İnceleme: Spellspire

İnceleme: Spellspire


Nintendo Switch için neredeyse her hafta yeni bir oyunu eShop’a getiren 10tons firması, oyun kataloğunu hızla Switch’e taşımaya devam ediyor. Bu yazımızda incelemesini yapacağımız Spellspire, Switch’in ilk zamanlarında tür olarak benzer bir oyun olacağını sanmadıkları için firmanın Switch geliştirici kitini ilk aldıklarında geliştirmeye başladıkları bir oyunmuş. DS ve 3DS’te gerek görsel stili gerek akılcı bulmacalarıyla artık adını kültlerin arasına yazdırmış Professor Layton serisi olsun, binlerce çok sıkı takipçisi bulunan, Switch için de geçenlerde yeni oyunu çıkmış Picross serisi olsun, bulmaca (puzzle) türü oyunlar Nintendo konsollarında her daim var olmuş ve ilgi toplamayı başarmış bir tür oldu. Spellspire, RPG öğeleriyle harmanlanmış bir kelime oyunu olarak Switch eShop’taki kelime oyunu boşluğunu kapatmaya adaylığını koyan güzel bir yapım olmuş.

100 katlı, canavarlarla dolu bir kuleye tırmanmaya çalışan genç bir büyücüyü canlandırdığımız Spellspire’da, kalem kılıçtan keskindir düsturunu takip ederek büyülerimizi kelimelerle işliyoruz. Her seviyede bize verilen 10 harfi kullanarak İngilizce kelimeler yaratmaya çalışıyoruz. Yarattığımız kelimenin uzunluğuna ve zorluğuna göre düşmanlara gönderdiğimiz büyünün gücü değişiyor. Karşımızdaki düşmanlar belirli periyotlarla bize saldırıyorlar. Örneğin temel düşmanımız Kızgın Ceset, 12 saniyede bir 8 gücünde saldırılar yaparken, 10.seviyede bölüm sonu canavarı olarak karşılaştığımız Zırhlı Ceset, 20 saniyede bir saldırmasına rağmen bir koydu mu 800 can götürüyor. Dolayısıyla kelimelerimizi en hızlı şekilde oluşturup karşı saldırıya mahal bırakmadan düşmanları temizlemek büyük önem taşıyor.

Gelelim oyundaki RPG öğelerine. Bölümlerde düşmanları öldürdükçe altın topluyoruz. Geçtiğimiz bölümleri tekrar oynayarak bizden istenen görevi tamamladığımızda ise yıldızlarla ödüllendiriliyoruz. Bu altın ve yıldızları kullanarak kahramanımızın asasını, cübbesini ve şapkasını geliştirebiliyoruz ve 18 farklı yeni asa/cübbe/şapka satın alabiliyoruz. İleri aşamalarda aldığımız ekipmanların düşmanlar üzerinde yanma, donma gibi etkileri de oluyor. Oyunda element sistemi de mevcut, bazı düşmanlar bu ateş, buz gibi etkilere karşı zayıfken bazıları da bağışıklı oluyor. Zorlandığınız bir bölümdeki düşman dağılımına bakıp onların zayıf olduğu elementlerle saldıran bir asa/cübbe/şapka kombinasyonu yapmak zafere giden yolun anahtarı olabiliyor. Asıl güzel etkiler oyunun temeli olan kelime türetme konusundakiler, örneğin ilk şapkamız 3 harfli kelimelerin iki kat fazla hasar vermesini sağlıyor. Sesli harfle başlayan kelimelerin 1,5 kat hasar vermesini sağlayan Woodland Hat isimli bir şapka ilerleyen bölümlerde kullanımımıza açılıyor. Bu ve bunun gibi etkiler, kendi oyun stilinize göre farklı ekipmanları kombine etme konusunda faydalı.

Oyun esnasında öldürdüğümüz düşmanların ara ara düşürdüğü eşyalar da zor anlarda stratejik bir hamle olabiliyor. Mevcut harflerle yaratılabilecek en uzun kelimeyi karşı tarafa yollayan Sözlük, bölüm sonu canavarları karşısında sağlam bir silah oluyor. Tabii ki her büyücülü RPG oyununun olmazsa olmazı sağlık iksirleri burada da imdadımıza koşuyor.

100’den fazla bölüme sahip Spellspire’ın kelime dağarcığında 100.000 kelime bulunuyormuş. Oynanış bir süre sonra kendini tekrara düşse de zorlayıcı düşmanlarla karşılaştıkça eşya-ekipman kombini işine girmek veya önceki bölümleri tekrar oynayıp altın “kasmak” ve güçlenip geri gelmek hırslandırıcı faktör oluyor. Gelelim oyunun en büyük eksisine: Malumunuz oyun İngilizce. Oyunda başarılı olmak ve kulede yüksek katlara tırmanmak ciddi bir İngilizce kelime dağarcığı gerektiriyor. Bu sebepten oyunu herkese gönül rahatlığıyla öneremiyorum. “İşleyen demir ışıldar” mantığıyla İngilizce “vocabulary”im biraz antrenman yapsın diyorsanız zevkle oynayabileceğiniz bir oyun fakat oyunun yeni İngilizce kelimeler öğretmek gibi bir gayreti yok. L

Artılar (+):

+ Eğlenceli grafikler
+ RPG öğeleri, ekipmanlardaki çeşitlilik

Eksiler (-):

- Sağlam İngilizce kelime dağarcığı gerektirmesi
- Sadece kelime türetme mekaniğiyle bir süre sonra tekrara düşmesi

Platform: Nintendo Switch (eShop)
Çıkış Tarihi: 9 Kasım 2017
Oyuncu Sayısı: 1
Tür: Puzzle, RPG, Eğitici
Yayıncı: 10tons
Yapımcı: 10tons

PUAN: 7/10

İnceleme kopyası için 10Tons’a teşekkürler.