Switch Taşınabilir Modu 720p, 6.2 inç, Capacitive MultiTouch

Switch Taşınabilir Modu 720p, 6.2 inç, Capacitive MultiTouch


Eurogamer sitesinin sağlam kaynaklardan edindiği bilgiye göre Switch taşınabilir modu 720p çözünürlük verecek. TV modunda bu çözünürlüğün artacağı konuşuluyor ancak ne kadar artacağı şimdilik belirsiz. Switch'in ekran büyüklüğü 6.2 inç ve çoklu dokunmatik sunacak. 3DS ve Wii U'nun aksine capacitive multitouch olarak karşımıza çıkacak. Bu bilgileri detaylandıracak olursak; 

1- Neden 1080p Değil 720p Diye Soranlar İçin: Sanılanın aksine 5 veya 6 inç civarındaki cihazlar 720p ile oldukça iyi bir görüntü performansı sunuyor. PPI (inç başına düşen pixel) sayısını baz alalım. 6.2 inçte 720p yaklaşık 235 ppi yapar. 27 inç 4K televizyonda ise ppi değeri 170 civarındadır. Sektörün tercihlerine baktığımızda da bunu görebiliyoruz. iPhone 6 ve 7'de çözünürlük 720p civarındadır. Her şeye rağmen Nintendo'nun 720p tercihindeki en mantıklı sebep tabii ki maliyet olabilir. Öte yandan 1080p ve üzeri çözünürlüğün dock'a takıldığında televizyon ekranından vermesi bekleniyor.

2- Neden Resistive Değil Capasitive Multitouch Diye Soranlar İçin: Nintendo'nun 3DS ve Wii U konsolları resistive dokunmatik ekranlıydı. Yani fiziksel darbeye daha az duyarlı, daha ucuz, daha plastik yapıdaydı. Kapasitif daha yeni ve tercih edilen bir ekran türü. Ayrıca daha hassas ve plastik kaplama değil doğrudan cam olduğu için görüntüyü daha net ve parlak veriyor. Resistive ekranlarda çoklu dokunmatik problem olduğu için capasitive tercihi de gayet mantıklı.

3- Ekran Dokunmatikse Televizyon Modunda Ekranı Nasıl Kullanacağız: Sağ joycon'un kızılötesi işaretçi özelliği olacak ve ekrana doğru tuttuğumuzda touch işlemlerini simüle edebileceğiz.

2 yıl
Cumhur Özeken
Bu tarz haberlerin başlığına [Dedikodu] gibi bir tag eklesek mi acaba? 12 Ocak'a kadar yeni Switch bilgisi gelmeyeceği duyuruldu, bundan haberi olmayan okurlar kesinleşmiş bilgi sanabilir bunları.
1 kişi beğendi