İnceleme: Neon Chrome

İnceleme: Neon Chrome


Neon Chone roguelike elementlere sahip bir top-down shooter oyunu ve 12 Ekim 2017'de 14,99 dolar'a Nintendo Switch'e çıkıyor.

Neon Chrome, 1 milyon kişinin yaşadığı, Neon Coorp.’un ve içinde bulunduğumuz distopik geleceğin merkezi. Bu öyle bir gelecek ki, Neon Coorp. sizden sisteme sorgusuz sualsiz güvenmenizi istiyor. Eğer güven skorunuz kırmızıya dönüşürse "toplumun güvenliği" için yok ediliyorsunuz. Karakterimiz ise bu sisteme baş kaldıran anonim bir hacker. Yani oyundaki ana karakterimizin bir ismi yok. Sadece tek bir amacı var, Neon Corp.’u ve Overseer'i sistemi hacklemek içik kullandığımız cihazı kullanarak yerle bir etmek. Tabi bu görevin o kadar da kolay olmayacağını tahmin etmişsinizdir.

Neon Corp.’u yok etmek için Assasins’s Creed’deki Animus gibi bir makine kullanıyoruz ve Overseer 1.0 sistemini hackliyoruz. Neon Chrome’un zemin katındaki 100’lerce, 1000’lerce asset’ten (bedenden) birisinin kontrolünü ele geçiriyoruz. Bu asset’lerin mesleklerine göre bazı ayırt edici özellikleri de var. Bazı meslekle %20 fazla canla başlayabiliyorken başka bir meslekle %20 fazla enerjiye sahip olabiliyorsunuz veya hacker bir asset seçerseniz bölümlerin içerisinde rast gelebileceğiniz hacklenebilir istasyonları kullanabiliyorsunuz. Her başlangıçta seçtiğiniz asset’e özel bir silah ve yan silah kombinasyonu da ediniyorsunuz.

Asıl amacımız olan Neon Corp.’u yok etmek için yaklaşık 30 bölüm (28-32 arasında rastgele değişiyor) ve 6 kattan oluşan bu binanın her katını temizlemeye başlıyoruz. Çift analoglu shooter olarak akıcı bir oynayış var. Shotgun, Assult Rifle, SMG ve Burst Rifle gibi çeşitli silahlarımız ve bu silahların kendi içlerindeki plasma, lazer gibi versiyonları, mayın veya farklı bombalardan oluşan yan silahımız ve melee atağımız ise bizim bu savaşta olabildiğince dikkatli bir şekilde kullanmamız gereken şeyler. Bölümlerdeki ince duvarlar ve pek çok eşya parçalanabiliyor. Bunlar da ileri seviyelerde dümdüz dalmak yerine taktik yaparak ve gizli ve sessiz bir şekilde görevleri yapmakta çok işe yarıyor. Eğer fark edilmeden rakibin arkasından dolaşıp saldırırsanız gizlilik bonusu ile düşmana büyük hasarlar verebiliyorsunuz.

İlk oynamaya başladığımda tuşlara alışana kadar melee atak yerine (L) kendi önüme el bombası atıp (ZR) ölsem de 3-4 turdan sonra melee atak için sağ analog tuşunu kullanmaya başlayınca bu problemden de kurtuldum. Oyunu oynadığım sürede her bir asset’imin ölüşü tamamen benim suçumdu. Yani oyunu oynarken hiçbir zaman oyun bana haksızlık yapıyormuş gibi hissetmedim. Sadece bazı denemelerimde canım az olmasına rağmen can sağlayıcılar bulmakta zorlandım. Ama hiç kimse bana Neon Corp.’u devirmenin kolay olacağını söylememişti zaten.

Neon Chrome’da bölüm içerisinde 5 farklı ganimet bulabiliyoruz. Bunlar para ve enerji veren ganimet kutuları, elinizdeki silahın seviyesinin 1 seviye üzerinde başka bir silah veren silah istasyonu, elinizdeki silahı bir seviye geliştiren istasyon, karakterimizin canını dolduran istasyonlar ve karakterinize pasif özellikler ekleyecek veya anında enerji, can veya para verecek  olan kişisel gelişim istasyonları. Tabi ki bu geliştirmelerinizi o anda oynamakta olduğunuz assetinize yapıyorsunuz. Yani görevinizde başarısız olup yeni bir asset ile baştan başladığınızda tüm bu aktif-pasif özellikler sıfırlanıyor. Elinizde kalan tek şey topladığınız para oluyor. Bu parayla da zihin kontrol cihazınızı geliştirerek yeni assetlerinizin baz canını, hasar puanını, şansını, enerjisini ve geliştirme slot sayısını arttırabiliyorsunuz. Bu geliştirmeler çoğu 100 seviyeden oluşuyor ve tamamını almak pek çok başarılı deneme gerektirecek gibi duruyor.

Her 4-5 bölümde bir karşınıza bir boss çıkıyor. Normaldaki bölümlerin yavaş ve metodolojik yaklaşımını ve klasik akışı alt üst ediyor boss bölümleri ve oyunun akışına bir renk getiriyor. Şu ana kadar karşıma çıkan tüm boss bölümleri de gayet yaratıcı ve zorlayıcı bölümlerdi. Boss bölümlerini geçtiğimizde bir sonraki kata geçiyoruz. Daha önce de söylediğim gibi canımız bittiğinde ve zihnini ele geçirdiğimiz asset öldüğünde zemin kata geri dönüyoruz. Ama korkmayın, her seferde 1. kattan başlayarak tüm bölümleri bir seferde bitirmek zorunda değilsiniz. Boss bölümleri aynı zamanda kayıt noktası görevi de görüyor ve dilerseniz bir sonraki oyununuza boss bölümlerinden bir sonraki bölümlerden başlayabiliyorsunuz. Tabi ki dilerseniz her seferinde en baştan başlayıp karakterinizi olabildiğince geliştirmeye de çalışabilirsiniz. Bu tamamen bir risk - ödül durumu ve karar vermek sizin elinizde.

Oyunun bir de co-op multiplayer modu var. Fakat bu mod 2 adet joyconla oynanamadığı için deneyemedim. Bir analog ile karakteri hareket ettirirken diğer analog ile nişan almak gerektiğinden ya 2 çift joy-con (veya pro controller) ile oynamak gerekiyor.

[Hikaye spoiler]

Oyuna ilk başladığınızda Overseer 1.0'ı alt etmeye çalışıyorsunuz. 31 bölümü başarıyla bitirip görevi tamamladığınızda ise görevimiz bitmiyor. Hikayeyi çok da açığa vermeden şunu söyleyeyim, Overseer'in 20 versiyonu olacak (başarabilirseniz tabi).

[Hikaye spoiler]

Neon Chrome oyunun müziği ve ışıklandırmasıyla iyi bir ortam oluştursa da hikayeyi aktarma konusunda biraz zayıf kalıyor. Karakterimizin anonim olmasının bir amacı olsa da karakterle bağ kurmamızda bizim önümüzde bir engel oluyor. Ayrıca boss'lar ilk oynamada çok zorlayıcı ve ilgi çekici gelse de tekrar tekrar oynadıktan sonra daha yaratıcı ataklar ve hikayeyle boss'lar arasında bir ilişki aradı gözlerim. Bunun yanında oyuna her başladığınızda karşınıza rastgele oluşturulmuş bir bölüm geliyor ve her bölümde yeni düşmanlar ve mekanikler sunuyor fakat burada sizi büyük süprizler beklemiyor. 

Neon Chrome, görsel sunumda grafiksel kaliteden çok grafik tasarım ve cyber punk ışıklandırma ve müzik ile oluşturulan bir kombinasyonla ve sıkı kontrollerle ön plana çıkıyor. Oynamaya başlayınca bırakmakta zorlanacağınız rouge-like elementlere sahip başarılı bir top-down shooter olan Neon Crome 12 Ekim 2017'de 14,99 $'a Nintendo Switch'e çıkıyor.

Artılar

  • Rouge-like yapıyı destekleyen upgrade mekanikleri

  • Yıkılabilir duvarlar ve eşyalar ile farklı yollar izleyebilme

  • Fiyatına göre gayet bol ve zengin içerik

 

Eksiler

  • Bölümler rastgele oluşsa da bir yerden sonra benzer kombinasyonlarla karşılaşıyoruz
  • Boss savaşları 20-30 denemeden sonra ilk etkisini koruyamıyor.

  • Hikaye bazı bölümlerde, bazı odalardaki seslendirmelerle aktarılmış. Daha iyi aktarılabilirdi.

 

Puan

7.5/10

Platform: Nintendo Switch
Çıkış Tarihi: 12 Ekim 2017
Oyuncu Sayısı: 1-4
Tür: Shooter, Action, Rouge-like
Yayıncı: 10tons Ltd.
Yapımcı: 10tons Ltd.

*İnceleme kopyası için 10tons'a teşekkürler.