Amazon Rehberi - Sık Sorulan Sorular

Amazon Rehberi - Sık Sorulan Sorular


Aşağıda yer alan sorular amazon.de adresi baz alınarak cevaplanmıştır. Diğer siteleri için (amazon.com, amazon.co.uk, amazon.fr vb gibi) farklılık gösterebilir. amazon.de Türkçe hizmet vermektedir.

GÜNCELLEME: Nintendo Switch'in Türkiye'ye gönderimi bir süre askıya alınmış durumda. Ama bu hiç bir zaman göndermeyecek anlamına gelmemektedir. Sık sık takip edilmesinde fayda bulunmaktadır. Nintend Switch dışında diğer ürünlerde problem gözlenmemektedir. Amazon.co.uk veya amazon.fr siteleri de takip edilebilir.

S: Amazon Türkiye’ye gönderim yapıyor mu?
C: Amazon.de adresinde, Amazon tarafından satılan ürünlerin %90’ı Türkiye’ye gönderiliyor. Amazon dışında satıcılarında bir çoğu gönderiyor ama sipariş esnasında buna bakmak gerekiyor. Bazen ürün detay sayfasında kırmızı bir yazı ile “Bu ürün Türkiye’ye gönderilmemektedir” yazabilir. Yazmadığı durumlarda da siparişi sonlandırırken teslimat adresi olarak Türkiye seçmeniz durumunda sistem size uyarı verecek ve siparişi tamamlamanıza izin vermeyecektir.

S: Amazon’da ödeme şekli nasıldır?
C: Bizler için kullanılabilecek tek ödeme yöntemi Kredi Kartı (banka kartları) ile ödemektir.

S: Türkiye kredi kartları Amazon’da geçer mi?
C: Evet, geçer.

S: Ödeme sistemi nasıl çalışmaktadır?
C: Amazon’da sipariş verdiğiniz anda kredi kartınızdan çekim GERÇEKLEŞTİRİLMEZ! Sipariş yola çıkmaya hazır olduğunda (Stokta varsa veya ön sipariş verildiyse ürün çıktığında) kredi kartınızdan tahsil edilir.

S: Ön Sipariş verdiğimde para anında kredi kartımdan çekilir mi?
C: Hayır. Ürün satışa hazır olduğunda çekilir.

S: Bir ürün ön sipariş verdiğim zamandaki fiyatından daha ucuz veya pahalı olarak piyasaya çıkarsa ne olur?
C: Ürünün daha pahalı olması durumunda Amazon sizden fark almaz. Ama ürün daha ucuz olursa aradaki farkı muhakkak öder. Bu 0.01€ olsa bile.

S: Amazon ödeme almaya çalıştığında kredi kartımda bakiye yoksa ne olur?
C: Size bununla ilgili bir uyarı maili gelir. 5 gün içerisinde Amazon aralıklarla tekrar ödeme almayı dener. Eğer alamazsa siparişiniz iptal edilir. Otomatik denemesinin yanı sıra bu 5 gün süre içerisinde sizde girip ödeme yöntemi güncelle diyerek kartınızdan tekrar çekilmesini talep edebilirsiniz.

S: Amazon hesabım kapatılır mı?
C: Evet kapatılabilir. Eğer hesabınızda çok fazla iptal sipariş gerçekleşiyor veya “Fraud” olarak nitelendirilen dolandırıcılık hissedilirse hesabınız kapatılır.

S: Amazon siparişi adresime kadar getiriyor mu?
C: Evet, verdiğiniz adrese kadar getiriyor.

S: Amazon hangi kargo şirketi ile çalışıyor?
C: UPS veya TNT kullanarak Türkiye’ye kadar gönderim yapıyor. Eğer bulunduğunuz bölgede UPS veya TNT varsa aynı firmalar kapınıza kadar getiriyor. Yurtiçi Kargo veya MNG kullanılarak da ürün size teslim edilebilir.

S: Siparişlerim kaç gün içerisinde bende olur?
C: Bir sıkıntı olmaması durumunda ortalama olarak 4-7 iş günü içerisinde kargo sizde olacaktır.

S: Kargo geldiğinde yerimde yoksa ne oluyor?
C: Kargo geldiğinde sizi bulamazsa not bırakıyor. Eğer kargoyu 7 gün içerisinde almazsanız Amazon’a iade ediliyor.

S: Kargo sebebi ile iade edildiğinde ücretimi Amazon iade ediyor mu?
C: Evet, hiç bir kesinti olmadan iade ediyor.

S: Gelen kargodan ürünün ne olduğu anlaşılır mı?
C: Çoğu durumda paket üzerinde sadece alıcı bilgileri yer alır. Paket içi görünmeyecek şekilde hazırlanır. Ama bazen de paket içeriği direk olarak üstünde yer alan barkod bilgisinde yazmaktadır.

S: Amazon’da bir ürün için birden fazla fiyat çıkmaktadır. Hangisi dikkate almalıyım.
C: Normal şartlarda bir ürünü Amazon ve başka satıcılar satabilirler. Ürün açıklamasında şuna benzer ibareler görebilirsiniz “EUR XX,XX başlangıç fiyatıyla 83 adet yeni ürün EUR YY,YY başlangıç fiyatıyla 4 adet kullanılmış ürün”. Bu ibarelere bastığınızda hangi satıcının hangi fiyatla ürünü sattığını görebilirsiniz. Size uygun olan fiyatı seçip direk olarak ona sipariş verebilirsiniz. Ürünü kimin sattığınız SATICI BİLGİLERİ başlığı altında bulabilirsiniz. amazon.de logosu dışında olan satıcılarda gümrük işlemlerinde sıkıntı olabileceğini unutmayın.

S: Bir ürünün Amazon’a ait olduğunu nasıl anlarım?
C: Ürün açıklama sayfasında “Amazon tarafından satılır ve gönderilir. Hediye paketi seçeneği mevcuttur.” gibi bir ibare yer alır. Böylece o ürünün Amazon tarafından gönderildiğini anlayabilirsiniz. Almanca ve İngilizce olarak: Verkauf und versand durch Amazon = sold and shipped by Amazon.

S: Gümrüğe takılmamak ve/veya gümrük ücreti ödememek için ne kadarlık alışveriş yapmam gerekmektedir?
C: 30€ ve altındaki rakamlar gümrüğe takılmazlar.

S: Amazon’da gümrük işleri nasıl oluyor?
C: Teknik olarak gümrük limitimiz 30€ şeklindedir. Amazon, bir ürün 30€’yu geçtiğinde otomatik olarak gümrük masraflarını da ekleyerek son ödeyeceğimiz tutarı ekranda gösteriyor. Eğer satıcı Amazon ise bu ekranda çıkan rakam dışında gümrük vb. işler için başka bir rakam alınmıyor. Eğer satıcı Amazon değilse gümrük işlerinde sıkıntı çıkabilir.

S: Amazon’dan aldığım bir ürün gümrüğe takılır mı?
C: Eğer aynı üründen bir anda fazla sayıda alıyorsanız veya çok sık şekilde benzer ürünleri alıyorsanız. (al-sat yapmak için Switch almak, oyun almak vb. gibi) gümrüğe takılabilirsiniz. Hatta kimi durumlarda gümrükten para verseniz daha çıkartamayabilirsiniz. Ama standart bir kullanıcıysanız gümrükle bir problem yaşamazsınız. Oyun, amiibo vb. gibi ufak paketler çok büyük ihtimalle takılmadan geçeceklerdir. Ama konsol tarzı büyük paketlerde takılsa bile Amazon (UPS veya TNT gibi taşıma şirketleri aracılığıyla) bunu sizin adınıza hallediyor.

S: Her alışverişte gümrük formu doldurmamız gerekir mi?
C: Eğer gümrük tarafından isteniyorsa her alışverişte ayrı ayrı doldurmak gerekiyor. Çünkü verilen vekalet sadece sipariş numarasıyla eşleştiriliyor.

S: Bu formu Amazon'a nasıl göndermemiz gerekir?
C: Formun çıktısını alıp ilgili alanları doldurdukten ve imzaladıktan sonra fotoğrafını çekip veya tarayıcı ile tarayıp mailin geldiği adrese cevapla yaparak göndermeniz yeterlidir.

S: Gümrük için ödediğim parayı iade alabilir miyim?
C: Eğer gümrükte bir sıkıntı yaşanmamış ise %99 ihtimalle ortalama 2 ay kadar sonra gümrük için ödediğiniz tutar kredi kartınıza iade edilecektir.

S: Gümrükte takılırsa ürün için ödediğim ücreti Amazon iade ediyor mu?
C: Evet, hiç bir kesinti olmadan iade ediyor.

S: Amazon Prime nedir?
C: Ücretsiz kargo, hızlı teslimat vb. gibi hizmetler veren, akabinde bunlarla birlikte Amazon’a özel bazı servisleri ücretsiz kullandıran bir hizmettir.

S: Amazon Prime üyesi olursam gümrük öder miyim?
C: Evet ödersiniz.

S: Amazon Prime bana ne yararı olmaktadır?
C: Sadece hızlı teslimat ve ücretsiz kargo fırsatı bizim için idealdir. Eğer sık alışveriş yapan biriyseniz Amazon Prime kullanmanızda fayda olacaktır.

S: Amazon’da destek mevcut mudur?
C: Evet, hemde Türkçe olarak destek vermektedirler.

S: Amazon’dan aldığım ürünler garantili midir?
C: Evet garantilidir. Bir sorun olması durumunda ürünü Amazon’a karşı ödemeli olarak gönderebilirsiniz.

S: Yurtdışına çıkacağım, Amazon’dan ürün alsam kaldığım yere gönderilir mi?
C: Evet gönderilir.

S: Yurtdışında iken Amazon’dan gelen ürün için vergi iadesi alabilir miyim?
C: Evet. Amazon’dan sipariş verirken fatura adresinizi muhakkak Türkiye adresinizi verin. Yurtdışından dönerken Amazon’dan çıktı alacağınız faturayı Global Blue Tax Free noktasına (Bazı havaalanlarında bulunurken bazılarında bulunmayabilir. O yüzden bulunduğunuz ülkedeki Global Blue Tax Free noktalarını öğrenin) damgalatın. Bu damgalı faturanın fotoğrafını çekerek Amazon’un destek adresine mail olarak gönderin. Akabinde 1-3 iş günü içerisinde kredi kartınıza iade edilecektir.

S: Global Blue Tax Free nedir?
C: Vatandaşı olmadığınız bir ülkeden -anlaşmalar dahilindeyse- aldığınız ürünler için vergi iadesi almanızı sağlayan bir sistemdir.

S: Hangi ülkelerden vergi iadesi alabilirim?
C: http://www.globalblue.com/tax-free-shopping/#allTFS bu sayfada yer alan tüm ülkelerde geçerlidir.

S: Vergi iadesi almam için ne yapmam gerekir?
C: Amazon gibi yerlerden alışveriş yaparsanız Fatura adresi olarak Türkiye vererek Global Blue Tax Free noktalarından damgalatarak internet sitesinden iade alabilirsiniz. Direk olarak bir mağazadan yaptığınız alışverişe ilişkin iade almak isterseniz alışveriş sırasında muhakkak Tax Free fatura istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Bu faturaya sizin Türkiye adresiniz ve Pasaport numaranız yazılmalıdır. Böylece Tax Free noktalarından iade alabilirsiniz.

S: Vergi iadesi alabileceğim noktaları nasıl öğrenebilirim?
C: http://www.globalblue.com/tax-free-shopping/refund-points/ bu adresten ülke seçerek hangi noktalar olduğunu öğrenebilirsiniz.

S: Amazon dışında diğer sitelerden de (shopto, ebay, play-asia vb. gibi) aynı şartlarda sipariş verebilir miyim?
C: Gümrük altı ürünler için -yani 30€’dan ucuz ürünler- diğer sitelerden de sorunsuz şekilde sipariş verebilirsiniz. Ama gümrük tutarından yüksek siparişlerde gümrükte yaşanacak sıkıntıyı diğer siteler Amazon gibi çözmeyeceklerdir. Oyun gibi ufak paketlerde sorun olmama ihtimali yüksektir. Ama gümrüğe takılma ihtimali olan ürünler için bunu dikkate alın.

S: Nintendo Switch için her şey dahil ne kadar ücret öderim?
C: Normal satış fiyatı 329€ olan Switch için gümrük dahil 392€ ödersiniz. Bunun 115€’sunu daha sonra vergi iadesi olarak alabilirsiniz.

S: Nintendo New 3DS XL için her şey dahil ne kadar ücret öderim?
C: Normal satış fiyatı 190€ olan New 3DS XL için gümrük dahil 226€ ödesiniz. Bunun 66€’sunu daha sonra vergi iadesi olarak alabilirsiniz.

S: Nintendo New 2DS XL için her şey dahil ne kadar ücret öderim?
C: Normal satış fiyatı 160€ olan New 2DS XL için gümrük dahil 190€ ödesiniz. Bunun 56€’sunu daha sonra vergi iadesi olarak alabilirsiniz.

S: Yaklaşık 50€ değerinde bir oyun için her şey dahil ne kadar ücret öderim?
C: Normal satış fiyatı 50€ olan bir oyun için gümrük dahil 70€ ödesiniz. Bunun 20€’sunu daha sonra vergi iadesi olarak alabilirsiniz.

Rehberi Hazırlayan: Mahir SÜMER

3 yıl
Kadir Çakır
Maalesef Amazon şu aralar Türkiye'ye Switch gönderimini durdurmuş. Bunu daha önce de yapmıştı ancak sonradan tekrar açtı. Umarım tekrar geçici bir durumdur.
1 kişi beğendi