İnceleme: JYDGE

İnceleme: JYDGE


Finlandiyalı oyun geliştiricisi 10tons Nintendo Switch’i çok sevmiş olacak ki her hafta yeni bir oyununu Nintendo’nun başarılı konsoluna taşıyor. Steam,PS4 ve Xbox platformlarında 4 Ekim 2017’de çıkmış olan JYDGE 19 Ekim 2017 itibariyle Nintendo Switch eShop’ta yerini alıyor. 

JYDGE’da Neon Chrome ve Time Recoil gibi üstten görünüşlü hızlı bir shooter oyunu. Anlaşılacağı gibi 10tons bu tarzda pek çok oyun çıkartmış. Bu oyunlar birbirlerine görsel olarak benziyor olsa da her birisi kendine özgü mekanikleriyle bu türün severlerine yepyeni deneyimler sunuyor. 

Neon Chrome’daki olayların gerçekleşmesinden yıllar öncesinde, robotik bir kanun adamı olan JYDGE kendisine gelen görevler doğrultusunda yasaları korumak ve toplumu daha iyi duruma getirmek için yorulmak bilmeden çalışıyor. Bunu yaparken de son derece esnek ve geliştirilebilir bir silah olan Gavel’i elinden düşürmüyor. 

JYDGE, Neon Chrome’un öncesinde geçiyor ve görsel - mekanik olarak pek çok özelliğini Neon Chrome’dan ödünç alıyor. Ama bu sizi yanlış düşüncelere itmesin, bu oyun asla Neon Chrome 2 değil. Tam aksine, Neon Chrome bir Rougelike iken, JYDGE Rougelike zıttı bir oyun. JYDGE, 4 kısıma ayrılmış 18 bölümden oluşuyor ve her bir bölüm, NC’daki rastgeleliğin aksine, el ile tasarlanmış ve kompakt bir yapıda. Bölümlerde yerine getirmeniz gereken 3 adet görev var. Bu görevler ‘tüm rehineleri kurtarmak’, ‘hiç hasar almamak’, ‘görevi XX saniyede bitirmek’ vb. gibi görevler. Tabi bazı görevler hızlı olmanızı, bazıları ise temkinli yaklaşmanızı gerektirdiğinden bir bölümdeki 3 görevi tamamlamak için bir bölümü birden çok oynamanız gerekiyor. 

Her bölümü birden çok zorluk görevinde de oynayabiliyorsunuz ve aynı bölümün her bir zorluk derecesinde yani görevler ve yeni düşmanlar karşınıza çıkıyor. İlk başlarda bölümler arasında hızlıca geçmenize rağmen ilerleyen zamanlarda yeni bölümleri oynayabilmek için belirli sayıda bir görevi tamamlamış olmanız gerekeceğinden eski bölümlere dönüp tekrar oynamanız ve görevleri tamamlamanız gerekiyor olacak.

JYDGE’un kendisini diğer üstten görünüşlü aksiyon-shooter oyunlarından ayıran özelliği ise rpg elementleri ve geliştirme sistemi. Oyunda yönettiğimiz siber askerin 4 adet Cyberware slotu var ve bu slotlara karakterimizi göreve ve bizim zevkimize göre düzenleyebileceğimiz onlarca özellik ekleyebiliyoruz (Can, zırh, hız, özel silah, görünmezlik, hack cihazı, yardımcı robot ve daha onlarcası). Bu özellikler Neon Chrome’daki asset’lerin özelliklerini de kapsıyor ama burada durmayıp çok daha ötesine gidiyor, bu da oynadığımız karakteri kendi oyun stilimize ve zevkimize göre şekillendirmemizi sağlıyor. 

Oyundaki geliştirme ve kişiselleştirme Cyberware slotları ile bitmiyor. Siber askerimizin kullandığı silah olan Gavel’da benzer bir mekanik ile güncellenebiliyor. Birincil merminiz plazma, lazer, kurşun, sniper veya shotgun da dahil pek çok şekilde seçilebilirken ikincil silahınızı da pek çok mayın, bomba ve roket arasından seçebiliyorsunuz ve bunların her birisini daha çok hasar vermek için geliştirebiliyorsunuz. Bunların dışında Gavel’deki 3 adet silah ile mermi hızınızdan menzilinize, melee atağınızdan yeni özelliklere pek çok geliştirme yapabiliyorsunuz. Bu bahsettiğim özellikleri ve geliştirmeleri açmak için de bölümlerdeki görevleri yerine getirmeniz gerekiyor.

Yani anlayacağınız JYDGE’da pek çok zorluk derecesinde oynanabilecek 18 bölüm var ve bu bölümleri oynayabileceğiniz yaklaşık 25.260.000.000 farklı silah ve özellik kombinasyonu bulunmakta. Ayrıca müzik çeşitliliği ve kalitesi de Neon Chrome’a göre artmış durumda. Bunların üzerine bölümlere saklanmış pek çok koleksiyon ürününü de katarsak JYDGE 14.99 $/€ olan fiyatını hakediyor gibi duruyor.

Artılar

    •    Rouge-like yapının tam zıttı olan episodik bölümler kısa ve öz

    •    Geliştirme sistemi ve özelleştirebilirlik

    •    10tons’un artık kendini kanıtladığı sağlam kontroller.

 

Eksiler

    •    Tekrardan oynanabilirliğin aynı bölümleri tekrar tekrar oynamak üzerine olması

    •    Neon Chrome ile büyük görsel benzerliği

    •    Hikayenin eksikliği

 

Puan

7.5/10

Platform: Nintendo Switch

Çıkış Tarihi: 19 Ekim 2017

Oyuncu Sayısı: 1-4

Tür: Shooter, Action

Yayıncı: 10tons Ltd.

Yapımcı: 10tons Ltd.

 

*İnceleme kopyası için 10tons'a teşekkürler.