İnceleme: Stick It to the Man!

İnceleme: Stick It to the Man!


Stick it to the Man: Yetkiyi elinde bulunduranlara karşı çıkmak, baş kaldırmak.

23 Kasım 2017’de Nintendo Switch eShop’ta yer alacak olan Stick it to the Man değişik animasyon tarzı, absürd karakter tasarımı, merak uyandıran ve ilgi çekici hikayesi, başarılı seslendirmesi ve ses tasarımı ile bu hafta sizin cüzdanınızdaki  $11.99 / 11,99€’ya aday.

Zoink Games tarafından geliştirilen Stick it to the man, değişik sanat stili ile ilk bakışta ilgimi çeken bir Puzzle - Platform oyunu. 

Oyunda Ray isminde bir kask test uzmanı’nı kontrol ediyoruz. Ray için sıradan bir gün:

-        Kaskını tak

-        Eşyaların kafana düşmesini bekle

-        Çektiğin acıyı puanla

Evet, tahmin edebileceğiniz gibi Ray’in çok heyecanlı bir hayatı yok. Ta ki bir gün kafasına düşen bir cisim yüzünden hastanelik olana kadar. Bu kaza sonrası Ray kafasında makarna şeklinde bir el görmeye başlıyor ve delirdiğini düşünüyor. Fakat Ray bu kafasındaki makarna el ile platform problemlerini çözebiliyor ve en önemlisi insanların zihinlerini okuyabiliyor. Anladığınız üzere bu özellik pek çok kötü adamın peşinde koşacağı bir yetenek. Bu hikayede bu yeteneğin peşinde olan kötü ise the MAN.

Episodik bir yapısı olan oyunun ana mekaniği problem çözmek. Her bölümde karşınıza çıkan büyük problemi, pek çok küçük problemi çözerek hallediyoruz. Problem çözümünün en önemli mekaniği ise makarna el ile elde ettiğimiz zihin okuma özelliği ve Paper Mario gibi 2 boyutlu-kağıt şeklinde tasarlanmış dünyada topladığımız stikcerlar. Bu stickerları dünyada bulabiliyoruz veya zihnini okuduğumuz insanların düşüncelerinden alabiliyoruz. Sonrasında bu stickerları doğru zamanda doğru yerlerde kullanarak oyunun ilgi çekici hikayesi tarafından önünüze sunulan pek çok absürd problemleri çözüyorsunuz.

Oynun oynanış olarak bir platform oyunu olarak parlamasa da yapması gerekenleri yerine getiriyor. Bu oyunda 1-2 durum dışında platform kısmı bir amaç olmak dışında, bulmacaları çözmek için bir araç. Ray’in  zihin okumak için kullandığı makarna el aynı zamanda iğnelere tutunarak bazı durumlarda platformer yeteneğimize de destek veriyor mesela. Bu yetenek size Man’in adamlarına yakalanamdan ilerlemeniz gereken bazı platform bulmacalarını çözmenize kolaylık sağlıyor.

Oyunun parladığı kısım ise hikaye ve diyaloglar. Oyunun tamamı ingilizce seslendirme ve alt yazı seçeneği(ingilizce) de mevcut. Her bölümde içine düştüğünüz durum, Karşılaştığınız karakterlerin hikayeleri ve akıllarından geçenler o kadar ilginç ki, oyunu onarken kendinizi bir filmin ya da çizgi dizinin içinde gibi hissediyorsunuz bazen. Bu problemleri çözerken de aşırı zor olmayan ama sizi bazı durumlarda zoryalabilecek bir set bulmaca çözüyorsunuz. Mesela ilk bölümde kendini asmak üzere olan bir taksi şöförü ile karşılaşıyorsunuz. Onunla konuştuğunuzda size derdini anlatmasa da zihnini okuduğunuzda sevgilisinin onu başka bir adam için terkettiğinizi öğreniyorsunuz ve taksi şöförünün intiharını engellemek için onu sevgilisiyle buluşturmaya çalışıyorsunuz. Tabi bunu yaparken mafyadan dans yarışmasına pek çok maceraya atılıyorsunuz.

Stick it to the man kendisini ve gerçekleri ok ciddiye almayan bir oyun ve bunu da açık bir şekilde dile getiriyor. Benim bu oyunu sevmeme sebep olan etkenlerden birisi de bu sanırım. Bu ciddiyetsizlik hikaye ve oyunun stiliyle o kadar örtüşmüş ki, çok sevdiğiniz bir animasyon dizinin çok sevdiğiniz bir bölümünü izliyormuş gibi hissediyorsunuz her bölümde.

Açıkcası bu oyunun en güçlü yanı olan hikayesinden örnek vermden ve bahsetmeden bu incelemeyi yazman biraz acı verici oldu. Ama arkama dönüp Stick it to the Man ile geçirdiğim 4-5 saate baktığımda çok hoşuma giden bir tecrübe görüyorum. Oyunun son bölümüne kadar yaratıcı bulmacalar ve espiriler devam ediyor. Oyun hiç bir noktada sizi saatlerce düşündürecek bulmacalara sahip olmasa da bazı durumlarda yaratıcı olmanızı istiyor. Fakat bu stickerlar ile ilgili keşke daha yaratıcı olunabilseymiş. Her stickerın yapışabileceği tek bir yer olduğundan bu bulmacalar çok da karmaşıklaşamıyor. Eğer stickerları birleştirme ve birden çok kez kullanma gibi yetenekler olsaydı daha yaratıcı bulmacalar görebilirdik.

İşin özeti, Stick it to the Man incelemenin en başında belirttiğim özellikleriyle ön plana çıkan bir puzzle-platformer ve $11.99 / 11,99€’ya sizi 4-5 saat farklı bir dünyaya taşımayı vaad ediyor. Bu oyunu Puzzle-Platformer seven herkese, hafta sonu farklı bir deneyim yaşamak isteyenlere ve hep aynı grafik tarzında oyunlardan sıkılanlara öneriyorum.

Artılar

-        Akıcı ve tutarlı ama absürd hikaye

-        Her bulunduğunuz mekanı size farklı olarak hissettiren bölüm dizaynı

-        İçi dolu karakterler

-        Sorunsuz kontroller

Eksiler

-        Sanki biraz kısa ve tekrar edilebilirliği düşük (Hikaye odaklı)

-        Bulmaca derinliği, bulmaca severlere biraz hafif gelebilir.

Puan 7.5/10

 

Platform: Nintendo Switch (eShop)
Çıkış Tarihi: 23 Kasım 2017
Oyuncu Sayısı: 1
Tür: Puzzle-Platformer, Adventure
Yayıncı: Zoink Games
Yapımcı: Zoink Games