İnceleme: Tiny Metal: Full Metal Rumble (Nintendo Switch

İnceleme: Tiny Metal: Full Metal Rumble (Nintendo Switch


Merhaba Nintendocular. Nintendo Fire Emblem serisinde yakaladığı büyük başarıyla beraber Advance Wars serisini unuttu. Gameboy Advance ile tanıştığımız ve Nintendo DS’te iki adet muhteşem oyun ile sevdiğimiz Advance Wars serisi 11 yıldır kayıplara karıştı. Bu yokluğun farkına varan ve oyunlara olan ilgiyi iyi analiz eden geliştiriciler de boş durmayıp bu seriden esinlenen oyunlar geliştirdi. 2017’de Tiny Metal, 2019 başında ise Wargroove’dan sonra şimdi de Tiny Metal: Full Metal Rumble Advance Wars severleri bekliyor.

Advance Wars’u bilmeyenler için kısa bir açıklama yapayım. Bu oyun türünde askeri birliklerimizi satranç tahtası gibi karelere ayrılmış bir harita üzerinde yönetip, her bir bölümü kazanmak için bize erile görevleri yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu görevler düşman merkez binasını ele geçirme, belirli sayıda bina ele geçirme veya tüm düşmanları yok etme gibi görevler olabiliyor.

Bu oyun serisinin Fire Emblem’den farkı ise oyun sırasında yeni birimler üretip savaş alanına sokabilmemiz. Yanı savaşın ortasında ürettiğiniz birimler ile tüm savaşın gidişatı değişebiliyor. Tabi düşman da yeni birimler üretebiliyor. Bu birimleri üretmek için gerekli olan kaynağı da ele geçirdiğimiz şehirlerden tur başına aldığımız vergilerden elde ediyoruz. Ayrıca bu ele geçirdiğimiz şehirler birliklerimizin canını doldurmak için birer istasyon görevi de görüyor.

Yukarıdaki mekaniklerin ve tanımların hepsi Tiny Metal için de geçerli. Bu oyunu farklı yapan ise göze hoş görünen üç boyutlu overworld, 3 boyutlu haritalar ve çok çeşitli ordu birlikleri. Ayrıca oyunu oynamayı kolaylaştıran pek çok menü iyileştirmesi ve Quality of Life geliştirmeleri de mevcut. Oyunda birbirine karşı üstünlüğü ve zayıflığı olan pek çok birim içeriyor. Bu birimleri her bir haritada özenle üretip, birbirlerini destekleyecek şekilde yönetmek size kalıyor.

Üç boyutlu görseller ilk Tiny Metal’e göre daha iyi olsa da Advance Wars ve Wargroove’daki piksel görseller kadar albenili değiller. Haritadaki birlik sayısı arttıkça karakterleri seçmek biraz zorlaşıyor. Kamera açısı 360 derece dönebiliyor ve haritaya yaklaşıp uzaklaşabiliyorsunuz. Bu aslında ekstra bir özellik ve bu özellik ile mutlu olmamız gerekiyor ancak ben sabit bir kamera açısıyla her şeyi daha güzel görebilmeyi tercih ederdim.

Kontrollere gelecek olursak, karakterinizi hareket ettirmek ve planlama yapmak gayet kolay. Bölümler ise genelde uzun. Bazı bölümler 30 dakikada bitiyorken kimisi bir saatten uzun sürüyor. Ancak kaydet ve çık özelliği olduğundan bir bölümü bitirmeden oyunu kaydedip çıkabilir ve sonra kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Oyunun hikayesi çok derin olmasa da ortaya koyduğu gizem ve bu gizemi çözme isteği beni bir bölüm daha oynamaya itti.

Görsel tasarımı klasikleri aratsa da Tiny Metal: Full Metal Rumble oynanış bakımından çok fazla şey sunuyor. Görevler birbirini tekrar ediyormuş gibi hissettirmiyor ve orijinalliğe sahipler. Ayrıca her bölümde size sunulan meydan okumaları yapmak tekrar oynanabilirliği arttırıyor. Askeri birimlerin çeşitliliği ve birimlerin olumlu ve olumsuz özelliklerinin iyi bir şekilde dengelenmiş olması oyun sırasında neredeyse her bir birime ihtiyacınız olduğu anlamına geliyor. Tüm bunların anında uygun fiyat etiketine sahip olan Tiny Metal: FMR’, taktik RPG severlere öneriyorum.

Puan: 8.5/10

Fiyat: $14.99

Platform: Nintendo Switch

Kategori: Multiplayer, Simulation, Strategy

Yayıncı: Area 34

Geliştirici: Area 35

**İnceleme kopyası için Area 34'e teşekkürler.