İnceleme: Overcooked Special Edition

İnceleme: Overcooked Special Edition


Son günlerde Doom, Skyrim, LA Noire gibi pek çok 3. Parti büyük oyuna ev sahipliği yapan Nintendo Switch, aynı zamanda müthiş bir indie oyun makinesi olarak da ün kazandı. eShop’ta bulunan 200’den fazla oyundan birisi de Overcooked: Special Edition. 2016 yılında PS4, Xbox One ve PC’de çıkmış olan Overcooked, tüm DLC’leri dahil olarak yaklaşık 1 yol sonra 27 Temmuz 2017’de Nintendo Switch’in hızla büyüyen kütüphanesinde kendine yer buldu. Biz de biraz geç olsa da pek çok ödül kazanmış bu güzel oyunu oynama ve sizin için inceleme şansını tabi ki değerlendirdik.

İncelemeye başlamadan belirtmek istiyorum, Overcooked: Special Edition ilk çıktığında bazı teknik sorunlarla karşılaşmış ve düşük performansıyla eleştiri konusu olmuştu. Ancak geliştirici Ghost Town Games bu duruma sessiz kalmadı ve yayınladıkları güncellemeyle bu sorunları çözdü. Benim tecrübende oyunda herhangi bir takılma veya teknik bir sorun ile karşılaşmadığımı belirtmek isterim.

Overcooked bu oyuna başlarken hiç beklemediğiniz dramatiklikte bir sahneyle açılıyor. Yıl 2016 ve dünya yok olmanın eşiğinde. Bizler ise Kral tarafından Onion Kingdom’un (Soğan Krallığı) sonunu getirecek olan korkunç canavara karşı direnecek cesur savaşçılarız. Kral ve köpeği Kevin bize olayın ciddiyetini bize anlatırken iştahıyla Onion Kingdom’un korkulu rüyası olmuş bu canavarın ayak seslerini duyuyoruz. Ve sonunda Meatball Monster kendisini gösteriyor ve bütün iştahı ile bize meydan okuyor. Bizim görevimiz ise bu amansız canavarı iştahını kesene kadar beslemek.

Tahmin edebileceğiniz gibi Meatball Monster’ın iştahını kesmek kolay bir görev değil. Bu nedenle içinde bulunduğumuz bu savaşın kritik bir anında Kral imdadımıza yetişiyor ve bizi aşçılık yeteneklerimizi geliştirmek üzere 1993 yılına geri gönderiyor. Zaten amanız Meatball Monster’ı salata ile doyuramayacağınızı tahmin etmeniz gerekiyordu.

Overcooked’un karmaşık bir kontrol mekaniği yok, A tuşu eşyaları kaldırıp X tuşuyla doğrama işini yaparken B tuşuyla da hızlı koşuyoruz. Bu tuşlar tek Joy-Con modunda konumları aynı kalarak devam ediyor. Diğer platformlarda Overcooked’u tek kol üzerinden oynamak ta mümkün. Peki bu kadar zahmete girmiş geliştiriciler diyecekseniz eğer hemen cevabını vereyim. Çünkü Overcooked lokal multiplayer olarak tasarlanan bir oyun. Tek kişilik oynama seçeneği olsa da Overcooked 2-3-4 kişi oynanınca daha çok zevk veren bir oyun. Bu özelliği ile de sanki Nintendo Switch için tasarlanmış gibi hissettiriyor. Konu kontrollerden açılmışken şunu da belirteyim. Oyuna ilk başladığımızda (Oyunu 2 kişi oynadık) tekli Joy-Con modunda karakterlerimizi yönlendirmekte ve istediğimiz eşyaları elimize almakta biraz zorlandık. İlk başta bunun kötü kontroller olduğunu düşünüp korksak da oyunla biraz vakit geçirince kontrollere alıştık ve bu durumun sadece kontrollere alışık olmadığımızdan olduğunu anladık.

Overcooked’da görevimiz birbirinden farklı ve yaratıcı pek çok bölümde müşterilerimizi siparişlerini zamanında yetiştirmek. Bu siparişler de salata, çorba gibi tariflerle başlıyor ve git gide karmaşıklaşan tarifler zamanla karşımıza çıkıyor. Bu tarifleri yapmanın kolay olacağını sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Her bir tarif için gerekli olan ürünleri dolaptan alıp, doğrayıp, pişirip, gerekiyorsa tabakta birleştirip servis etmeniz lazım. Bununla da kalmadı, yaptığınız servis tabakları sınırlı ve geriye gelen tabakları yıkayıp tekrar kullanmanız gerekiyor. Anlayacağınız takım oyunu ve koordinasyon her zamankinden daha da önemli oluyor. Ufak bir anlaşmazlık alevler içinde bir mutfak, dağ gibi bulaşık ve yerlerde gezen malzemeler görmek çok olası. Yani öğrenci evini aratmayacak görüntüler böyle bir durumda sizi bekliyor olacak.

Görevde her yetiştirdiğiniz sipariş size 20 puan kazandırıyor, geç kalan sipariş ise -10 puana mal oluyor. Eğer siparişi erken yetiştirirseniz de 6 puana kadar bahşiş kazanabiliyorsunuz. Her bölümde kazanmamız gereken 3 yıldız için farklı miktarlarda puanlar toplamanız gerekiyor. İlk bölümlerde 3 yıldız almaz nispeten kolay olsa da ilerleyen bölümlerde 3 yıldız almak için koordine olarak çalışıp iş bölümü yapmanız gerekiyor olacak. Ve bu zorluk seviyesi git gide artıyor. Yıldız kazanmak için gerekli puanı arttırarak yapay bir zorluk artışı ASLA olmuyor. İlerledikçe gitgide karmaşıklaşan yemek tarifleri, muhteşem diyebileceğim derece yaratıcılık içeren bölüm dizaynları ve sizi takım çalışmasına ve kriz yönetimine yönlendiren durumlar oyunun sizi sürekli tetikte tutarak ilk anki heyecanı korumanızı sağlıyor. Bu yaratıcı bölümleri anlatıp bunları ilk gördüğünüzdeki heyecanı elinizden almak istemiyorum ama korsan gemisinde yemek pişirirken belirli bir anda yaşayacağınız “Aaa n’oluyor!” etkisi bile bu oyunu denemek için değer. Ayrıca aralarında seçim yapmakta zorlanacağınız 22 farklı şef sayesinde kendinize en yakın karakteri bulmanız daha kolay olacaktır. Benim tercihim tabi ki rakun şef.

Ana oyun (Campaign) bittikten sonra sizi bekleyen The Lost Morsel ve Festive Season DLC’leri ise ana oyuna göre daha da zor. Yani DLC’lere geçmeden önce ana hikayeyi oynamanız kesinlikle tavsiyem. Co-op mod dışında bir de Versus modu bulunuyor oyunun. Bu modda ise ister 1e 1, isterseniz de 2ye 2 bir rekabete girerek rakibinizden daha yüksek puanlara ulaşmaya çalışıyorsunuz. Her iki modda da bol heyecanlı dakikalar sizi bekliyor.

Oyunu ilk açtığınızda karşınıza çıkan menü müziğinden, doğrama tahtasının çıkardığı sese kadar başarılı bir müzik tasarımı da gözden kaçırılmaması gereken özelliklerden birisi.

Eğer beraber oynayabileceğiniz 1 veya birden çok arkadaşınız varsa Overcooked: Special Edition size çok eğlenceli vakit geçirtecek bir oyun. Sadece kendinizi şefliğe çok kaptırıp birbirinize bağırmamaya dikkat edin de ortam Hell’s Kitchen’a dönmesin. 19.99$/€’dan eShop’tan edinebileceğiniz Overcooked:Special Edition yakın zamanda (Net tarih verilmese de 2018 olarak açıklandı) fiziksel olarak erişilebilir olacak.

Artılar:

-             Nintendo Switch’in karakteristiği olan koltuk multiplayer’ını en iyi yapan oyunlardan birisi

-             Yaratıcı ve çok eğlenceli bölüm tasarımları

-             Son güncellemeden sonra sorunsuz performans

-             DLC’ler ile birlikte doyurucu ve kendini tekrarlamayan içerik

Eksiler:

-             Oyun tamamen 2 veya çok oyuncu için tasarlanmış. Tek kişilik oynamak biraz sıkıcı.

Puan: 8.5 / 10

 

Platform: Nintendo Switch

Çıkış Tarihi: 27 Temmuz 2017

Oyuncu Sayısı: 1-4

Tür: Kaos simülatörü, Simülasyon

Yayıncı: Team17 Digital Ltd.

Yapımcı: Ghost Town Games