İnceleme: Splasher

İnceleme: Splasher


Indie denince akla ilk gelen tarz 2 Boyutlu Platform oyunları olsa gerek. Benim gibi platform oyunlarını çok sevenler de bu tarz 2 boyutlu indie oyunlarını yakından takip ediyor olsalar da bu türün aşırı popülerliği bazı oyunları gözden kaçırabilmemize neden oluyor ve Shovel Knight ya da Super Meat Boy gibi kayda değer 2B platform oyunları karşımıza çok sık çıkmıyor. Bu noktaya kadar benimle aynı fikirde olanlara çok güzel bir haberim var. Daha önce benim favori oyunlarımdan birisi olan Rayman Origins’de çalışan ekip tarafından geliştirilen harika bir oyun sizi bekliyor: Splasher!

26 Ekim’de Nintendo Switch eShop’ta kendine yer edinen Splasher sizi şaşırcatacak mekaniklere sahip hızlı ve akıcı bir platformer oyunu. Splashteam tarafından geliştirilip, Plug In Digital tarafından yayınlanan Splasher çok başarılı bölüm tasarımı, oyunun akıcılığı ve zaman geçtikçe değişen ve gelişen mekanikleri ile çok etkileyici bir oyun olmuş. 

Splasher hikayesiyle ön plana çıkan bir oyun olmasa da, arka planda işleyen ve oyuna renk katan bir hikayeye sahip. Mor saçlı kahramanımız Ink Corp’daki standart bir günde hayatını sonuna kadar değiştirecek bir şeye şahit oluyor. Ink Corp’un patronu Le Docteur’un gerçek yüzünü görüyor. Farklı özelliklere sahip boyalar üreten Le Docteur’un aslında kahramanımızın iş arkadaşlarını olan Ink Corp çalışanlarını deneylerinde kullanan kötü bir karakter olduğunu ögreniyor. Bu noktadan sonra da hikaye kısa cut scene’ler dışında arka plana geçiyor ve oynanışı ön plana çıkartıyor.

Splasher Super Meat Boy gibi hızlı ve akıcı bir oynanışa sahip. Bunu yanında sizi tek seferde öldürecek pek çok tehlike mevcut bölümlerde. Bu tehlikeler karşısında nefes almanızı sağlayacak pek çok Check point’te bölüm içerisine dikkatli bir şekilde yerleştirilmiş. Bu oyunla ilgili en hoşuma giden özelliklerden birisi ise bölüm içeriside ve oyun genelinde zorluğun seviyeli olarak ve alıştıra alıştıra artması. Mario bölüm tasarımındaki gibi ilk olarak sizi bir konseptle buluşturuyor, daha sonra seviyeli olarak bu konseptte git gide karmaşıklaşan engeller ve bulmacalar bizi bekliyor. 

Splasher’ı diğer 2 Boyutlu Platform oyunlarından ayıran özelliği ise bölümlerde karşımıza çıkan kırmızı ve sarı boyalar. Kırmızı boya karakterimizin duvarlara tırmanabilmesini, sarı renk ise karakterimizin trambolinde zıplıyormuşçasına yükseğe zıplamasını sağlıyor. Kahramanımızın sırtında bir gizli silah var. İlk başta su fışkırtarak çevremizdeki boyaları ve pisliği temizlememizi sağlayan bu silah daha sonrasında kırmızı ve sarı renk boyalar fırlatmamızı sağlıyor. Böylece ilerleyen bölümlerde bölümleri bu boyaları kullanarak değiştirebiliyoruz ve daha önce de bahsettiğim başarılı bölüm tasarımı ve bulamcalarda bu 2 farklı boyayı ve suyu kullanmak kilit önem taşıyor.

Bölümlerde engeller ve düşmanların dışında kurtarmanız gereken 7 adet masum Ink Corp çalışanı var. Bunlardan 6 tanesi bölüm içerisine yerleştirilmiş şekilde, 1 tanesi de bölüm sonunda sizi bekliyor. Bu çalışanlar zor ulaşılabilir, saliselik platformer gerektiren şekilde ve bazı mini bölümlere gizlenmişler. Bölüm sonundaki çalışanı kurtarmak için ise bölümde en az 700 puan toplamanız gerekiyor. 

Oynarken kendinizi ister istemez Speedrun yapma isteği içerisinde buluyorsunuz ve oyunu olabildiğince hızlı oynamaya çalışıyorsunuz. Farkedeceksiniz ki oyunu böyle oynamaya çalışınca oyun çok akıcı oluyor ve kendinizi oyunun akışına kaptırıp gidiyosunuz. Bunun tabiki bir rastlantı değil, oyunun bölüm tasarımı aşamasında daha önce Rayman Origins’de bölüm tasarımı yapan ekip bazı Speer-runner’lar ile işbirliği yapmışlar. Ayrıca bir bölümü tüm çalışanları tamamlayarak bitirdiğinizde Time Atack modu açılıyor ve bu modda sadece en iyi zamanı yapmaya odaklanıp bölümleri tekrar tekrar oynayabiliyorsunuz. 

Splasher’ın müziklerine de ayrı bir yer ayırmak zorunda hissediyorum kendimi. Karakterimizin yürümesinden boya fırlatmasına tüm ses efektleri çok başarılı olmuş, bölüm müzikleri de aynı şekilde oyunun akıcı ve hızlı yapısını destekler nitelikte. David Boitier ve Aymeric Schwartz bu konuda çok iyi bir iş çıkarmış.

Görsel olarak mucizeler yaratmasa da el ile çizilmişe benzeyen karakter ve bölümler, canlı ve dinamik arka plan, Handheld modunda 720p 60fps, TV’ye bağlandığında 1080p 60fps görüntü veriyor. Renkler ve görseller göze çok güzel görünüyor. Ayrıca oyunun 60fps olması oyunda yapacağınız hataların asla oyundan kaynaklı olmamasını sağlıyor.

Uzun lafın kısası Splasher uzun zamandır oynadığım en başarılı 2 Boyutlu Platform oyunlarından birisi ve Steamworld Dig 2 ile birlikte Nintendo Switch’teki en başarılı Indie oyunlardan bir tanesi. $14.99 fiyatıyla kaçırılmaması gereken bir oyun olan Splasher’ı tüm platform oyunu severlere öneriyorum.

 

Artılar:

+      Uzun süredir karşıma çıkan en akıcı platform oyunu

+      Harika müzikler ve ses efektleri

+      Bol içerik

Eksiler:

-        Çok da seyrek olsa FPS düşüşleri yaşanması

-        Hikayenin bir iki sahne dışında arka planda kalması

 

Platform: Nintendo Switch

Çıkış Tarihi: 26 Ekim 2017

Oyuncu Sayısı: 1

Tür: Platformer

Yayıncı: Playdius Entertainment

Yapımcı: Splash Team

Puan: 9/10

 

*İnceleme kopyası için Playdius Entertainment'a teşekkürler.