İnceleme: Worms W.M.D

İnceleme: Worms W.M.D


Worms serisi ile Worms Armageddon döneminde tanıştım. Bana her zaman garip yeni oyunlar gösteren bir abi vardı, yine ona misafirliğe gitmiştik. Acaba bu sefer hangi oyunu oynayacağız diye beklerken ekranda solucanların olduğu bir oyun beliriverdi. Daha sonra saatlerce bu kurtçukları ellerinde bazukalar, mayınlar, ateşli silahlar, bombalar ve koyunlar, evet koyunlarla birbirleriyle savaştırdık. Beni bu kadar eğlendiren multiplayer bir oyun olmamıştı o zamana kadar, sanırım hala da yok.

Sahip olduğum her platformda aşağı yukarı çıkan her Worms oyununu aldım diyebilirim. Bu oyunların benim için en çekici yanı, sıra tabanlı olduğu için ekstra kontrolcülere gerek duymamasıydı. Zamanına multiplayer oyun oynamak demek ekstra masraf demekti. Kimse ara sıra oyun oynamaya gelecek bir misafir için ekstra kontrolcü masrafına girmek istemiyordu. Hele el konsollarında durum daha da vahimdi. Multiplayer oynamak için hem aynı konsola sahip birini, hem de ara kabloyu bulmak gerekirdi. Oysa Worms GBA’da bile bir cihazla birden fazla kişinin aynı oyunu oynamasına imkan veriyordu. Şimdi ise geleneği Switch devam ettiriyor. İstediğiniz yerde, istediğiniz zaman Joyconları çıkarıp birbirinize muz bombası atabiliyorsunuz.

Aramızda bir şekilde bu klasikten hayatında hiç haberi olmayanlar (böyle bir şey nasıl başarılır bilemiyorum) ve yaşı yetmeyen kardeşlerimiz varsa onlar için oyunu özet geçelim. Solucanlardan oluşan iki takım sıra tabanlı olarak elindeki silahlar imkan verdiğince birbirine var gücüyle saldırıyor. Taktiksel düşünmek ve limitli silahlar varsa bunları idareli kullanmak çok önemli. Diyelim ki güçlü ve tek kullanımlık bir silahınız var. Bunu atmak için sıranın haritadaki en uygun solucana gelmesini beklemeli, rakiplerinizin nerede durduğuna bakmalı ve kullanacağınız silahın kaç kişiyi etkileyeceğini hesaplamalısınız. Tabii bunu yaparken zamana da dikkat etmelisiniz çünkü oyun sıra tabanlı olsa da her turun bir zaman sınırı var. Hesabınızı yaparken fizik kurallarını da dikkate almayı unutmayın. Yer çekimi, rüzgarın yönü, bazı silahları ne kadar kuvvetli ateşlediğiniz, ateşlediğiniz açı, patlama etkisi… Bunlar gözünüzü korkutmasın, Worms oynadıkça elinizin alıştığı ve her seferinde bir öncekinden daha iyi olabileceğiniz bir oyun.

W.M.D klasik Worms oynanışının üzerine formülü çok da bozmadan birkaç yenilik getirmiş. Turlar arasında havadan gelen rastgele destek kutularının içinden artık silah parçaları çıkabiliyor. Çıkan silah parçaları ile, eğer gerekli parçalar elinizde varsa, istediğiniz silahı yapabiliyorsunuz. Bunun haricinde bir de araçlar gelebiliyor. Bazuka kesmiyorsa tanklara ve helikopterlere atlayıp ortalığı birbirine katabiliyorsunuz yani. Yalnız tankınıza güvenmeyin, oyundaki diğer her şey gibi o da kolayca patlatılabilir ve patladığı zaman size “binmez olaydım” dedirtebilir.

Başka bir değişiklik ise binalar. Eski Worms oyunlarında haritanın neresinde olursanız olun bütün kartlar açık oynanır. Herkes birbirinin ne yaptığını ve nereye gittiğini görebilir. W.M.D’de kapalı bir alandaysanız kimse sizin nerede olduğunuzu ve ne yaptığınızı görmüyor.

Worms sadece CPU’ya veya birilerine karşı oynayabileceğiniz bir multiplayer oyun değil, tek kişilik modu da mevcut ancak bu mod basit görevlerden ve yeteneklerinizi test edebileceğiniz bölümlerden oluşuyor. Bir nevi interaktif bir kullanma kılavuzu gibi. “Biz ona buralarda tutorial diyoruz” dediğinizi duyar gibiyim ancak ben öyle demek istemiyorum çünkü bazı bölümler cidden sizi test ediyor.

Serinin şahsen en sevdiğim yanlarından biri takım kurup kişiselleştirebilmek. Kurduğunuz takımın adını, kurtçuklarınızın teker teker adlarını, takacakları şapkayı, öldüklerinde çıkan mezar taşlarını, nasıl konuşacaklarını, maçı alırsanız edecekleri dansı ve zaferinizi hangi şarkıyla süsleyeceğinizi seçebiliyorsunuz. Serinin takipçileri bilirler, Worms World Party’de takımımız için bayrak ve marş seçebiliyorduk. Size bir iyi bir de kötü haberimiz var. Bayrak seçemiyoruz ancak İstiklal Marşı oyunda! Bir de uygun bir şapka olsaydı iyi olurdu aslında ama neyse, elimizdekilerle yetinelim bu sefer. Belki bir gün ses listesinde Türkçe konuşan kurtçukları da görürüz. Oyunun eksiklikleri de burada aslında. Oynanışa bakarsak,  oyunda eksik bulmakta zorlandığımı söyleyebilirim. Bu ne yazık ki oyun mükemmel demek değil. Kişiselleştirme seçenekleri bu jenerasyondaki bir Worms oyununa yakışmayacak derecede sığ. Önceki oyunlarda bulunan seçeneklerin tamamını toplayıp bir oyuna ekleseler bu seriye bir ömür boyu yetecekken bu konuda pek uğraşılmadığını görüyoruz.

20 seneyi aşkın süredir katıksız eğlenceyi sunmaya devam eden Worms, aynı kaliteyi korumaya devam ediyor. Zaman zaman değişen mekanikleri herkesi tatmin etmese de, W.M.D serinin temel mantığına sadık kalıp klasik Worms oynanış dinamiklerini koruyarak üzerine oyunu daha eğlenceli ve taktiksel hale getirecek ek özellikleri getirmeyi başarmış. Kesinlikle her Switch’de yüklü olması gereken bir klasik. Bırakın Switch’iniz kurtlansın!

8/10

Fiyat: £19.99 / 29,99€ / $29.99

Yayıncı: Team 17

İnceleme kopyası için teşekkürler Team 17!