İnceleme: Mantis Burn Racing

İnceleme: Mantis Burn Racing


1080p, 60 fps, Cross-play online ve lokal multiplayer, RPG elementleri ve kariyer modda geliştirdiğiniz arabaları online’da oynama fırsatı. Mantis Burn Racing sade görsel sunumunun altında pek çok teknik başarıya da imza atıyor. Ayrıca Nintendo Switch’teki yarış oyunu azlığında (MK8D ve Fast Racing RMX dışında) yarış oyunu severlere üstten bakışlı tarzıyla yeni bir alternatif oluşturuyor. Evet yanlış duymadınız, üstten bakışlı. Arcade tarzı üstten bakışlı oyun ve sıkı kontroller birleşince bu tarz yarış oyunlarını sevenler için tadından yenmez bir oyun gelecek gibi duruyor. Acaba öyle mi? Haydi inceleyelim.

Mantis Burn Racing PC, PS4 ve Xbox’da bir süredir oynanabilir durumda ve Nintendo Switch’e tüm DLC paketleriyle beraber geliyor. Bu da oyunun diğer versiyonları için yapılan çeşitlilikten yoksun yorumunu Nintendo Switch versiyonu için yapmamızı zorlaştırıyor. Elite Cars DLC’si ile hızlı drone-arabalarla hız rekorları kırarken, Battle Cars DLC’si ile ise savaş ve dayanıklılık için tasarlanmış yeni araçlarla hem hayatta kalmaya çalışıp hem yarışıyoruz. Bu DLC’ler ile birlikte kariyer modunda Rookie, Pro, Veteran, Elite ve Battle kategorilerinde 10’dan fazla ligde yarışıyoruz ve kazandığımız geliştirme parçalarıyla araçlarımızı geliştiriyoruz. Daha sonra online’a geçtiğimizde özelliklerini kendimiz geliştirdiğimiz/belirlediğimiz bu araçları kullanıyor olacağız.

MBR’de Hafif, Normal ve Ağır olmak üzere üç farklı sınıfta araç kullanabiliyoruz ve bu 3 sınıf gerçekten birbirinden çok farklı deneyim sunuyor. Hafif sınıf durur halden hızlanması ve viraj yeteneği ile, Normal sınıf asfalt zeminde ve düzlüklerdeki performansıyla, Ağır sınıf ise kötü zeminde ve engelleri yıkabilme özelliği ile ön plana çıkıyor. Buradaki tek eksik her bir klasmanda (Mesela Rookie) bu üç sınıftan seçebileceğiniz birer araç olması. Yani sizin yarış stilinize uyacak iki farklı hafif sınıf arasından seçim yapamıyorsunuz. Amaa... Araçları kendi zevkinize ve tarzınıza göre geliştirebildiğiniz için, herkesin sürdüğü araç aslında farklı özelliklere sahip oluyor. Ama kozmetik olarak renk ve nitro dumanı dışında bir şey değiştiremediğimizden yarışlarda hep aynı üç arabayı (hatta sınıfa özel yarışlarda tek bir arabayı) görüyorsunuz. Burada sadece kozmetik değişikliğe sebep olacak geliştirmeler de olsaydı daha çok içime sinebilirdi. Aracınızı geliştirdiğinizde kozmetik bir değişiklik oluyor ama çok küçük değişiklikler.

Hem kariyerde hem de multiplayer’da Circuit, Sprint, Knockout, Accumulator, League, Endurance, Overtake, Time Trail, Hot Lap, Spotlight, Time Out, ve Battle Mod’a özel Survival ve King of the Track modları ile size yarış modları anlamında doyurucu bir çeşitlilik sonuyor. Pistler için ise aynı şeyi söyleyemeyeceğim galiba. Başlarda bunu farketmesem de, kariyerde ilerleyince karşıma çıkan pistlerin çok da farklılaşmadığı bir gerçek. Toprakta, şehirde ve buzda yarıştığınız farklı pistler var. Bu pistlerde hangi sınıfta(hafif, normal, ağır) veya hangi klasmanda (rookie, pro, veteran, elite) yarıştığınıza bağlı olarak uygulamanız gereken taktikler farklılaşıyor. Yine de daha çok çeşitlilik görmek isterdim.

Kariyer modda yaptığınız her başarı için Exp. Kazanıyorsunuz. Yani güzel drift yaparsanız, rakibinizi geçerseniz, hız rekoru kırarsanız ufak ufak Exp. biriktiriyorsunuz. Yarışı kazanınca da aldığınız Exp.’ler yarış sonunda birleşiyor ve seviye atlıyorunuz. Seviye atladıkça yeni araçlar ve geliştirmeler açılıyor. Ayrıca her seviye atladığınıza bir miktar para kazanıyorsunuz. Ayrıca her yarışta kazanmanın dışında iki adet yan görev var. Bunlar yol kenarındaki eşyaları kırmak, bir turu belirli bir sürede bitirmek, nitro kullanmadan yarışı kazanmak gibi görevler. Bir yarışdan toplamda altı adet Dişli Çark kazanabiliyorsunuz ve Ligleri tamamlamak için belirli bir sayıda Dişli Çark toplamanız gerekiyor.

Online’a gelirsek, MBR fiyatının ve görsel tarzının çok üstünde bir online deneyim sunuyor size. PC’deki ve diğer platformdaki oyuncularla (PS4 ile ilgili bilgim yok, Sony genelde istemiyor cross platform) kolayca oluşturulabilen Lobby’lerde eşleşip yarışabiliyorsunuz. Tabi ayarlardan dilerseniz Cross-play özelliğini kapatabilirsiniz. Bu yarışlarda Nintendo Switch kullanıcılarının yanında Switch logosu var, yani ben kendimde ve diğer Switch kullanıcılarında görüyorum bunu. PC’dekiler ne görüyor bilemiyorum tabi. Online yarışlarda kariyer modda geliştirdiğiniz kendi arabalarınızı kullanıyorsunuz. Yani yarıştaki her araba aynı araba da olsa hızlanması, yol tutuşu, sürati vs. diğer arabalardan farklı. 

Geliştirici ekibin Table Top modundaki lokal multiplayer için kullandıkları yöntemden bahsetmesem olmaz sanırım. Normalde Table Top mod’da yataylamasına tutulan ekran ikiye bölünüyor ve iki kişi yan yana ikiye bölünmüş ekrana akıyor. MBR’de ise iki kişi  Nintendo Switch’i masaya koyun karşılıklı oturuyor ve kafa kafaya yarışa başlıyor. İlk başta değişik geliyor bu mod fakat rakibinizle karşılıklı oturmak ayrı bir zevkli. Eee TV modda ne oluyor ekran bölününce diyen varsa, Normal şekilde bölünüyor :)

 

Oyunla ilgili tek gerçek şikayetim ise ses tasarımı. Araç sesleri ve çevre sesleri birbirine çok karışıyor ve biraz gürültü havası veriyor. Arkaplan müzikleri gayet hareketli ve böyle bir oyuna uygun ama onların da kısa looplardan oluşması uzun bir yarışta tekrar etmesine neden oluyor.

MBR görsel olarak yılın en güzel oyunu ödülünü kazanacak bir oyun değil. Ama Yukarıdan bakışlı bir oyun için yeterli ayrıntıya sahip ve (belirli bir pistin belirlir kısmı hariç) akıcı 60 fps yarış meraklılarını tatmin edecektir. Yarış pistlerinde biraz daha çeşitlilik ve renk oyunu daha çekici hale getirebilirdi. Ve Handheld modunda garajda iken anti-alising’den doalyı biraz piksel görünüyor arabanın keskin çizgilerinde. Ama yarış modunda böyle bir sorunla karşılaşmadım. Yarış öncesi Loading ekranı’da yaklaşık 10 saniye sürüyor. Bazı zor bölümlerde ardarda tekrar başlayınca bu süre biraz gözüme battı, ama o kadar da uzun değil. HD Rumble ise hakkı verilerek kullanılmış. Oyunda aldığınız her darbenin, nitronun, driftin hissiyatı farklı. $19.99/19.99€'dan Nintendo eShop'tan oyunu edinip bu derin ve bol içerikli oyuna başlayabilirsiniz.

Artılar

-DLC’ler ile birlikte doyurucu içerik

-Akıcı ve sorunsuz online (MK8D’den bile daha iyi lobby sistemi var)

-Araçlarda kozmetik OLMAYAN geliştirmelerin çeşitliliği ve RPG elementleri

-Drift yaparken, çarpışırken, uçarken, konarken vs. Kullanılan ve farklı hissiyat veren HD Rubmle.

 

Eksiler

-Zayıf ses tasarımı

-Araçlarda kozmetik farklılık eksikliği

-Biraz uzun yüklenme ekranı

 

Puan: 7/10

 

Platform: Nintendo Switch (eShop)
Çıkış Tarihi: 23 Ekim 2017
Oyuncu Sayısı: 1-8
Tür: Yarış, Arcade, Party, Çoklu Oyuncu
Yayıncı: VooFoo Studios
Yapımcı: VooFoo Studios

İnceleme kopyası için VooFoo Studios’a teşekkürler.