İnceleme: Morphite

İnceleme: Morphite


Oyun dünyasının şimdiki modası “esinlenmeler” ve “ruhani devam” adıyla piyasaya sürülen yapımlar. Bu tür oyunlar genelde ya popüler bir oyun serisinin başındaki bir adam tarafından eski oyunun haklarını alamayacağı için yapılır, ya da sevdiği bir seride çalışamayacağının farkında olan ufak bir yapımcı o oyunun hayran kitlesinden para koparmak için sevdiği oyunlara benzeyen bir şeyler üretmeye çalışır. Morphite da bir dizi oyundan esinlenmenin ürünü, ancak yapılış amacı biraz farklı. Morphite, keşfetmeyi ön plana çıkaran casual bir shooter.

Uzak gelecekte geçen oyunumuzun ana karakteri Myrah Kale adında bir kadın. Kendisini evlatlık almış bay Mason ve yardımcısı robot kedi Kitcat başta olmak üzere bir sürü droidle beraber galaksideki sayısız uzay istasyonlarından birinde yaşayan Myrah, bir gün keşif gezisi için gittiği gezegenlerden birinde yok olduğu sanılan Morphite adında bir materyale rastlar ve olaylar gelişir.

Morphite, önünüze istediğiniz gibi keşfedebileceğiniz bir evren sunuyor. Senaryo gereği ziyaret etmeniz gereken gezegenler hariç bütün evren rastgele yaratılıyor. Aklınıza hemen bir oyun geldi değil mi? Tahmin edeyim, adı N ile başlıyor. Aklınıza gelen o oyunun aksine bu sefer verdiğiniz paranın karşılığını hakkıyla alıyorsunuz. Evrenin içinde önce ziyaret etmek istediğiniz güneş sistemini seçip, ardından bu sistemin içinde istediğiniz gezegene gidebiliyorsunuz. Bu noktada oyunun kısıtlamaları şöyle; gideceğiniz güneş sistemine benzininiz yetmeyebilir, veya ineceğiniz gezegenin koşulları sizin için çok sert olabilir. Benzin sorununu çözmek için gideceğiniz güneş sistemine doğrudan gitmek yerine yol üzerinde diğer sistemlerde mola vererek gidebilirsiniz, gezegenin koşullarına ayak uydurabilmek için ise zırhınızı güçlendirmeniz gerekiyor. Zırhınızı güçlendirmek istiyorsanız gezegen gezegen dolaşıp ihtiyacınız olan madenleri çıkartmalısınız. Zırhın yanı sıra geminizi de güçlendirip yakıt tankı, kalkan ve silah alabiliyorsunuz.

Gezegenler rastgele yaratıldığı için haritaların boyutları değişebiliyor. Kimi gezegende ufacık bir harita varken bazılarında nereye gittiğinizi şaşırabiliyorsunuz. Keşif yapmak için elinizde özel bir cihaz var. Bununla indiğiniz gezegendeki bitkileri, hayvanları ve böcekleri tarayıp kaydediyorsunuz. Bunun için cihazı belirli bir süre o canlının üzerine tutuyorsunuz. Aynı canlıdan bir tane numune almak yetmeyebiliyor, çünkü her birinin yaşlı, genç, hasta, yaralı gibi çeşitleri var. Ayrıca bütün canlılar dost canlısı değil, tarama yapayım derken koca bir böceğin akşam yemeği olabilirsiniz. Bu noktada oyun biraz sıkıntılı, çünkü bazı canlılar o kadar hareketli ki cihazı güçlendirseniz bile tarama yapmak çok zor olabiliyor. Yaptığınız taramaları daha sonra satıp para kazanıyorsunuz. Bunun haricinde gittiğiniz gezegenlerde birbirinden çeşitli yan görevler ve aktiviteler var. Gittiğim bir gezegende binmek için iguana kiraladım mesela.

Hikaye ise bizi Morphite peşinde tapınaklara ve mağaralara sürüklüyor. Bunların içerisinde yer yer platform öğeleri olan basit bulmacalar ve öldürmesi pek de zor olmayan düşmanlar ve kimi zaman da bosslar var. Yeni silahlar elde etmenin tek yolu ise senaryoda ilerlemek. İlerledikçe zırhı ve silahları güçlenen, yeni silahlar bulan, basit bulmacalar çözen bir kadın karakter… Sanki bir yerden tanıdık geliyor.

Eski bir bilgisayar oyuncusu olduğum için çocukluğumu hatırlattığından mıdır bilmem ama oyunun grafik stilini çok sevdiğimi söylemeliyim. Her gezegenin baskın bir renk paleti ve o palete uyum sağlayan canlıları var. Düşük poligonlu stile rağmen yapımcılar üşenmeden gezegenin üzerinde yaşayan her bitkiyi, hayvanı, böceği ve hatta uzaylıları özenle tasarlamışlar. Bazı yapımcılarda görülen “Retro görünümlü oyun yapalım, nasıl olsa alıcısı çıkar” zihniyeti kesinlikle yok. Grafiklerin yanında sesler için de aynı özen gösterilmiş. Hikayenin bütün diyalogları seslendirilmiş. Günümüzde milyon dolarlar harcanan büyük oyunlarda bile ruhsuz seslendirmelerle karşı karşıya kalabiliyorken Morphite indie bir oyuna göre bu konuda çok başarılı.

Morphite, Casual olması sebebiyle tabii ki bir Metroid Prime olamasa bile fiyat/performans olarak No Man’s Sky’ın veremediğini vermeyi başarıyor. Kendini tekrar eden bir oynanış sizi sıkmayacaksa, gemime atlayıp uçsuz bucaksız evreni gezip dolaşayım, bir şeyler toplayıp daha da uzaklara gideyim, Metroid Prime 4 için fragman gelene kadar kendimi sakinleştireyim derseniz elinizde çok iyi bir alternatif olduğunu söyleyebiliriz.

7/10

Fiyat: $14.99/£13.49

Yayıncı: Blowfish Studios

İnceleme kopyası için Blowfish Studios’a teşekkürler.