Pokemonlara İlham Olan Japon Mitolojisindeki Karakterler

Pokemonlara İlham Olan Japon Mitolojisindeki Karakterler


Pokemonlar yaratılırken tasarımcılar hayvanlar ve bitkilerden olduğu kadar mitolojideki muhtelif unsurlardan da beslenmektedir. İşte arka planlarında Japon folklorundan mitolojik yaratıklar bulunan o pokemonlar!

 

Misdrevaus

Misdreavus ele avuca sığmayan yapısıyla, görünürde öne çıkan uç bir özelliği bulunmayan hayalet türü bir pokemon. İlk bakışta elbise giymiş, uçarak hareket eden bir pokemon olarak göze çarpan Misdreavus Japon mitolojisindeki nukekubi türündeki yokaiden yola çıkarak tasarlanmış. Nukekubiler gövdelerinden ayrılmış durumdaki başlarıyla geceleri havada gezen, kadına benzeyen insansı yaratıklardır. Nukekubilerin geceleri çığlık atıp inleyerek insanlardaki korkuyu artırdıkları söylenir.

 

Sneasel

Sneasel kamaitachi olarak bilinen yokaiden yola çıkılarak tasarlanmış bir pokemon. Kamiatachiler ellerindeki orak pençeleriyle dikkat çeken gelincik benzeri yaratıklardır. Her biri kendi görev tanımını bilen bu yaratıklar üçlü gruplar haline gelerek insanları avlamaktadır. Biri insan olan avını yere yığarken diğeri insanın bacaklarındaki eti kesip bir parça koparır; sonuncusu ise hiçbir şey olmamış gibi kesilen bacağı diker. Bu süreç öyle hızlı gelişir ki insan neye uğradığını anlayamaz bile; yalnızca hafifçe sarsıldığını hisseder.

 

Ninetails

Ninetails tasarlanırken baz alınan kitsune, yani tilki ruhlar Japon folklorundaki en yaygın ruh türlerinden biridir. Bu ruhlarda dokuz taneye ulaşana her 100 yılda bir ekstra kuyruk çıkar. Bir tilki ruhun dokuz kuyruğu da çıktığında tanrısal bir güç ve bilgelik sahibi olur. Kuyrukların rengi de kırmızıdan beyaza doğru değişim gösterir.

 

Jynx

Jynx tasarlanırken hem Japonya'da bir moda trendi olan ganguro, hem de cadı benzeri bir yokai olan yamanbadan ilham alınmıştır. Yamanbalar erkekleri baştan çıkaran etkisiyle kaybolmuş gezginleri tuzağına düşürüp onları yiyen, karlı dağlarda inzivaya çekilmiş yaratıklardır.

 

Espeon

Espeon bakeneko yani "değişime uğramış kedi" isimli yokailer baz alınarak tasarlanmıştır. Bakenekoların tıpkı Espeon gibi bölünmüş kuyrukları vardır. Mitolojide "şekil değiştirenler" konuşabilir, insana dönüşebilir, insanları lanetleyebilir, ölüyken dahi insan bedenlerini ele geçirebilir ve kurtlara katılarak insanlara saldırabilir.

 

Mawile

Mawile başının arkasında gizli olarak ikinci bir ağız bulunan Futakuchi-onna adlı yokainin hikayesinden esinlenilerek tasarlanmıştır. Efsane odur ki yoksul bir çiftçi hiçbir şey yemeyen bir kadınla evlenir. Adam karısını doyurmak adına masrafta bulunmadığı için eşinden oldukça memnundur. Çiftçi zaman geçtikçe tahıl stoğunun esrarengiz bir biçimde azaldığını fark eder. Bir gece çiftçi uykusundan uyanır ve uyuyan karısınına baktığı zaman başının arkasında ikinci bir ağız görerek şok olur. Kadının saçları adeta sarmaşık gibi hareket ederek diğer ağzını pirinçlerle durmaksızın besliyordur.

 

Whiscash

 

Whiscash'in tasarımı Japon tarihinin Edo döneminde yaratılan bir efsaneye dayanır. İnanış odur ki yayın balıkları deprem olmadan önce daha aktif davranır. Bu efsane Onamazu isimli depremlere sebebiyet verebilen dev bir yayınbalığıyla birlikte yaygınlık kazanır. Whiscash'in Pokedex'teki tanımı bile "çırpınışı büyük bir depremin tetikleyicisi olabilir" şeklindedir ki bu da söz konusu pokemonun neden su ve toprak türünde olduğunu çok iyi anlatır.

 

Froslass

Froslass'ın tasarımının ilhamı Yuki-onna isimli karın üstünde süzülen, beyaz kimono giyen hayaletimsi güzel bir kadın olan bir yokaidir. Eğer Yuki-onna bir insanı hedef alırsa onu soğuktan öldürür. Hedefinden asla şaşmaz. Öyle ki öldürdüğünden emin olmak için insanı evine kadar takip edip onu evinde öldürebilir.

 

Drowzee

Drowzee'nin bu kadar tuhaf gözükmesinin sebebi bakudan esinlenerek tasarlanmış olmasıdır. Bakuların Tanrı'nın tüm hayvanları yarattıktan sonra arta kalan parçalardan yaratıldığına inanılmaktadır. Bu tapir benzeri yokailer ortalıkta gezinip insanların rüyalarıyla beslenir.

 

Manectric

Manetric'in şimşek kurdu olarak da bilnen Raiju'dan gelmesi çok şaşırtıcı olmasa gerek. Zira Raiju Şinto dininde yıldırım tanrısının evcil hayvanı. Hakkında çeşitlli efsaneler olan bu yaratıkla ilgili ilginç bir söylentiye göre Raiju insanların göbek deliklerinde saklanırmış...

 

Bazı pokemonların Japon folklorundaki mitolojik karşılıklarına değindiğim bu yazıda pokemonlar ve esinlenildikleri mitolojik unsurlar hakkında kısaca bilgi verdim. Yanılışım varsa düzeltin ve ekleme yapmak isterseniz de çekinmeyin. Zaten aramak isteyenin kolayca bulabileceği malumatlar olduğundan ileri okumalar için kaynak belirmeye gerek duymadım.

 

 

 

2 yıl
Kadir Çakır
Drowzee'yi şişman bir karıncayiyen bozması sanıyordum :D
4 kişi beğendi