O dönemde gelişmiş bir ülkede yaşayan çocuklar hatırlar, internet bugünkü gibi olmadığı için yeni oyunları takip edebilmenin en iyi yöntemi retail broşürleriydi. Oradan ne istediğinize bakıp, babanıza gösterip, noelde alması için vızıklayabilirdiniz. Direncini kırdığınız takdirde noel ağacınızın altında sabah sizi ya koca bir kutu Sega Saturn veya SNES için Yoshi’s Island olabilirdi! Tam broşür içeride.

Sony Playstation, Türkiye’de harika işler yaptı. Öyle ki, Türkçe oyun seslendirme işi Zaman gazetesine konu oldu. Ancak yazıda dikkatimizi çeken nokta gazetenin Super Mario‘ya bakış açısıydı. Dikkatle okuyunuz:

“Seslendirme ve dublaj yapılan film ve animasyon gibi yapımlara bilgisayar oyunları da eklendi. Çünkü oyunlar artık Süper Mario kadar sade ve basit değil. Kabul etmekte fayda var. Bu satırların sahibinin de dahil olduğu bir nesil, gençliğinin hiç de azımsanmayacak bir bölümünü ‘mavi tulumuyla, sağa sola kafa atan Süper Mario’yu sevdiğine kavuşturmaya çalışmakla heba etmiş olabilir. Helali hoş olsun; biraz tuhaf görünüşlü, yüzünde gülümsemesi hiç eksik olmayan bu adamı prensesine kavuşturmak masum bir çabaydı ne de olsa. Sonra büyüdük ve bilgisayar oyunlarının rengi değişmeye başladı. Bıyıklı, kırmızı kasketli şaşkın adamın yerini canavarlar, savaşçılar, tanrılar, zalim hükümdarlar, tapınakçılar aldı.”

(Devamını Oku)

Hideo Kojima, yarattığı tek bir seriyle dehasını kanıtladı. Metal Gear serisi ilk stealth-action oyun olmakla beraber daha NES ve MSX gibi 8-bit konsollarda, gizliliğin oyunlara ne kadar heyecan kattığını gösterdi. Evet, fikir 8-bit konsollarda atılmıştı ve sistem çok iyi işlemişti. Daha sonra 3D’ye geçmek olanakları çok arttırdı ama 8-bit’in ayrı bir kusursuzluğu vardı. Kojima 8-bit’in bu kusursuzluğuna ilk oyun çıktıktan 13 yıl sonra Game Boy Color ile döndü: Solid Snake’in yeni macerası Metal Gear Solid! (Devamını Oku)

Geçtiğimiz yıl anime dünyasının süperstarı tartışmasız biçimde Attack on Titan – Shingeki no Kyojin idi. İnsan yiyen vahşi devler tarafından ele geçirilmiş bir dünyada kapana kısılan medeniyetin öyküsünün oldukça karamsar bir bakış açısıyla aktarıldığı bu rahatsız edici derecede dramatik seriyi eğer izlemediyseniz, kendinize bir iyilik yapın ve bir an önce buna vakit ayırın. Yeni dönem […]

Bazen bir oyuna rastlarsınız.Oyun eğlencelidir ; heyecanlıdır ve harika bir soundtrack’e sahiptir.Oyunu ayıla bayıla oynadıktan sonra internette oyunu oynamış başka insanların yazdıklarını okumak istediğinizde ise şok olursunuz :  Oyunu kimse beğenmemiştir ; hatta bazı durumlarda oyunu umursayan bile çıkmamıştır.Üzülürsünüz ; “Oyun cidden o kadar dandikti de ben mi beğendim bir tek ? Zevksiz miyim ben […]

Bağımsız yapımcıların büyük oyun şirketlerinde çalışan meslektaşlarından  bir farkları var : Bu yapımcıların  büyük bir kısmı  oyun yapma işini hobi olarak sürdüren normal insanlar , dolayısıyla da şöhreti algılama şekilleri de farklı olabiliyor ; özellikle de şöhretin çoğu zaman adım adım değil bir anda gelerek onlarda bir şok etkisi yarattığını da hesaba katarsak. Ben, bu algılama […]

Nintendo ve GameFreak tarafından yeni bir markanın tescillendiği duyuruldu. Sadece logosu yayınlanan markanın ne için kullanılacağı bilinmiyor, ancak kulağa ilginç geliyor. Pokémon Game Factory (Pokémon Oyun Fabrikası), Pokémon oyunları yapabileceğimiz bir platform olabilir mi? Veya Arcade oyunu? Belki WarioWare’in Pokémon versiyonudur? Acaba nedir nedir?


Twitch’te yer alan Twitch Plays Pokémon grubu 3DS’teki Pokémon X’e el atıyor. Çoğu kişi Emulator ile yapıldığını düşündü; ancak olay tamamen donanım ve yazılım harikası. 3DS’in butonları harici bir program vasıtasıyla yönetiliyor. Twitch’ten gönderilen komutlarla bu olayın nasıl gerçekleştiği yukarıdaki videoda güzelce anlatılmış. Yaratıcılık güzel şey.

“Life is like a hurricane, here in Duckburg…” Seksenlerin sonundaki cumartesi sabahı çizgi filmlerin en iyilerindendi DuckTales. Scrooge’un (bizdeki adıyla Varyemez Amca) üç küçük torunuyla yaptığı hazine avcılığını anlatıyordu. Serinin başarısı yüzünden Disney hiç boş durmadan Capcom’a daha sonralı kült bir klasik haline gelecek oyununu yaptırdı: DuckTales!! (Devamını Oku)


Bundan tam 5 sene önce, DS için duyurulmuştu. Aradan o kadar uzun zaman geçti ki, Level-5 oyunun yapımını 3DS’e geçirdi. Yıllar süren bekleyiş nihayet 26 Eylül’de Avrupa’da son bulacak. Türü J-RPG. Bestecinin Nobuo Uematsu (FF1-FF10) olduğunu hatırlatmakta yarar var.

3DS versiyonun ana menüsü ilk defa gösterildi. Tam Sakurai tarzı bir menü olmuş, ikonlar aslında animasyonlu. Oyun için heyecanlı bekleyiş sürüyor. 3DS versiyonu 3 Ekim’de hem Amerika, hem Avrupa’da çıkmış olacak. Wii U versiyon çıkış tarihi ise belirsiz.

Başlık bir iddialı gelmiş olabilir, ancak Gintama gerçekten de Uzak Doğu’nun South Park’ı olarak gördüğüm bir seri. Birkaç seriyi tamamlayıp, Gintama’ya başladığımda oldukça şaşırmıştım. Böylesi bir animenin yapılmış olabileceğine inanmak istemiyordum. Shounen (delikanlılara yönelik) bir seri olarak geçmesine karşın, kullanılan mizah ve yapılan göndermeler kesinlikle yetişkinlere yönelikti.

SEGA ve Nintendo Amerika Nintendo 3DS için çıkacak olan Sonic Boom: Shattered Crystal’ın 11 Kasım, Wii U için çıkacak olan Sonic Boom: Rise of Lyric’in ise 18 Kasım tarihinde Kuzey Amerika’da satışa sunulacağını açıkladı. Ayrıca Sonic Boom’un video oyunu ve anime serisi için on dört yeni karakter duyuruldu. Kapak tasarımlarına aşağıdan ulaşabileceğiniz Sonic Boom bakalım beklentileri karşılayabilecek mi. (Devamını Oku)

Bandai’ın video oyun tarihi boyunca çıkardığı birçok güzel konsol ve oyun olduğu tartışılmaz:) özellikle eskiden sektörde birkaç firma hakimiyeti yokken birçok firma en az bir konsol çıakrdı sanırım^^ Bunlardan en güzel ve en uzun soluklularından birisi tatlı mı tatlı el konsolu wonderswan oldu. Başta tıpkı gameboy gibi renksiz ekran ile başlayan wonderswan serisi, sonralarında TFT […]