NX'in Hibrit Bilmecesi ve Komplo Teorileri

NX'in Hibrit Bilmecesi ve Komplo Teorileri


ÖNEMLİ: Aşağıdaki yazı tamamen söylentiler ve spekülasyonlar üzerine yazılmış olup Nintendo tarafından hiçbir doğrulama içermemektedir.

NX için sıkça kullanılan terimlerden biri olan "hibrit" oyun dünyasında konsept olarak şu anlama geliyor: Bir konsolun hem evde televizyon karşısında hem de dışarda elinizde oynanabilecek altyapıya sahip olması veya farklı alanlarda farklı deneyimler sunması. Ancak; NX'in bu konseptin ne kadarını karşılayacağı, nasıl karşılayacağı halen belirsizliğini koruyor.

Nintendo'nun hibrit bir konsol ile karşımıza çıkacağı fikri şu iki bilgiye dayanıyor;

1 - Nintendo'nun ortak bir platform üzerinde çalıştığını defalarca açıklaması

Bunlardan biri; dört yıl önce Iwata bir röportajında aşağı yukarı şunları söylemişti: "Hem ev konsolu, hem taşınabilir konsola ayrı ayrı oyun geliştirmek zor hale geldi. Örneğin bir oyunun hem 3DS hem Wii versiyonlarını ayrı ayrı yapmak geliştirme süreci açısından dezavantajlı. Halbuki bir defa geliştirmek ve bunu iki farklı yerde de oynamak doğru bir yaklaşım olurdu."

Android ve iOS'in uygulamaları bu mantıkla hem tablet hem telefonda çalışabildiği için Nintendo'ya önemli bir ışık tutuyor ve Nintendo için rekabet şartlarını zorlaştırarak benzer bir yapıda konsol geliştirmeye itiyor.

2- Söylentiler

Son sızan bilgiler, Nintendo'nun hibrit konsol işini nasıl hayata geçireceği konusunda kafaları karıştırdı. Mesela bunlardan biri Youtuber Boogie'nin panelde NX'i "taking a form of the game with you as you go" cümlesiyle anlatması tartışma yarattı. Çünkü "a form of the game" (oyunun bir formu) tabiri; esas oyunun basitleştirilmiş hali veya bir alt parçası anlamına gelebilir.

Dolayısıyla NX, aşağıdaki iki formülden biri olabilir.

NX = Ana oyun + Yan oyunlar
NX = Ana oyun + Ana oyun

Hangisini tercih ederdiniz? Bu söylentiden günler sonra Reddit'ten bir başka kafa karıştırıcı söylenti gün yüzüne çıktı:

Perakendeciler NX afişlerinde "Interact with your game on the go" sloganını görmüşler. Eğer doğruysa; "a form of the game" tabirini şu anlamda destekliyor: Ana oyuna yan oyunlarla birlikte interaktivite kat

Peki bu "yan oyun" mantığı doğruysa nasıl kullanılabilir? İki türlü:
1- Cep telefonunda yüklü App ile
2- NX'in handheld moduna yüklü App ile

Bir örnek de vermek gerekirse: Super Mario Bros oyununu evde düzgün bir şekilde oynarken dışarda yürüdüğünüz adımları altın olarak oyuna yükleyebilirsiniz. Evet hiç hardcore gaming modeline hitap eden bir yaklaşım değil. Ancak;

Nintendo geçtiğimiz aylarda "mobile gaming anlayışını büyüteceğiz" benzeri bir açıklama yapmıştı. Burada kastedilen şey maalesef hala sır gibi saklanıyor. NX'in bir handheld devamı mı yoksa home console devamı mı olduğu da açıklanmadı. Dolayısıyla hibrit konseptine bir şekilde dokunulacak ancak bunun nasıl gerçekleşeceği belirsizliğini koruyor.

Şu fikir de Nintendo'nun aklından geçiyor olabilir:

"İnsanlar dışarıda ful konsol deneyimi yaşamak istemiyor"
"İnsanlar dışarıda oyuna fazla kafa yormak istemiyor"

Bu da sıkı oyuncuların canını sıkacak bir düşünce yapısı ancak Nintendo, Super Mario Run ve Pokemon Go ile adeta mobil oyun anlayışının ne kadar sade olması gerektiğini vurgulamış gibi oldu. Çünkü şu an Nintendo'nun kafasında "Pokemon Go sade ve basit bir oyun ama para kazandırdı" düşüncesi ile birlikte "Go gibi Super Mario Run da para kazandıracak" düşüncesi mevcut ve bu düşünce yapısı NX için maalesef ümit verici deği.

Acaba Nintendo yıllarca yaptığı gibi NX'te kendi kulvarından mı gidecek, yoksa yıllarca yapamadığını bu defa yapmaya çalışıp multiplatform sıkı oyuncuların kalbini mi kazanacak? Soru işaretleriyle bitirmediğimiz bir başka yazıda daha görüşmek üzere!

2 yıl
Kunteper Canavarı
NX'in Wii U gibi tablet kumanda ile geleceği neredeyse bütün söylentilerde geçen bir durum. Eğer gerçekleşir ve Wii U gibi konsol kutusunun içinde satışa sunulursa Nintendo'nun işinin gerçekten zor olduğunu düşünüyorum. Wii U'nun başarısızlığın en büyük sebebi konsolun fiyatını oldukça artıran tabletiydi, Wii çok başarılı oldu çünkü rakiplerinden biri 600 diğeri 450 dolara satılırken 250 dolara piyasaya çok fazla ilgi çeken kumandasıyla çıktı. Konsolu satın alan herkes 250 dolar için donanım gücünü pek umursamadı çünkü rakipleriyle belirgin bir fark vardı. Wii U ise rakipleriyle aynı fiyata ve belirgin bir donanım düşüklüğüne sahipti, rakipleri 500 gb sabit disk sunarken 8 ve 32 gb'lık seçenekler alay konusu oldu. Yani tablet kumanda her türlü konsola zarar veren bir etken, şahsen Wii U'da harici satılsa bile satın almayı düşünmezdim. Yine söylentilerin diğer bir ortak paydası da konsolun kartuşlu olacak olması, bir şekilde masaüstü ve el konsollarını birleştiren bir yapıda olacaksa 3DS kartuş girişini de hakettiğini düşünüyorum.
3 kişi beğendi