip 8 sınıf bulunmakta. Eğer aynı sınıftan birden fazla Yo-Kai takımınızda yan yana dizilirse sınıfına göre ekstra hız, savunma vb. bonusları kazanıyorsunuz. Bunların dışında her birinin birer yeteneği, normal, elemental, etki altına alma ve özel saldırısı bulunuyor. İyi oynayabilmek için yapmanız gereken işinize yarayacağını düşündüğünüz özelliklerden düzenlediğiniz etkili bir takım kurmaya çalışmak. Yo-Kailerin bir kısmının evrim geçirmesi için level atlaması gerekirken bir kısmı füzyon ile evrim geçirebiliyor. Fakat yine de hepsi evrim geçirmiyor, o nedenle yeni güçlü elemanlar buldukça ara sıra takımdakileri değiştirmek gerekli.

20.png

21.png

Şehirde Yo-Kai peşinde koşmanın dışında yapılacak bol bol yan görev bulunuyor. Her yan görevin bir hikayesi var. Görevlerin bazılarında Yo-Kailerin yaptığı işlerle uğraşırken bazılarında da bir kişiye musallat olsun diye belli bir tanesini takımınıza katıp o kişiye getirmeniz gerekiyor. Bir kısmı da her RPG oyununda sıkça karşılaştığımız “bana şundan 3 tane al getir” görevi. Yan görevleri tamamladığınızda bonus exp. ve eşya kazanıyorsunuz. Yan görevlerden gelen exp. aynı sürede savaşmakla toplayacağınız exp ile kıyaslandığında genellikle daha fazla oluyor, yani oyun size sürekli savaş yapmak yerine etrafı gezip dolaşmaya teşvik ediyor.

Ana görevler ise oyun günümüzün şehir ortamında geçtiğinden dolayı alışkın olduğumuz RPG zindanlarına hiç benzemiyor. Gece okulun içine sızmak, ormanın içindeki terkedilmiş mağaraya girmek, inşaata dalmak gibi şeyler hikaye içinde yapacağınız şeylerden bazıları. Çok fazla spoiler vermek istemiyorum senaryo hakkında.

Oyunda ciddiyet sıfır. Mümkün olan her anda oynayanları gülümsetmeye veya güldürmeye çalışmışlar. Anime adaptasyonu da neredeyse tamamen komedi üzerine. Kendi kültürlerinden bir parçanın oyunun teması olması haricinde Japonları en çok çeken noktalardan birinin bu olduğunu düşünüyorum. Ayrıca ana karakterlerin kişilikleri aynı olmasa da meşhur Doraemon’dan esinlenilmiş gibi. Sıradan bir ana karakter, hoşlandığı kız, biri zengin, biri de yaşıtlarından çok iri bir erkek çocuktan oluşan dörtlü arkadaş grubu. Maskot kedimiz Jibanyan’ı da unutmamak lazım. Oyunu Pokémonla karşılaştırıp Pokémon’a göre iyi mi yoksa kötü mü karşılaştırması yapılmasını çok yersiz buluyorum, çünkü canavar yakalayıp savaştırmak haricinde bir ortak noktası yok. Eğer yaratık dövüştürdüğümüz bir oyunu üstün kabul edeceksek kral Megami Tensei serisi zaten.

Yo-Kai Watch Amerika ve Avustralya'ya 2015 sonbaharında, Avrupa'ya ise 2016 ilkbaharında gelmişti. 2. Oyun Amerika'da 30 Eylül tarihinde çıkacak, Avrupa için ise 2017'de çıkacağı söylendi. Animesi Cartoon Network'de yayınlanıyor, bildiğim kadarıyla oyuncakları da Türkiye'ye gelmeye başlamış.