İnceleme: Violett

İnceleme: Violett


Polonyalı oyun stüdyosu Forever Entertainment tarafından geliştirilip yayınlanan Violett, oyunun adındaki gibi mor menekşe renkli kısa saçlara sahip kahramanımızı Alice Harikalar Diyarında ve M.C. Escher soslu odalarda bulmaca peşinde koşturduğumuz sevimli bir point-and-click adventure oyunu. Kahramanımız Violett, ailesiyle birlikte taşrada yeni bir eve taşınır. Arkadaşlarından ve okulundan ayrılmanın getirdiği üzüntüyle somurtup duran Violett, yeni taşındıkları büyük ve eski evde Tom & Jerry’dekiler misali bir fare deliğinden bir parıltı geldiğini fark eder. İncelemek için yaklaştığında birden bire kendini deliğin öbür tarafında bambaşka bir dünyada bulur.

Öncelikle 2000’li yılların başından beri point-and-click adventure türünü Nancy Drew oyunları, Syberia serisi, Broken Sword serisi gibi oyunlarla severek oynamış biri olarak bu oyuna büyük bir hevesle başladığımı söylemeliyim. Arkaplanın statik olması sebebiyle elle çizilmiş görsellere çok müsait bir oyun türü olduğu için, Violett’in açılış sahnesindeki çizimleri görünce tüm oyunun görsel tasarımının bu şekilde olacağını sanıp ümitlenmiştim ama oyuna başlayıp “2,5D” tasarımı görünce hayal kırıklığına uğradım.

Oyunda fare deliğinde bulduğumuz madalyonun bizi içine çektiği boyutta odadan odaya dolaşarak bulmacaları çözüp ailemizin yanına dönmeye çalışıyoruz. Madalyonun içine çekilince Violett ablamıza birtakım sihirli güçler de geliyor, telekinezi yoluyla uzaktaki nesneleri havaya kaldırıp hareket ettirebiliyoruz. Bu gücümüzü sık sık kullanarak bu tür adventure oyunlarının vazgeçilmezi olan “onu oradan al şuraya koy, düğmelere sırayla bas, o ipi kes öbürünü kesme” türü aksiyonları gerçekleştirip ilerliyoruz. Orta oda gibi düşünebileceğimiz M.C. Escher tablolarına benzeyen merdivenli labirentten girdiğimiz her oda kendi başına bir bölüm gibi ve oda içindeki nesneleri kullanarak bulmacaları çözüp madalyondaki mücevherleri tamamlama amacıyla kafa yoruyoruz. Oyunda hiçbir diyalog yok, hatta ekranda çıkan herhangi bir yazı da yok; oyuncuya hiçbir yardımda bulunmadan sizi oyunun ortasına atıyor sevgili Forever Entertainment. Bu bilgisizlik oyunun hantal ve keskin olmayan kontrolleri ile birleşince de ilk başlarda yapmak istediklerinizi yapamadığınız, gitmek istediğiniz yere gidemediğiniz bir oyunla başbaşa kalıyorsunuz.

Oyunun başında “dokunmatik kontroller önerilir” şeklinde uyarı olsa da oyunu Pro Controller ve Joy-Con’larla oynamak mümkün. Tabii bu uyarıyı görünce kontrolcülerin nasıl bir performans vereceğini az çok tahmin ediyorsunuz. Gelgelelim, dokunmatik kontroller de yeterince hassas değil, tıklamak istediğiniz yeri birkaç denemede zor denk getiriyorsunuz. Bu durum oyunun hantallığıyla birleşince labirent gibi odalar size eziyet gibi gelmeye başlıyor. Oyunun en en en kötü özelliği ise, belirli aralıklarla 2-3 saniye boyunca “Saving…” diyip donakalması. Bulmaca türü bir oyunda aynı odada sağa sola tıklayarak uzun süre geçirdiğimiz göz önüne alınınca aynı odada 4-5 kere “Saving…” yazısıyla oyunun sekteye uğraması bir noktadan sonra Switch’i duvara attırma kıvamına getiriyor insanı. Bu kaydetme olayının kesinlikle oda geçişlerine alınması lazım.

Violett, birkaç ufak hayat kalitesi (quality-of-life) iyileştirmesiyle 8-9’luk bir oyun olabilecekken maalesef sorunları kendisinin önüne geçen bir Switch oyunu şu anki haliyle. Thimbleweed Park, Syberia 1-2 gibi türün diğer örnekleri Switch eShop’ta yerini birer birer alırken Violett bu rakiplerin bir adım arkasında kalıyor. Üstelik şu anda Steam’de %90 indirimle 1.80 TL’ye satılan Violett’i Mouse ile rahat rahat tıklayarak oynamak varken Switch için başka oyunlara yönelmekte fayda var.

Artılar (+):

+ Renkli ve yaratıcı bir dünya
+ Türünde Switch’in 1-2 oyunundan biri olması

Eksiler (-):

- Diyalogsuz, yazısız ketum bir oyun olması
- Kötü ve tepkisiz kontroller
- Otomatik kaydetme sisteminin oyunu sürekli bölmesi

Platform: Nintendo Switch (eShop)
Çıkış Tarihi: 26 Ekim 2017
Oyuncu Sayısı: 1
Tür: Macera, Bulmaca
Yayıncı: Forever Entertainment
Yapımcı: Forever Entertainment

PUAN: 5/10

İnceleme kopyası için Forever Entertainment’a teşekkürler.