İnceleme: 88 Heroes: 98 Heroes Edition

İnceleme: 88 Heroes: 98 Heroes Edition


Bitmap Bureau tarafından geliştirilen, Rising Star Games tarafından yayınlanan 88 Heroes, bu yılın Mart ayında Steam’de yayınlandıktan sonra Ekim ayında ve yanına DLC’lerini de alarak 88 Heroes: 98 Heroes Edition adıyla hem kutulu hem de dijital olarak Nintendo Switch’e de geliyor. İlginç bir şekilde, oyunun fiziksel versiyonun Avrupa’da çıkış tarihi eShop’ta yayınlanma tarihinden önce olacak şekilde bir ayarlama yapılmış. 88 Heroes’un kutulu versiyonu 6 Ekim’de Avrupa’da perakendecilerde satışa çıkmışken, Amerika’da 10 Ekim tarihinde satışa çıkıyor. Dijital versiyon ise hem Avrupa hem Amerika eShop’ları için aynı tarihte, 12 Ekim 2017’de indirilebilir olacak. Oyunun fiyatı $29.99/€29.99/£29.99 olacak.

88 Heroes: 98 Heroes Edition, yanında “RSG Champions Pack” ve “H8 Mode Activate” adlı 2 DLC’yle birlikte geliyor. Rising Star Games tarafından yayınlanan çeşitli oyunlardan 8 adet karakteri 88 Heroes’ta yönetebileceğimiz kahramanlar arasına ekleyen RSG Champions Pack, SteamWorld Dig’den Rusty, Zombie Vikings’ten Gunborg ve Conga Master’dan Conga Master gibi yeni karakterleri Dr.H8’in namlusunun ucuna yerleştiriyor. “H8 Mode Activate” DLC’si ise bize 2 yeni oynanabilir karakter ve 8 yeni  “hardcore” zorluğunda bölüm getiriyor. DLC’lerle birlikte kahraman sayımız 98’e çıkıyor ve böylece oyunun Switch versiyonunun fazlaca uzun ismi de mana kazanıyor.

8 Ağustos 1988 sabah saat 8’i 8 geçe, Dr.H8 (Dr. Hate = Dr. Nefret) adlı kötü adamımız dünyayı yok olmanın eşiğine getiren bir açıklama yaptı: “88 dakika içinde 8 oktilyon doları hesabıma yatırmazsanız, 88 adet termonükleer savaş başlığını patlatarak Dünya’yı yok edeceğim!” Bunun üzerine yetkililer Dr. H8’i durdurması için işinin en iyisi kahramanları çağırdılar. Ama onlar müsait değilmiş! Onun yerine dünyanın gördüğü 88 en acayip, en beceriksiz ve manasız süper kahraman Dr. H8’in hain planını engellemek için karargâhına baskına geldiler.

Oyunumuz oldukça hızlı tempoya sahip bir platformer. “88 Mode” modunda, 88 karakterle 88 bölüm sürecek maceramıza atılabiliyoruz. Oyunda oynanabilir 98 karakter olsa da standart modda bunların içinden 88 tanesi seçilerek size sunuluyor. Her bölümü tamamlamak için 88 saniyemiz var, oyunu bitirmek içinse hikayenin başında belirttikleri gibi 88 dakikamız var. Oyunu ilginç ve Steam’deki binlerce platformerdan farklı kılan özellik, 88 kahramanın hepsinin birbirinden farklı güçlere ve oynanış tarzına sahip olması.

88 kahramanımızın bazıları makinalı silahlara, bazıları roketlere, bazıları öldürücü lazerlere sahipken, bazılarının saldırı özelliği bile yok. Bazıları çok hızlı yürüyebilirken, bazıları uçabiliyor, bazıları sadece seke seke ilerleyebilirken, bir tanesi ise zamanında Nokia telefonlarda oynarken tuşları eskittiğimiz yılan gibi ilerliyor (: Flappy Bird, James Bond, Rick Astley, Medusa, Portal'daki Chell, Microsoft Office’teki yardımcı Clippy gibi popüler kültür öğelerinden esinlenmiş pek çok kahraman var. Kahramanların çoğu özenerek yaratılmış, hepsinin kendilerine has 1-2 cümlelik esprili lafları var, hepsine ayrı seslendirme yapılmış. Oyunu ilginç kılan ve taze tutan özellik, yönettiğimiz kahramanın sürekli değişmesi ve dolayısıyla bizim de oyun stilimizi sürekli adapte etmek zorunda kalmamız. Tüm kahramanların bir sıkımlık canı var, biri öldüğünde hemen bir diğeri yerini dolduruyor. Aynı şekilde bir bölümü başarıyla tamamlarsanız, bir sonraki bölümde yönettiğiniz kahraman değişiyor. Ben kendi tarzıma uyan adamı buldum bununla gideyim diyemiyorsunuz yani. Onu yapabilmek için oyunun “The Magnificent 8” moduna müracaat etmeniz lazım. Bu modda 88 bölümlük maceraya en sevdiğiniz 8 karakteri seçerek girişebiliyorsunuz. Bu size doldurma karakterleri pas geçerek gerçekten işinize yarayacak kahramanlarla oynama şansı verirken, kahraman sayınızı (ve dolayısıyla canlarınızı) ciddi oranda azalttığından ekstra bir zorluk seviyesi getiriyor.

Bölümlerde bize ateş eden, roket atan, kılıç sallayan düşmanların yanında yerde ilerleyen testereler, lazer ışınları, radyoaktif lağım akıntıları gibi pek çok engelle savaşarak Dr. H8’in rezidansında katları tırmanıyoruz. Oyun boyunca Dr. H8 bizi odasındaki ekrandan izleyip yolumuza taş koymaya uğraşıyor, zaten oyunun tamamını da Dr. H8’in omzunun üstünden izleyerek oynuyoruz (bkz. ekran görüntüleri) Bölüm ve düşman tasarımları NES/Mega Drive döneminin oyunlarını hatırlatır cinsten. Oyun boyunca topladığınız 1 ve 10 coin değerindeki gümüş ve altın paraların toplamı 88’e ulaştığında daha önce mevta olmuş bir kahramanınızı diriltme şansı veriliyor, fakat seçenekleriniz mezarlığınızdaki kahramanlar arasından rastgele 3 tanesiyle kısıtlı.

88 bölümlük ana hikâyede 22, 44, 66 ve 88.bölümlerde bölüm sonu canavarı dövüşleri var. Fakat kahramanlarımızın yetenekleri birbirinden çok farklı olduğu için bölüm sonu canavarlarının tüm kahramanların bir şekilde alt edebileceği türden olması icap ettiğinden bu bölümler biraz basit kalmış. Farklı saldırı düzenleriyle üzerimize gelen düşmanlara yerdeki düğmelere basarak roket gönderip vurmaya ve canlarını bitirmeye çalışarak boss bölümlerini hallediyoruz.

Böyle güzel güzel anlatıyorum ama oyun bir miktar zor. Şahsen 25.bölümden öteye geçemedim, az yukarda bahsettiğim sürekli oyun tarzınızı değiştirmeniz gerekliliği sebebiyle oyun sizden ciddiyet ve sürekli tam dikkat istiyor. Kontroller bu tarz tek canınızın olduğu ve cezalandırıcı bir platformer için gayet sıkı, öldüğünüzde hatanın sizde olduğunu biliyorsunuz. Bölümü geçtiğinizde gelen ekranda o bölümde heba ettiğiniz kahramanlarınızın cesetlerini üstüste yığılmış halde görebiliyorsunuz, bu da sizi bir sonraki bölümü daha dikkatli oynamaya, kalan kahramanlarınızı idareli kullanmaya teşvik ediyor.

88 Heroes, sürekli değişen temposuyla sıkılmayı engelleyen, tadında zorluğuyla sizi uzun süre boyunca Joy-Con başında tutabilecek güzel bir bağımsız yapım. Özellikle dijital versiyonun fiyatı biraz tuzlu, oyunun Steam sürümü $15 iken Switch’te doludizgin otlayan indie ineğini iyice sağmak için $30 dolar fiyat etiketi layık görülmüş. Nintendo’nun dijital ve kutulu versiyonlar arasında ciddi fiyat farkı olmasına izin vermediği yönünde haberler okumuştum, sebebi belki bu olabilir ama yine de yarı fiyatına peynir ekmek gibi gidebilecek güzel bir oyunken şu anda satışları nasıl olur kestirmek güç.

Artıları:

+ 88 farklı karakter, 88 farklı oynayış

+ Kahraman tasarımları, isimleri ve repliklerindeki genel mizah

+ Sıkı kontroller, kısa ve güzel bölüm tasarımları

 

Eksiler

- Bölüm sonu dövüşlerinin basit olması

- Aşırı fazla Switch vergisi

- Sürekli tekrarda ilk 10 bölümün ezberlenmesi ve sıkıcılaşması

Puan: 7.5 / 10

 

İnceleme kopyası için Rising Star Games’e teşekkürler.

10 ay
Onur Solak
https://docs.google.com/spreadsheets/u/2/d/1kelbt8iIpjIbc9hZKJMfTq3VeTm0LJO_jbsL8zctPZ0/pubhtml#
Bu siteden tum oyunlarin tum eShoplardaki fiyatlarina bakip 8 farkli email e 8 farkli nintendo hesabi açarak en ucuz eShop'tan oyununuzu alabilirsiniz.
2 kişi beğendi