SNES Mini hakkında her şey!

SNES Mini hakkında her şey!


Geçtiğimiz sene NES Mini'yi piyasaya süren ve çok konuşulan Nintendo, bu sene de SNES Mini'yi duyurdu. Bu makalede cihaz hakkında akıllara gelen sorulara yanıt vermeye çalıştık.

 

SNES Mini nedir?

SNES Mini, Nintendo'nun Japonya'da 1990 yılında, Amerika'da 1991 yılında çıkardığı Super Nintendo Entertainment System adlı konsolunun minyatür hali şeklinde modellenmiş bir oyun cihazıdır. İki adet joypad'le birlikte satılan cihaza herhangi bir oyun kartuşu/kasedi takmak mümkün değil. İçinde 21 adet SNES oyunuyla yüklü gelen cihaza gayrıresmi yollar haricinde oyun eklemek mümkün değil. Plug 'N Play olarak tabir edilen televizyona bağlantısını yapıp direkt oynamaya başlayabileceğiniz türde bir cihaz olan SNES Mini, SNES konsolunun en popüler ve kartuş halinde bulunması en zor oyunlarını barındırdığı için nostaljik değeri yüksek bir konsol.

SNES Mini ne zaman satışa çıkacak ve fiyatı ne olacak?

Amerika ve Avrupa'da 29 Eylül 2017, Avustralya'da 30 Eylül 2017 ve son olarak Japonya'da 5 Ekim 2017'de satışa çıkacak olan SNES Mini'nin satış fiyatı 79.99 dolar/euro/pound ve 7,980 yen olacak.

SNES Mini'yi farklı yerlerde farklı isimlerle görüyorum, neden?

Nintendo'nun 2016'da NES Mini'nin çıkışıyla başlattığı nostaljik minyatür oyun cihazı serisinde kullandığı isimlendirme formatı yüzünden Amerika, Avrupa ve Japonya'da satılan cihazlar aynı olmalarına rağmen farklı isimlere sahipler. Bizim yazı boyunca SNES Mini olarak bahsedeceğimiz cihazın bölgelere göre isimleri şu şekilde:

Amerika: Super Nintendo Entertainment System Classic Edition

Avrupa: Nintendo Classic Mini: Super Nintendo Entertainment System

Japonya: Nintendo Classic Mini: Super Famicom

SNES Mini'yi farklı yerlerde farklı tasarımlarla görüyorum, neden?

90'lı yıllarda SNES, Super Famicom adıyla Japonya'da piyasaya sürüldükten sonra Nintendo'nun Amerika ve Avrupa operasyonlarını yürüten şirketler kendi müşteri kitlelerinin beklentilerini de göz önünde bulundurarak cihazda görsel olarak bazı değişiklikler yaparak piyasaya sundular. Avrupa ve Japonya versiyonu SNES'ler görünüş bakımından isimleri dışında herhangi bir farklılık taşımazken, Amerikan versiyon SNES hem dış görünüş hem de kartuşların tasarımı konusunda tamamen farklı bir yol izledi. SNES Mini'de de konsolların orijinal versiyonlarında bulunan bu tasarım farklılıklarına sadık kalındı. Aşağıda üç farklı bölgede satışa sunulacak SNES Mini'lerin kutu görselleri mevcut.

SNES Mini (Avrupa)
SNES Mini (Avrupa)

 

SNES Mini (Amerika)
SNES Mini (Japonya)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SNES Mini'de hangi oyunlar olacak?

Avrupa ve Amerika'da satışa sunulan SNES Mini'de aşağıdaki 21 adet oyun bulunacak. Bunlardan Star Fox 2 ilk defa bu cihazla piyasaya çıkacak.

Contra III: The Alien Wars™
Donkey Kong Country™
EarthBound™
Final Fantasy III
F-ZERO™
Kirby™ Super Star
Kirby’s Dream Course™
The Legend of Zelda™: A Link to the Past™
Mega Man® X
Secret of Mana
Star Fox™
Star Fox™ 2
Street Fighter® II Turbo: Hyper Fighting
Super Castlevania IV™
Super Ghouls ’n Ghosts®
Super Mario Kart™
Super Mario RPG: Legend of the Seven Stars™
Super Mario World™
Super Metroid™
Super Punch-Out!! ™
Yoshi’s Island™

Tüm SNES Mini'lerde aynı oyunlar mı olacak?

Amerika ve Avrupa'da satılacak SNES Mini'lerde aynı 21 adet oyun bulunacak. Fakat Japonya'da satışa sunulacak olan SFC Mini'de de 21 adet oyun bulunmasına rağmen 5 adet oyun, diğer bölge cihazlarından farklı olacak.

Sadece SNES Mini'de (Amerika & Avrupa) yer alan oyunlar:
- Earthbound
- Kirby Dream Course
- Street Fighter II Turbo: Hyper Fighting
- Super Castlevania IV
- Super Punch-Out

Sadece SFC Mini'de Japonya) yer alan oyunlar:
- Fire Emblem: Mystery of the Emblem
- Panel de Pon (Tetris Attack)
- Super Soccer
- The Legend of the Mystical Ninja 
- Super Street Fighter II

SNES Mini'deki bağlantı noktaları nasıl olacak?

SNES Mini'de televizyona görüntü bağlantısını yapmak için bir HDMI çıkışı, güç bağlantısı için bir Micro USB çıkışı ve joypad'lerin bağlantısı için 2 adet kontrolcü soketi bulunacak. Kontrolcü soketleri, NES Mini'de de kullanılan Wii Classic Controller soketleriyle aynı olacak. Yani NES Mini için üretilmiş 3.parti kablolu veya kablosuz joypadleri (bkz. 8bitdo vs.) SNES Mini ile de kullanabileceğiz.

SNES Mini'nin kutu içeriği nasıl olacak?

SNES Mini kutusundan bir adet konsol, 2 adet kontrolcü, 1 adet HDMI kablosu, 1 adet USB güç kablosu çıkacak. Amerika'da satılacak versiyonların içinden güç kablosunu fişe bağlamak için adaptör de çıkıyorken, Avrupa ve Japonya versiyonlarında bu adaptör bulunmayacak. USB teknolojisi standart voltaj değerine sahip olduğundan cep telefonları ve tabletler gibi cihazlarla kullandığımız USB adaptörleri SNES Mini ile de kullanabileceğiz.

Türkiye'den SNES Mini'yi nasıl alacağız?

Türkiye'den SNES Mini satın almanın tek yolu yurtdışı sitelerden sipariş vermek veya yurtdışından getirten kişilerden satın almak. Yurtdışından getirtip burada satış yapan kişiler haliyle üstüne kar koyarak satacakları için ilk seçeneği kullanmak çok daha mantıklı. Stokları kısa sürede tükenen NES Mini'nin ülkemizdeki ve dünyadaki fiyatları kısa sürede astronomik seviyelere ulaşmıştı, şu anda bile ilk çıkış fiyatının 4-5 katına satılmaktalar. Dolayısıyla SNES Mini'ye sahip olmak isteyenlerin önsipariş aşamasında elini çabuk tutmasında fayda var. Amerikan versiyon cihazı amazon.com'dan, Avrupa versiyon cihazı amazon.co.uk, amazon.de, amazon.it sitelerinden, Japon versiyon cihazı ise amazon.co.jp ve play-asia.com gibi sitelerden Türkiye'ye getirtebilirsiniz. Amazon.co.uk'ta 69.99 pound fiyatla satılan SNES Mini'nin kargo ve gümrük ücretleri eklendikten sonra 109 pound gibi bir fiyata ulaştığını hatırlatmakta fayda var.

 

SNES Mini'yle alakalı yeni haberler geldikçe Nintendocu sitesinden ve Facobook grubumuzdan paylaşacağız.