Bir devri kapatan çocuk Ferhat röportajı

Bir devri kapatan çocuk Ferhat röportajı


2000 yılında Türkiye’yi kasıp kavuran Pokémon çılgınlığı üzücü bir haber ile son bulmuştu. Pokémon’a özenerek yaşadığı binanın yedinci katından kendini aşağı atan Ferhat adlı bir çocuk, animenin Türkiye televizyonlarından kaldırılmasına sebep olmuştu. Bu olaydan sonra Türkiye’deki Pokémon hayranları arasında adeta bir fenomen haline gelen “Pokémon’u yayından kaldırtan çocuk” Ferhat’a sizler için ulaştık ve bir röportaj yaptık.

Röportajı Ferhat Adana'da yaşadığı için telefon üzerinden yaptık. Kendisi bana önce ön yargılı yaklaşsa da samimiyetimiz ilerledikçe sorularımza tüm içtenliği ile cevap verdi. Ferhat şuan evli ve 1 çocuk sahibi. Hayat mücadelesinde büyük bir pizza firmasında çalışıyor. İnsanlar ona çocukluğunda hayatına mal olabilecek şekilde yaptığı bir hata yüzünden kin dolu. Sanki Türkiye'de Pokémon'un bitmesinin tek sorumlusu gibi görülüyor. Aslında bu nefretin odak noktası olan kişi sadece 5 yaşındaydı ve amacı da insanların sevdiği şeyi elinden almak değildi. Bu şekilde düşününce hala kendisinden nefret ediliyorsa bu çok kabul edilebilir bir durum olarak görünmüyor.  Burada bir hedef olacaksa haberi bu şekilde servis edip diziyi yasaklayan zihniyet olmalı diye düşünmekteyim. 


Ferhat öncelikle mutlu musun bu şekilde gündeme gelmekten? 

- Asla değilim abi. Kim mutlu olur ki? Ne zaman bu konu gündeme gelse küfür ve hakaret duyuyorum. Geçenlerde Karadeniz TV'ye telefonla katıldım. 
Orada bile bir çok küfür duydum. Hatta bu duruma özenip adıma sahte hesap açanlar, ben olduğumu söyleyip şarkı seslendirenler var. 
Bunun neresi güzel ben anlamıyorum. Hiç memnun değilim.  

 


Peki o olaydan bugüne kadar geçen sürede Pokémon'u hiç takip ettin mi?  

- Hayır ama askere gittiğim dönemde Pokémon GO çıkmıştı. Yine ben gündeme gelmiştim. Askerde telefonum olmadığı için yükleyemedim. 
Aslında oynamak isterdim. Başka da bir şey olmadı. 

 


Bu konuda insanların en çok merak ettiği şeylerden birisi de gerçekten "Pikachu" diyerek mi atlamış olduğun. Pikachu uçabilen bir Pokémon değil.
Tam olarak nasıl oldu? 

- Annemin söylediğine göre öyle söylemişim. Zaten hatırlamıyorum. Aslında basit bir çocuk davranışı. Ne söylediğimin önemi yok.
Ayağımdaki kırığın izi hala duruyor. Az daha hayatımı kaybedebilirdim. Türkiye'de binlerce çocuk camdan atlıyor, düşüyor. 
Biraz da o dönemin medyasının abartması ile konu bu noktaya geldi diye düşünüyorum. Ayrıca bir ben değilim. Seda diye bir kız daha var.
Kimse ona kızmıyor o hiç gündeme gelmiyor. Bütün mevzu bana patlıyor. 

 

Peki Türkiye'deki Pokémon severlere söylemek istediğin bir şey var mı? 

- Benim bir günahım yok. Bu kadar abartılmasından mutlu olmuyorum. Bir evladım ve eşim var. Sürekli küfür duymak insanı nasıl hissettirebilir? 
Herkes kendisine bunu sorsun. Çocuklukta yaşadığım bir şeyin bu kadar uzatılmasını anlamıyorum. "Niye?" diye soruyorum sürekli. 

 

Yunus Emre / Nintendocu.com 2017 

1 yıl
Rengin Eda Sert
Pikachu :'(
1 kişi beğendi