İnceleme: Astro Bears Party

İnceleme: Astro Bears Party


Zaman ilerledikçe Nintendo Switch'te oynayabildiğimiz indie oyunların sayısı da gitgide artıyor. Nintendo Switch PS4'e daha öne Robonauts oyununu çıkartan Polonyalı geliştirici QubicGames bu seferde çok eğlenceli bir parti oyunu ile karşımızda. Astro Bears Party'de her biri farklı özelliklere sahip 4 astronot ayıdan birisini seçip başlıyoruz minik gezegenimizde koşmaya. Koştukça ayımız arkasında bir iz bırakıyor. Bu izin adı Magical Beary Ribbons, yani Sihirli Ayıcık Şeritleri. 28 Eylül 2017'de sadece Nintendo Switch'e 4,99$/4.99€ fiyatla çıkacak olan oyun tek kişilik oyun modu ve 4 kişiye kadar lokal çoklu oyuncu parti modu bulunduruyor. 

Kontroller

Oyunun kontrollerini ise öğrenmesi çok basit ama uzmanlaşması zaman istiyor. Oyunda karakterimize sol joystick ile yön veriyor, önümüze çıkan şeritlerden kaçmak için zıplıyor veya hızlanarak kendimize avantaj sağlamak için Burst modu aktif ediyoruz. Yaptığımız her harekette de arkamızda şerit bırakıyoruz. Eğer zıplarsak şerit bu sefer havada oluşuyor. Yaptığımız her harekette HD Rumble ile tepkı alıyoruz, bu da oyunun bizi daha da içine çekmesini sağlıyor.

Tek Kişilik Mod

Bu modda amacımız kendi bıraktığımız şeritlere çarpmadan yakalayabildiğimiz kadar çok Jetfish yakalamak. Biz Jetfish topladıkça karakterimizin arkasında bıraktığı şerit uzuyor ve hareket etmek daha da zorlaşıyor. Bu mod sonsuz bir mod şeklinde değil de, bölümler şeklinde ilerliyor. 1. bölümde 10 adet Jetfish toplamamız gerekiyor. Bunu başarılı bir şekilde gerçekleştirdikten sonra karakterimizin arkasındaki şetir ilk haline dönüyor, bölümü tamamlamak için gerekli olan hedefimiz her seferinde 5 artıyor ve karakterimiz daha da hızlanıyor. Topladığımız Jetfish'ler arttıkça karakterimizin arkasında bıraktığı şerit te uzadığından hareket etmek gitgide zorlaşıyor. 

Tek kişilik modda yüksek skor yapmanın sırrı ise kombolar.  Ard arda her Jetfish yakaladığımızda birim başına aldığımız puan 1 artıyor ve maksimum kombo'da her bir Jetfish'ten 5'er puan alıyoruz. Böylece yüksek skor yapmak isteyenler için daha derin bir oyun ortaya çıkıyor ve oyun içi liderlik tablosunda daha yukarı çıkmak için oynadıkça oynayasınız geliyor.

Çok kişili Mod

Astro Bears Party 2-4 kişilik lokal çoklu oyuncu destekliyor. Açıkçası oyun bu modda bambaşka bir hal alıyor ve çok daha eğlenceli oluyor. Kontroller ve kurallar hala aynı, ama bu sefer sadece biz değil, rakiplerimiz de arkalarında şeritler bırakıyor. Bu şeritlere dokunan ise oyunu kaybediyor. En son hayatta kalan oyunu kazanıp 4 puanı kapıyor. Herbiri farklı özelliklere sahip ayılarımız tam olarak burada büyük öneme sahip oluyor çünkü her bir ayının farklı bir oynama tarzı oluyor. Bunlarla beraber taktikler de değişiyor. Bir tanesi çok hızlı koşup kısa zıplayabilirken, bir diğeri çok uzun süre zıplıyor ama çok yavaş koşuyor.

Çoklu oyuncu modunda 3 farklı büyüklükte gezegen bulunuyor. Bunlardan ortancası zaten tekli oyuncuda oynadığımız bölüm ile aynı büyüklükte. Büyük olan bölüm de 3 ve 4 kişilik modlar için ideal. Küçük harita ise hızlı, çabuk ve bol kahkahalı bölümler için tavsiyem.

Çoklu oyuncuğu denemek için Joy-Con'lardan birisini yeğenime verdim ve 10 dakika sonra kendimizi bağırıp kaçırırken bulduk. Oyundaki geçişler çok hızlı olduğundan bir tur kısa sürse de beklemeden hemen 2. tura geçiyorsunuz.

Astro Bears Party'nin tek kişilik modu otobüste, sırada beklerken, metroda açıp 5 dakika oynanacak bir oyun. Her seferinde daha iyi bir skor yapma isteği oynamaya başladığınızda bırakmanızı çok zorlaştırıyor. 2-3 kişilik modu ise gerek TV karşısında gerek se Table Top modunda size çok eğlenceli vakit geçirtecek bir oyun. 4,99$/4.99€ fiyatına göre gayet iyi içerik sunan bir oyun. Yüksek bir beklentiyle girmesem de çoklu oyuncu oynarken çok eğlendim.

Artılar (+):

+ Akıcı ve kolay kontroller 

+ HD Rumble Desteği

+ Eğlenceli Multiplayer (Çoklu oyuncu)

+ Arcade tarzı ile kısa süreli oynamaya çok uygun olması

Eksiler (-)

- Tekli oyuncu modunda bölüm çeşitliliğinin olmaması

- Bir noktadan sonra tekrar ediyor olması

Puan: 8 /10

* İnceleme kopyası için QubicGames’e teşekkürler.