Türkiye'den Super Mario Run'a 7 Kötü Bakış Açısı

Türkiye'den Super Mario Run'a 7 Kötü Bakış Açısı


DİKKAT! Bu yazı ciddi seviyede tartışma unsuru ve yer yer fanatizm nidası içerebilir. Üslup için şimdiden özür dilerim.

Korktuğumuz başımıza geldi ve oyun Türkiye'de popüler olmaya başladı. Bu aslında sevinmemiz bir durumken neden korktuğumuz başımıza geldi diyorum, yazıyı okuyunca anlayacaksınız. İnternette çok uzağa gitmeye gerek yok, sadece bir yerli siteyi ele alacağım: Ekşi sözlük. Aşağıdaki yorumlar tamamen ekşi sözlük sitesinde oyun için yapılan yorumlardan derlenmiştir.

"otomatik koşan mario mu olur ya? olmamış pek hocam. çok tembel işi"

İyi bir teknoloji takipçisi, geleneksel konsol oyunlarının dokunmatik ekranlı akıllı telefonlara birebir yapılamayacağını bilir. Çünkü eğer konsollardaki aynı kontrol mekanizmasıyla çıksaydı eminim bu arkadaşlar "kontrol etmek zor" diyerek şikayet edecekti. O yüzden bu yaklaşım kesinlikle mantıklı değil.

"nerde o ataride nintendo'da oynadığımız mario'lar dedirtmiştir, bu deneyimlediğim oyunun çocukluğumuzdaki mario ile arasında dağlar var"

Sevgili arkadaşım, tabii ki dağlar kadar fark olacak çünkü senin oynadığın Mario 1985 yılında çıktı. Sene 2016. Aradaki yıllarda her türden zevke hitap edecek onlarca Mario oyunu çıktı. Eğer merak etseydin sadece son 5 yılda çıkmış Mario oyunlarını inceleyebilirdin. Eminim sana hitap eden bir tane bulurdun. Maalesef 1985'ten beri çıkan ilk Mario oyunu Super Mario Run değil.

"son derece dandik olmuştur. bundan daha güzel oynanışa sahip daha kaliteli oyunlar ortalıkta dolanırken koskoca apple lansmanını falan yaptı. hayat çok garip."

Apple sadece 1 günde tahmin edemeyeceğin kadar para kazandı, oyun AppStore'da ilk gününde en çok indirilen oyun rekorunu kırdı. Acaba bu yüzden lansman yapmış olabilir mi? Oynanış konusunda da şunu söylemek lazım. Flappy Bird otomatik uçunca aaaa, Mario otomatik koşunca oouuuv. Yapmayın etmeyin.

"ios'ta bedava sandık indirdik. ilk üç bölümü tüm altınları alarak oynadık. sonra bir baktık, aaa devam etmek için satın almak gerekiyor. oldu mu şimdi? bu neyin açgözlülüğü ey nintendo?"

Oyunun ücretli olması ayrı bir konu, fiyatın yükseklik seviyesi ayrı bir konu. Sanırım sen ücretsiz olsun diyenlerdensin. Eğer öyleyse sana bir önerim var, şu an yapmakta olduğun mesleği 1 ay ücretsiz yap. Maaş alma. Senin deyiminle açgözlülük yapma. Ne dersin? Nintendo ve Apple maalesef ticari firmalar ve para kazanmak zorundalar. Reklam çıkan oyunlarda eminim reklam çıkmasına da kızıyorsundur.

"mario'nun telifini ödeyerek yana koşan temple run yapmışlar. olmamış."

Ortada telif ödeme yok, Nintendo oyunu bizzat kendi kararıyla, kendi yapıyor/yaptırıyor. Akıllı telefonlardaki oyunlar gerçekten tek elle oynamaya müsait. İkinci el veya çok sayıda buton kontrolü devreye girdiğinde inan hiç ama hiç sevmeyeceksin. Zaten illa öyle olsun istiyorsan da konsol almalısın. Akıllı telefonlarda başyapıt bulamazsın. Başyapıt istiyorsan tekrarlıyorum: Konsol a-la-cak-sın. (PC oyuncuları alınmasın, PC'de de başyapıtlar var.)

"27 liraya gidip atari denen şeyden alıp 99999999 in 1 oyun oynarım daha iyi dedirten oyun"

Neden 17 değil de 27 lira dersen sana hak verirdim; ancak 10 dolarlık fiyatıyla Nintendo tarihinde çıkan en ucuz Mario oyunu olduğunu söylesem etkisi olur muydu? Sanmıyorum.

"olmamış oynundur."

Miyamoto'yu dinlediğin ve için teşekkürler. "Olmamış" demeye devam. Biz de açıklamaya devam: Oyun basit değil. Basit diyenleri para vermeden sadece ilk 3 bölümdeki tüm siyah altınları toplamaya davet ediyorum. İlk yapanın banka hesabına 27 lira havale edip oyunun tamamını bedava aldıracağım :)

2 yıl
Kunteper Canavarı
Öncelikle eline sağlık Kadir... Bu tür sözlükler genelde dünyada bir insanın yapabildiği en kolay iş olan kötümser eleştiriden öteye gidemeyen fikirlerin buluştuğu bir ortam olmasına rağmen özellikle ülkemizde konu Nintendo olunca konsolun ve oyunun pek bir önemi yok hep bu tür ve daha seviyesiz yorumlar oluyor. Bu kitle için oyun oynamak ya sadece bilgisayarda yada konsol olursa Playstation'dan başka bir şey düşünülemez. İşin en acı olan tarafı da bu fanatik kitle herkesi kendi gibi belli bir platforma bağlanıp diğerlerini hiçe saydığını varsayıyor. Bilginin bir tık ötede olduğu bu bilgi çağında böyle cehaleti muhafaza etmekte her babayiğidin(!) harcı da değildir. O yüzden Nintendo'nun birbirinden kaliteli oyunlarından mahrum kalmaları böyleleri için en büyük cezadır.
3 kişi beğendi