İnceleme: Devious Dungeon 2 (Nintendo Switch)

İnceleme: Devious Dungeon 2 (Nintendo Switch)


Merhaba Nintendocular. Bugün sizinle paylaşacağımız oyun daha önce Nintendocu.com’da incelemiş olduğumuz rogue-like Devious Dungeon oyunun devam oyunu olan Devious Dungeon 2.

Devious Dungeon 2 (DD2), ilk oyundaki tüm mekanikleri koruyarak daha da geliştirmeyi amaçlıyor. Bu oyunu tüm mekaniklerini ve oynanışını daha önceki incelemede derinlemesine konuştuğumuzdan buralara çok girmeyip oyunun geliştirdiği ve değiştirdiği kısımlara göz atacağız.

Merak edenler için ilk oyunu şu şekilde tanımlamışız:

“DD rougelike oyunların en temel özelliklerinden birisi olan rastgele üretilmiş bölümler mekaniğini kullanıyor. Her rastgele oluşturulmuş bölümde bulmamız gereken bir portal var ve bu portalı aktif etmemiz için bulmamız gereken bir anahtar. Bunun dışındaki herşey isteğe bağlı. Yani anahtarınızı bulur bulmaz kapıya gidip diğer bölüme geçebilirsiniz. Ama rougelike…zindan…keşif… Merak etmeyin, sizi o katta tutacak bir iki kilit şey var. Bunlardan birisi bölümlerde gizlenmiş olan deneyim (exp) parşömenlerini ve para dolu sandıkları bulabilirsiniz ve pek çoğu parçalanabilir olan vazo, şamdan gibi objeleri parçalayıp para kazanabilirsiniz. Ayrıca öldürdüğünüz düşmanlardan deneyim (exp) ve para kazanarak level atlayabilirsiniz. Bunun dışında her an 3 adet göreviniz bulunuyor ve bu görevleri tamamlamanız durumunda yüklü miktarda altın ile ödüllendiriliyorsunuz.

Kazandığınız Exp’ler sizin seviye atlamanızı sağlıyor ve her seviye geçişinde 3 farklı özelliğimizden birisini geliştirebiliyoruz. Bunlar:

-          Strenght (Atak gücümüzü arttırıyor)

-          Stamina (Canımızı arttırıyor)

-          Dexterity (Kritik vurma şansımızı arttırıyor)

Karakterimizi geliştirmenin bir diğer yolu da tüccar Olaf’dan satın alabileceğiniz zırh, silah, kolye, yüzük ve iksir.”

İlk oyunda olduğu gibi DD2’de de rastgele oluşturulmuş zindanlarda anahtarı bulup kapıyı açarak bir sonraki bölüme ilerleye ve bunu yaparken de olabildiğince çok ganimet (altın) toplamaya çalışıyoruz. DD2’nin farkı ise bize 3 farklı sınıf sunuyor olması: (1) Warrior, (2) Rouge, (3) Mage.

-          Warrior ilk oyunda oynadığımız karaktere çok benziyor ve benzer şekilde yönetiliyor.

-          Rouge iki kez zıplayabiliyor ve bu ona yüksek bir mobilite kazandırıyor. Ayrıca diğer sınıflardan farklı olarak bıçak ve (uzak mesafeli atılabilen) Ninja yıldızı kullanabiliyoruz.

-          Mage ise diğer sınıfların hepsinden daha az cana ama daha yüksek menzile sahip. Ayrıca atak yaparken havada süzülebiliyor.

Her bir sınıfın ufak da olsa kendi hikayesi var ve en önemlisi hepsinin ayrı zırh ve silah ilerlemesi var. İlk oyunda hoşuma gitmeyen mekaniklerden birisi silahları sırayla açmanızın gerekmesiydi. Yani para biriktirip direk olarak güçlü bir silah alamıyorsunuz, sırada hangi silah veya zırh varsa onu alıyorsunuz. Bazı silahları sadece bir sonraki silahı açabilmek için alıyorsunuz hatta. Maalesef bu özellik DD2’ye de taşınmış. Hatta bu sefer 3 farklı karakter için en güçlü silahı açmak 3 kat daha uzun sürecek. Bununla beraber ekipmanlara eklenen buz-zehir gibi statü efektleri silah seçimini biraz daha eğlenceli hale getirmiş.

İlk oyun hazine kısmında çok fakirdi. DD2’de bunu geliştirmek için pek çok özel hazine eklenmiş. Bu hazineleri toplayıp kolleksiyonumuzu tamamlamaya çalışıyoruz. Bölüm içerisinde karşılaşabildiğimiz bini-bossları defederek de Wanted listemizi tamamlamayı hedefliyoruz. Bu mekaniklerin çok fazla derinlik kattığını söyleyemeyeceğim ancak ilk oyunun düşününce bir gelişme olduğu açık.

Devious Dungeon 2 ilk oyuna göre pek çok gelişme göstermiş ve hem içerik hem de tekrar oynanabilirlik olarak çok daha iyi bir oyun. Ancak oyunlar oynanabilirlik, atak mekanikleri ve hareket yetenekleri açısından birbirine yok yakın ve bu mekanikler ilk oyun ile ilgili eksik gördüğüm yanlardı. Yani çok acımasız olmayan ve çerezlik bir rougelike arayanlar için ilk oyundansa Devious Dungeon 2’yi tavsiye ediyorum.

PUAN: 7/10

Fiyat: $7.99

Platform: Nintendo Switch

Kategori: Action, Adventure, Arcade, Role-Playing

Yayıncı: Ratalaika Games

Geliştirici: Woblyware Oy, Ratalaika Games

İnceleme kopyası için Ratalaika Games'e teşekkürler.