Prince of Persia: The Forgotten Sands

Prince of Persia: The Forgotten Sands


Serinin hayranı olarak Forgotten Sands'in Wii versiyonunu kısa bir süre önce eşimle birlikte bitirdik. Neden birlikte diyorum, çünkü oyunun en temel yeniliği serinin diğer oyunlarının aksine co-op oynanabilmesi. Ben Prens'i yönetirken eşim de ona yardımcı olan cin Zahra'yı yönetti Wiimote ile. Zahra, Prens için yollar çizebiliyor, nesneleri hareket ettirmesinde yardımcı oluyor, canavarları yavaşlatabiliyor, hatta durdurabiliyor, ama en önemlisi de duvarlara çengeller atmak, düzenekleri hareket ettirmek, büyülü küre atmak gibi yöntemlerle zorlu platformları aşmasına yardımcı olabiliyor. O yüzden ikimizin tek vücut gibi hareket ettiği bu kısımlarda gerçekten de çok keyif aldık.

Tabi bu kendi gidiş yolunu yaratma yeteneği oyuna eşsiz bir tat katıyor. Keza pek çok platform oyuncuların kendi çıkış yollarını üretme fırsatı sunacak şekilde tasarlanmış. Kimi zaman da oyunun standart oynanıştan ayrılıp klasik 2 boyutlu PoP oynanışına geçmesi ise süper bir tercih olmuş. Dikkat ettiyseniz ağırlıklı olarak oyunun yeniliklerinden bahsetmek istedim, zira geri kalan mekanikler serinin diğer oyunları ile aynı nitelikte.

Oyunun diğer bir takdire şayan yanı ise bolca bonus içerik sunması. Bunların içinde özel tasarlanmış bonus zindanlar, yapım aşaması videoları ve hatta klasik Prince of Persia'nın bile tamamen oynanabilir versiyonu bile var. Paranızın hakkını veren ve sizi uzunca süre başında tutmaya çalışan bir oyun yani bu. Savaş mekaniklerinin eksiklikleri (ki bence serinin temel problemi bu) ve birkaç kontrol problemi haricinde önemli hata da görmedim ben. Başta serinin hayranları olmak üzere tüm Wii dostlarına tavsiye ederim.

Not: 8/10