İnceleme: Automachef (Nintendo Switch)

İnceleme: Automachef (Nintendo Switch)


Merhaba Nintendocular. Bugün beyin yakan bir oyunla karşınızdayım. Automachef yaratıcılığınızı son raddesine kadar zorlayacağınız bir bulmaca oyunu. Bu oyunda elinizdeki makineleri en iyi şekilde kullanıp kendi kendine işleyen mutfağınızı geliştiriyorsunuz. Kendinize ait otomatize yemek üretim tesisi kurmak ilk duyuşta size ne kadar heyecanlı bir iş gibi geliyor bilmiyorum ama ben Automachef’in tanıtım videosunu ilk izlediğimde çok ilgimi çekti. 

Oyunun konsepti Nintendo Switch’te daha önce incelemiş olduğumuz Overcooked’a benziyor. Automachef’te her bölümde belirli siparişleri zamanında müşterilere yetiştirmeye çalışıyorsunuz. Ancak Overcooked’da bunu diğer insanlarla ortaklaşa yaparken Automachef’te robotlardan oluşan mutfağınızı kuruyorsunuz ve her şeyin yolunda gitmesini umuyorsunuz.

Hikaye modundaki her bir bölümün amacı belirli sayıda siparişi zamanında müşterilere yetiştirmek. Tabi ki yapacağınız yemekler gittikçe karmaşıklaşıyor. İlk başlarda bir mutfakta sadece hamburger çıkarırken ilerleyen bölümlerde bir mutfakta 2 çeşit hamburger, hotdog, patates kızartması ve farklı kombo menüler hazırlamanız gerekiyor. Bu siparişleri zamanında yetiştirmenin yanında her bir mutfağın belirli bir enerji tüketiminin altında çalışması ve en az sayıda kullanması gerekiyor. Tabi bunları yapmanıza yardımcı olacak pek çok robot emrinize amade.

Robotlarla neler yapabiliyoruz derseniz, hamburger hazırladığınızı düşünün. Hamburger köftesinin programlanabilir robot kol tarafından ızgaraya konması, piştikten sonra da başka bir robot kol ile ızgaradan alınması gerekiyor. Burger köftesinin zamanında üretim hattına ulaşması gerekiyor. Burgerin peynirli, pastırmalı olmasına göre bunların zamanında üretim hattında olması gerekiyor. Bunları yaparken ürünleri malzeme dağıtıcı makineleri, robot kolları, doğrayıcıları ve taşıma bantlarını en hızlı üretimi yapacak şekilde kullanmanız ve çeşitli programlayıcı araçlarla programlamanız gerekiyor. Oyunda her bölümde birbirine benzeyen yapılar kurduğunuzdan işinizi kolaylaştırmak için taslak kaydetmeniz mümkün. Böylece amele işleriyle daha az uğraşıp optimizasyona daha çok zaman kalıyor. 

Oyunun hikaye modunda toplam 45 bölüm var. İlk birkaç bölüm öğretici bölümler. Bunlar size menüleri nasıl kullanacağınızı ve robotları nasıl yerleştirmeniz gerektiğini anlatıyor. Öğretici bölümler biter bitmez oyun sizi tamamıyla özgür bırakıyor. Bütçeniz kapsamında ürünleri nasıl yerleştirebileceğiniz, nere koyacağınız tamamen size bağlı. Her bölümden tam puan almak için dikkat etmeniz gerekenler ise ürünleri zamanında yetiştirmek, olabildiğince az enerji kullanmak ve israf yapmamak.

Hikaye modunun dışındaki bir diğer oyun modu ise kontrat modu. Bu modda kendi işinizi kuruyorsunuz. İşiniz otomatik mutfaklar geliştirmek. He bir kontratın bir ödemesi ve kendine özgü zorluk seviyesi var. Eğer iş ne kadar zor ve karmaşık ise ödeme de o kadar büyük tabi. Bu modda kazandığınız paralarla yeni makinelerin kilidini açıp sonraki projelerde kullanabiliyorsunuz. Daha hızlı üretim hatları, daha akıllı robot kollar, daha efektif kızartıcılar. Kontratta ne kadar az para harcarsanız size o kadar çok pay kalıyor, ancak mutfağı ne kadar verimli kurarsanız o kadar ek ödeme alıyorsunuz. Kontrat moduna geçiş için hikaye modunu tamamlamış, ya da en azından ilerlemiş olmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü bu modda oyun size bir şey öğretmek ile uğraşmayıp görevleri ardı ardına gönderiyor.

Automachef’te vakit harcayabileceğiniz bir diğer mod ise Test modu. Bu modda sınırsız para ve sınırsız enerji ile yaratıcılığınızın sınırlarını zorlayabilirsiniz.Tam her şeye hakim olduğunuzu düşündüğünüzde oyun çeşitli tehlikelerle sizi zorlamaya devam ediyor. Yangın riski, sigorta atması, bakteri tehlikesi gibi pek çok değişkeni tasarımlarınızı yaparken değerlendirmeniz gerekiyor.

Automachef başta göz korkutucu gelse de siz kendinize güvenmeye başladıkça ve yaratıcı tasarımlar ortaya çıkardıkça elinizden bırakamayacağınız bir bulmaca – simülasyon oyunu. Bu oyunda yaptığınız her hamle ve yapış şekliniz bir algoritma kurmanızı ve bu algoritmayı en verimli şekilde optimize etmenizi gerektiriyor. Yazılıma merakı olan birisi olarak oyunun derinliği çok hoşuma gitti. Her oluşturduğum mutfakta maksimum verimliliği sağlamak için bazı şeyleri çok amaçlı kullanmak ve sonrasında amacınıza ulaşmak çok tatmin edici. Yakın zamanlarda bu şekilde günlük senaryolar üzerinden algoritma öğretme sistemleri çok yaygınlaştı. Bu oyunun da bu öğretici sistemlerden aşağı kalır bir yanı yok. Hatta üzerine sizi saatlerce başında tutacak kadar eğlenceli.

Puan: 8.5/10

Fiyat: $14.99

Platform: Nintendo Switch

Kategori: Simulation, Strategy, Puzzle

Yayıncı: Team17 Digital Ltd

Geliştirici: Team17 Digital Ltd

**İnceleme kopyası için  Team17 Digital Ltd’ye teşekkürler.